verze pro tisk

Dopřejte si kvalitní spánek i v těhotenství

6. listopad 2012

Jste na začátku svého těhotenství a pociťujete silnou únavu? Nebo naopak nemůžete usnout a stále se posteli převalujete? Žádný div. Spánek a těhotenství, to je jedna velká kapitola „jiného stavu“.


Dopřejte si kvalitní spánek i v těhotenstvíDopřejte si kvalitní spánek i v těhotenství

Potřeba spánku bývá v těhotenství opravdu vysoká. Je to dáno hormonálními změnami, které ovlivňují tělo i mysl. Únava je patrná především v prvním trimestru. Dopřejte si tedy, pokud je to jen trochu možné, odpočinek i kdykoliv přes den.

Spánek napříč trimestry

Potřeba spánku je nejvíce patrná v rané fázi těhotenství. Tělo prochází změnou, je unavené. Máte-li možnost, spěte často. Budete tak lépe snášet i případné nevolnosti, které dokáží velmi vysílit.

V druhém trimestru bude potřeba spánku asi nejnižší. Obvykle dochází k přijetí těla i mysli k „jinému stavu“. Obvykle ustupuje prvotní únava i úzkost, a tím je kvalitnější a klidnější i spánek. Vzhledem k tomu, že i bříško je stále poměrně malé, budete spát uvolněně a pohodlně.

Poté ovšem přichází poslední trimestr a situace se zpravidla obrací. Tak, jak se vám chtělo spát v rané fázi, tak moc se vám často nechce spát právě poslední týdny. Velikost bříška už je značná a vy tak těžko hledáte vhodnou pozici pro spánek. Neobvyklé nejsou ani křeče a časté nutkání k močení. Tím se snadno vzbudíte a kvalita spánku jde tak rapidně dolů.

Pár tipů, jak na „dobrý spánek“

  • Pijte (dodržujte správný pitný režim, nejlépe 2 litry tekutin denně)
  • Vyhýbejte se stresu
  • Hýbejte se (cvičte v dopoledních hodinách; choďte na procházky)
  • Redukujte pálení žáhy (podložte si dostatečně hlavu, aby se žaludeční šťávy nevracely a nepříjemný pocit kyselosti vás nebudil)
  • Odpočívejte (často a kdykoliv)
  • Hlídejte si jídelníček (omezte kofein, nepijte alkohol, jezte do polosyta a častěji)
  • Zkuste sílu bylinek (pro klidný těhotenský spánek pijte bylinné čaje z kozlíku lékařského či meduňky lékařské, nejlépe ve večerních hodinách)
Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Dopřejte si těhotenskou masáž

Dopřejte si těhotenskou masáž

Těhotenství je pro ženu velmi zatěžující. Některé orgány jako játra, žlučník a slinivka pracují více než obvykle. Masáž může být řešením, jak tělo uvolnit a pomoci mu lépe fungovat a vyrovnávat se s „jiným stavem“.

Jak na spánek u novorozenců?

Jak na spánek u novorozenců?

Dokud je miminko v matčině lůně, má svůj vlastní režim bez ohledu na to, zda je den či noc. Nicméně se snaží kopírovat alespoň částečně váš režim. Jakmile se hýbete, dítě je aktivní, když spíte, dítě odpočívá s vámi. To ovšem neznamená, že v noci nebude mít potřebu „hrát kopanou“ a ve dne ho zase ne…

Výbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestování

Výbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestování

Velmi důležitou položkou výbavičky je nepochybně kočárek. Rozhodně dobře zvažte, který pořídit. Nabídka je skutečně bohatá. Bydlíte na vesnici s horším terénem? Pak určitě zvolte kočárek s velkými (nejlépe nafukovacími) koly, bytelný.

Denní režim těhotné ženy v horkých letních dnech

Denní režim těhotné ženy v horkých letních dnech

Těhotná žena by měla více než kdy jindy přizpůsobit životosprávu letnímu počasí, především tomu nebývale teplému. Právě extrémně vysoké teploty těhotnou velmi zatěžují a ohrožují.