verze pro tisk

Těhotenství: 15. týden

23. únor 2012

Víte, že vaše váha nyní roste mnohem rychleji než v předešlém trimestru? A víte také, že v tomto týdnu je za příznivých podmínek možné rozpoznat pohlaví miminka? Přečtěte si průběh 15. týdne v následujících řádcích.


Těhotenství: 15. týdenTěhotenství: 15. týden

Tato fáze těhotenství s sebou pro oba účastníky přináší rychlý růst co do fyzické stránky. Maminka zaznamená prudší navýšení tělesné hmotnosti a tělíčko miminka narůstá mocně do délky. Velikost plodu je nyní zhruba 10 centimetrů a váha se pohybuje kolem 50 gramů.

Placenta je v tuto chvíli plně vyvinuta. Srdíčko plodu je velmi aktivní a pumpuje 18 až 22 litrů krve během 24 hodin. Začínají fungovat i lymfatické žlázy spolu s brzlíkem. Ty budou po narození součástí imunitního systému.

Pokožka miminka je stále velmi tenká, ale všechny vrstvy kůže se už vytváří. Objevují se i první buňky obsahující pigment a jejich určité množství následně rozhodne o konečné barvě pokožky. Přítomné jsou i jemné chloupky (tzv. lanugo).

Při vhodné poloze plodu je také možné pomocí ultrazvuku určit pohlaví.

Které další orgány a jejich části se nyní utváří?

  • mozek pokračuje ve svém vývoji (patrná tenká vrstvička šedé hmoty)
  • část hlavičky je porostlá vlásky
  • oči stále zavřené (ale po silném světelném podnětu na něj reagují)
  • na jazyku se vytvořily chuťové pohárky
  • v plicích vznikají primitivní plicní sklípky
  • nohy v současné fázi rostou rychleji než ruce
  • probíhá osifikace (kostnatění; kostra zachytitelná na rentgenu)

Co přinesl 15. týden mamince?

Jak už bylo napsáno dříve, těhotné ženě nastává zřejmě nejpříjemnější období jejího stavu. Ustupují rozličné negativní příznaky jako nevolnost a zvracení a polevuje i pnutí v prsou. Zpravidla se zvyšuje i libido.

Těhotenství je na mamince ve většině případů rozpoznatelné a bříško se začíná pozvolna zakulacovat. Děloha se totiž několikanásobně zvětšila a nyní se nachází její vrchol přibližně 10 centimetrů nad stydkou kostí.

V důsledku navýšení objemu v oblasti bříška narůstá riziko vzniku strií (drobných světlých jizviček). Je proto dobré na pokožku v těchto místech aplikovat vhodné krémy a olejíčky a při jejich nanášení ji promasírovat, aby se krém či olejíček efektivně vstřebal a tvorba strií se alespoň zmírnila.

Mamince se zvětšilo srdce v důsledku zvýšené potřeby kyslíku pro ni samou a plod. V tuto dobu je již asi o 20% výkonnější.

Jaké vyšetření probíhá v 15. týdnu?

Na ženu opět čeká standardní a pravidelné vyšetření moči, měření krevního tlaku a nárůstu tělesné hmotnosti.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?