verze pro tisk

Těhotenství: 26. týden

13. březen 2012

Víte, že vaše těhotenství téměř finišuje 2. trimestr? A že vaše děloha má teď srovnatelnou velikost s fotbalovým míčem? A máte pocit, že vám dochází dech? To vše je charakteristické pro 26. týden. Podívejte se v následujících řádcích.


Těhotenství: 26. týdenTěhotenství: 26. týden

Miminko je prakticky celé dovyvinuté a kromě plic už všechny orgány plní svou funkci. V tuto chvíli je už definitivně rozhodnuto, která mozková hemisféra bude dominantní a zda tak vaše miminko bude levák či pravák.

Děťátko už si také osvojilo svůj pravidelný režim spánku a bdění. Je stále šikovnější, jelikož se vytvořila další nová nervová spojení mozku. Pokožku má stále svraštělou a je velmi hubené. V tento týden měří zhruba 36 centimetrů a váží v rozmezí 750-800 gramů.

Co dalšího už se dotvořilo miminku?

  • sluch – dovyvinuly se ušní nervy a sluch je tak ještě citlivější
  • očička jsou plně dotvořena a pozvolna se otvírají
  • oční sítnice má 4 vrstvy
  • oční duhovka je zbarvena modře – konečné vybarvení až po narození
  • na končetinách se objevují krátké nehtíky
  • pohlavní diferenciace ukončena (u chlapců sestupují varlata do šourku, u dívek dochází k prohlubování pochvy)

Co nového přinesl tento týden mamince?

Nyní už začínáte pociťovat, že se vám hůře dýchá a často se také zadýcháváte. Není divu, jelikož bránice je v důsledku rostoucí dělohy vytlačována výše a plíce mají tak menší kapacitu. Stoupá i spotřeba kyslíku a zvětšuje se dechový objem, protože se zrychluje dechová frekvence asi o 10 dechů za minutu.

Vrchol dělohy už se nachází asi 7 centimetrů nad pupíkem.

Vaše těhotenství se dostává téměř do finále druhého trimestru. Pokud uvažujete o návštěvách předporodního kurzu, je nejvyšší čas. S kurzy se zpravidla začíná kolem 28. týdne, proto je dobré se informovat a zaregistrovat o pár týdnů dříve.

Jaké vyšetření podstoupíte?

Pokud absolvujete návštěvu u svého lékaře-gynekologa, opět vám bude změřen krevní tlak, provedena kontrola vzorku moči a bude zaznamenán váš váhový přírůstek.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?