verze pro tisk

Těhotenství: 28. týden

19. březen 2012

Víte, že jste právě započala třetí a také poslední třetinu těhotenství? Kolik jste už přibrala kilogramů? A co miminko, jak pokračuje jeho vývoj?


Těhotenství: 28. týdenTěhotenství: 28. týden

Co se děje s miminkem?

Stejně jako vy i vaše miminko notně přibývá na váze. I kosti stále rostou a zesilují. V tuto chvíli měří miminko asi 38 centimetrů a váží přibližně 1000 gramů.

Kůže pomalu ztrácí na průsvitnosti a začíná růžovět. Probíhá totiž tvorba podkožního vaziva včetně podkožního tuku. Vyvíjí se i kožní žlázky a jsou už založeny i žlázy mléčné. Dotvořena jsou i oční víčka, která jsou už plně otevřena a dokáží mrknutím reagovat na podnět z vnějšku.

Vyvíjí se několik miliard nervových buněk a navíc se v mozku objevují první rýhy a záhyby a není už hladký.

Pokud by se miminko předčasně narodilo tento týden, mělo by asi 85% šanci na přežití. Za pomoci dýchacího přístroje by dokázalo i dýchat.

Co se děje s maminkou?

Vaše těhotenství právě započalo třetí trimestr. Ten s sebou přinesl menší pohyblivost. A není se čemu divit. Vrchol dělohy je totiž v poloviční vzdálenosti mezi pupíkem a hrudní kostí.

Objevit se mohou i nebolestivé kontrakce. To je naprosto normální stav. Pouze pokud by byly příliš časté, kontaktujte lékaře. Prsa začala vytvářet nažloutlé mlezivo, tekutinu podobnou mléku. Jedním a docela častým neduhem této doby jsou potíže se spánkem.

Chcete-li se zúčastnit předporodního kurzu, máte nejvyšší čas. Trvají totiž 6-8 týdnů a je vhodné se na ně včas přihlásit.

Co vás čeká za vyšetření?

V případě, že navštívíte lékaře, čeká vás opět pravidelné vyšetření krevního tlaku, moči a hmotnostního přírůstku. Možná je i kontrola ultrazvukem.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?