verze pro tisk

Jak na spánek u novorozenců?

26. květen 2015

Dokud je miminko v matčině lůně, má svůj vlastní režim bez ohledu na to, zda je den či noc. Nicméně se snaží kopírovat alespoň částečně váš režim. Jakmile se hýbete, dítě je aktivní, když spíte, dítě odpočívá s vámi. To ovšem neznamená, že v noci nebude mít potřebu „hrát kopanou“ a ve dne ho zase nemusíte vůbec cítit. Po narození má dítě také svůj režim, spí, když se mu chce, když má hlad, začne plakat. Je však velmi důležité naučit ho určitému režimu, zejména tedy, aby dítě pochopilo, kdy je noc a kdy je den.


Jak na spánek u novorozenců?Jak na spánek u novorozenců?

Novorozenec první týdny

Novorozenec v prvních týdnech svého života prospí většinu času, v průměru až 20 hodin denně. Spánek nebývá dlouhý, dítě spí přibližně 2 až 4 hodiny, pak nastává krátký čas bdění, kojení a chvilku také sleduje svět kolem sebe. Ovšem jsou děti, které spí hodně a pak ty, které od začátku hodně často pláčou. Jak dítě naučit, aby vědělo, jaký režim má dodržovat? Miminku je jedno, jestli je ráno nebo večer, nezajímá ho, zda se vám chce spát, když ono potřebuje zrovna jíst.

Nastolte režim

U dětí je velmi důležitý pravidelný režim. Dítě si jej brzy osvojí a bude dobře vědět, co kdy přijde. Jídlo by mělo být přibližně po třech hodinách, po jídle se bude přebalovat, pak hrát a pak spinkat. Zpočátku to chce velkou dávku trpělivosti, ale pokud vytrváte, budete mít mnohem jednodušší organizaci celého dne.

Zpočátku spí dítě často, ale čím je starší, tím se doba spinkání přes den zkracuje. Je však důležité, aby se naopak natahovala doba nočního spaní bez probuzení. Přibližně v půl roce by už dítě mělo být schopné spát celou noc, maximálně s jednou přestávkou na krmení. Dvouměsíční kojenec by měl spát v kuse pět až šest hodin bez krmení.

Udělejte vhodnou atmosféru

Snažte se dítě postupně naučit rozeznat denní a noční spánek. V noci je tma, proto se zatahují žaluzie a rozsvěcuje noční světýlko, je ticho a klid. Při denním spaní naopak nechte žaluzie roztažené, aby bylo v místnosti dostatek světla. Ani nevypínejte rádio či televizi. Dítě usne, i když není v bytě hrobové ticho. Naučí se pochopit, kdy je den a kdy je noc.

Pozor na prdíky

Novorozenci často trpí na prdíky, tedy tříměsíční koliky, které způsobují bolesti bříška. Dítě nemůže usnout, často se budí a kroutí se. Pomoci mohou kapičky a cvičení s nožičkami. Novorozence nenechte plakat. Takto malé dítě má k pláči vždy důvod. Také s uspáváním bude potřebovat pomoci. Můžete vyzkoušet pohupování na velkém míči s dítětem v náručí, masáž bříška nebo zpívat ukolébavku.

U větších dětí buďte přísnější, protože miminko si snadno zvykne na to, že bez přítomnosti své mámy neusne. Snažte se být především důsledná v tom, aby dítě chodilo spát v pravidelnou dobu a dodržovalo určitý režim.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

5 rad, co na prdíky u novorozenců

5 rad, co na prdíky u novorozenců

Prdíky, neboli plynatost či bolest bříška, trápí téměř každého novorozence. Pro nás maminky je to obrovské utrpení, když vidíme svého drobečka křičet, kroutit se a nevíme, jak mu pomoci. Prdíky se mohou stát doslova černou můrou maminek, zejména těch, které mají své první děťátko. Pojďme si více roz…

Dopřejte si kvalitní spánek i v těhotenství

Dopřejte si kvalitní spánek i v těhotenství

Potřeba spánku bývá v těhotenství opravdu vysoká. Je to dáno hormonálními změnami, které ovlivňují tělo i mysl. Únava je patrná především v prvním trimestru. Dopřejte si tedy, pokud je to jen trochu možné, odpočinek i kdykoliv přes den.

Výbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestování

Výbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestování

Velmi důležitou položkou výbavičky je nepochybně kočárek. Rozhodně dobře zvažte, který pořídit. Nabídka je skutečně bohatá. Bydlíte na vesnici s horším terénem? Pak určitě zvolte kočárek s velkými (nejlépe nafukovacími) koly, bytelný.

Denní režim těhotné ženy v horkých letních dnech

Denní režim těhotné ženy v horkých letních dnech

Těhotná žena by měla více než kdy jindy přizpůsobit životosprávu letnímu počasí, především tomu nebývale teplému. Právě extrémně vysoké teploty těhotnou velmi zatěžují a ohrožují.