verze pro tisk

Těhotenství: 11. týden

15. únor 2012

Jak je už plod veliký? Je již na mamince její stav viditelný? A která vyšetření na ni v tomto týdnu čekají?


Těhotenství: 11. týdenTěhotenství: 11. týden

Tak jako v minulém týdnu tvoří hlavička plodu téměř polovinu celé jeho délky. Ačkoliv je miminko ještě stále dost malé, přesto je již velmi aktivní a v děloze se neustále čile pohybuje. Přetáčí se, protahuje si celé tělíčko a může si cucat i prstíky.

I přes tento soustavný pohyb plodu ale maminka stále nic necítí právě kvůli malé délce miminka a značnému množství vody v placentě.

Miminko už se nevyvíjí s takovou dynamikou jako v naprostém počátku těhotenství, ale jeho růst je plynulý a pomalejší. I nadále pokračuje vývin všech vnitřních orgánů a některé z nich jsou nyní funkční. Plod měří přibližně 4 cm a váží kolem 8 gramů.

Které orgány se v tomto týdnu dále hlavně vyvíjí?

Jsou to tyto orgány či jejich části:

  • mozek – je možné zaznamenat první reakce mozkové kůry
  • tvoří se masivnější chrupavčité a kostěné základy lebky
  • obličej – stále drobný, ale již má jemnější rysy
  • oči – jsou již patrné, ale pro velký obsah pigmentu a nižší vývojové fáze mají podobu tmavých terčíků
  • vytvořeno 32 zubních zárodků
  • páteř – tvoří již oporu těla, ale obratle jsou stále chrupavčité
  • žebra – jsou též chrupavčité
  • játra – stále veliká, tvoří se v nich krvinky
  • žaludek – již se tvoří žaludeční šťávy
  • ledviny – jsou funkční

Jak se projevuje 11. týden na mamince?

Žena se dostává do poslední fáze 1. trimestru. Přesto na ní není stále „jiný stav“ rozpoznatelný. Za celou dobu vzrostla její tělesná hmotnost v průměru o 1-2 kg, v některých případek naopak došlo ke snížení hmotnosti z důvodu nevolností a zvracení.

Může přetrvávat špinění či drobné krvácení a také proměnlivá nálada, která je způsobena vlivem hormonů. Neobvyklé není ani časté močení. To je způsobeno především tlakem dělohy na močový měchýř, ale také celkovým nárůstem obsahu vody v těle maminky. Sliznice močových cest je hodně prokrvená a tím přetrvává riziko infekce močových cest.

Jaké vyšetření čeká na maminku?

Tak jako obvykle podstoupí těhotná žena vyšetření moči, pulsu, krevního tlaku a stavu tělesné hmotnosti. Pomocí ultrazvuku se mohou v tento týden zjišťovat některé vývojové vady. Vyšetřuje se ztluštění šíjového svalstva plodu (tzv. nuchální translucence) a také vyšetření některých hormonů. To vše slouží ke zjištění případné poruchy vývoje plodu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?