verze pro tisk

Těhotenství: 14. týden

21. únor 2012

Právě jste započala 2. trimestr. Víte, že budete prožívat zřejmě nejpříjemnější období těhotenství? A všimla jste si, že se vám pravděpodobně začíná zlepšovat pleť? A že vaše miminko od této chvíle velmi rychle poroste?


Těhotenství: 14. týdenTěhotenství: 14. týden

Začíná pro vás nová a asi i nejlepší fáze „jiného stavu“. Miminko velmi rychle začne přibírat na váze a jeho délka se v tomto období zněkolikanásobí. K obratu došlo i v poměru hlavičky k tělu. Hlavička totiž nebude mít již převahu na zbytkem těla, ale naopak tělo nyní poroste mnohem rychleji.

V důsledku dynamického vývinu mozku může miminko používat mimické svaly v obličeji a není neobvyklé, že se mračí a usmívá.

Krk je viditelně kratší. Nepravidelně dýchá. Jeho pohyby je možné sledovat pomocí ultrazvuku. Právě tak čilý pohyb mu umožňují některé dovyvinuté svaly, které se dokáží už i stáhnout. I nadále pokračuje vývoj genitálií, ale pohlaví je stále nelehké určit.

A co dalšího se miminku utváří a roste?

  • na očních víčkách se objevují jemné řasy
  • oči se nepatrně pohybují
  • v ústech jsou vyvinuty chuťové pohárky
  • horní a dolní končetiny jsou stále velmi hubené (ruce se prodlužují a odpovídají více délce těla, nohy jsou stále dost krátké)
  • polyká plodovou vodu (v ledvinách se z ní tvoří moč a ta se následně vylučuje do plodové vody; tento stav trvá až do samotného porodu)
  • v játrech se tvoří žluč

Pozor – plod už není v této době tolik citlivý na léky či infekční nemoci, přesto je lepší se o každém užívaném přípravku poradit s lékařem či lékárníkem.

A co nového pociťuje maminka?

Pro maminku nastává zpravidla velmi příjemné a vcelku klidné období. Její hmotnostní přírůstek je stále nízký, ale to se od této chvíle změní a váha se bude navyšovat mnohem intenzivněji. A to je o důvod víc, proč nyní ještě pečlivěji dodržovat správný jídelníček. Navíc se i zvýší chuť k jídlu, neboť došlo k ústupu těhotenských nevolností a nechutenství. Polevuje i napětí prsou.

Pravděpodobně se mamince zlepšila v důsledku navýšení hormonu estrogenu pleť. A nebo může nastat opak a pleť bude suchá či příliš mastná a flekatá. Vlasy budou hustší a kvalitnější. Dochází ale k napínání kůže vlivem rostoucí dělohy a v oblasti břišní se může pleť měnit k horšímu. Začnou se totiž zřejmě objevovat strie (povrchové jizvičky – světlejší než okolní pokožka; již nikdy nevymizí zcela).

Rostoucí děloha mění poměry v břišní dutině. Žaludek a plíce jsou vytlačovány nahoru a střeva směrem dozadu k páteři. Ve druhém trimestru obvykle ženě stoupne libido a tím tedy chuť na pohlavní styk. Tomu není třeba se bránit s pocitem, že by došlo k ohrožení plodu. To je totiž prakticky vyloučeno.

Jaké vyšetření může maminka očekávat?

Žena podstoupí opět pravidelné vyšetření moči, měření krevního tlaku a váhového přírůstku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.56 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?