verze pro tisk

5 rad, co na prdíky u novorozenců

26. leden 2015

Prdíky, neboli plynatost či bolest bříška, trápí téměř každého novorozence. Pro nás maminky je to obrovské utrpení, když vidíme svého drobečka křičet, kroutit se a nevíme, jak mu pomoci. Prdíky se mohou stát doslova černou můrou maminek, zejména těch, které mají své první děťátko. Pojďme si více rozebrat tuto problematiku. Co prdíky způsobuje a jak s nimi vlastně bojovat?


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Proč prdíky vlastně vznikají?

Odpověď je snadná, břišní stěna u novorozence je ještě velice slabá. V prvních šesti měsících života se zpevňuje tím, jak sílí svalstvo. Silné nadýmání trápí malé novorozence nejčastěji do třech měsíců života. Je to způsobeno také tím, že takhle malé dítě ještě nemá dostatek pohybu a nedokáže se samo zbavit plynů, které se hromadí ve střevech. Ty mu způsobují bolesti bříška a následný pláč. Některé děti trápí nadýmání více, jiné méně.

A jak k prdíkům vlastně dochází? Mléko, zejména to přední, které je sladší, v trávicím procesu kvasí a tím vzniká plyn. Plyny se tvoří také tím, když dítě hodně hltá při sání, při kterém spolyká vzduch. Existují nějaké možnosti, jak s těmito plyny účinně bojovat? Ačkoliv výsledek nemusí být 100 %, svému dítěti můžete částečně pomoci.

1.     Hlídejte si, co jíte

Prdíky můžete do jisté míry ovlivnit také vy sama. Každá kojící žena by si měla hlídat svůj jídelníček, zejména v prvních týdnech po porodu. Vyhýbejte se potravinám, které způsobují nadýmání vám, protože pro dítě to může být o dost horší. Doporučuji také preventivně pít fenyklový čaj. Lze jej zakoupit v lékárně nebo například drogerii DM. Tentýž čaj, jen o něco slabší, lze zakoupit také pro dítě a podávat mu jej po lžičkách.

2.     Kapičky proti prdíkům

Účinné mohou být také některé preparáty, které jsou určené proti nadýmání novorozenců. Nabídka je skutečně pestrá, přesto zdaleka ne všechny skutečně fungují. Doporučuji poradit se s pediatrem, který by vám měl doporučit nejvhodnější a zároveň nejšetrnější preparáty. Mezi ty nejúčinnější patří například SabSimplex, který má relativně příjemnou chuť. Dále pak BabyCalm, které se ředí vodou. Rodiče si pochvalují také Espumisan. Z těch dražších zmíním například BioGaia.

3.     Masáž bříška a hřejivé polštářky

Bolavé bříško je vhodné zahřát pomocí hřejivých polštářků nebo polštářků s pecičkami, které zakoupíte ve zdravotnických potřebách. Zahřáté bříško pomalu masírujte, hezky jemně. Dítě se rychle uklidní, protože mu to bude příjemné. Navíc dochází k přímému kontaktu mezi matkou a dítětem.

4.     Cvičení

Proti bolení bříška můžete vyzkoušet také jemné cvičení s miminkem. Ideální je přitahování kolínek k bříšku.

5.      Houpání

Zkusit můžete také houpání. Posaďte se na velký míč s miminkem v náručí a pohupejte se společně.

Jaké metody pomohly vašemu miminku? Máte s tím také své osobní zkušenosti? Pak budeme rádi, když poradíte ostatním maminkám. Někdy se prdíky mohou stát doslova noční můrou, kdy je miminko k neutišení každý den. V takovém případě jsou rodiče na pokraji zoufalství. Budeme rádi za každou osvědčenou radu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.73 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Halina

čtvrtek, 27. srpen 2015
12:37

Mně na prdíky u miminka nejlépe zabíralo nahřívat bříško nahřátou plenkou, masírovat a hlavně dávat na lžičku před každým kojením 5 kapiček Espumisanu. Jsou to kapičky hodně sladké, tak se na ně mrňous pokaždé těšil a líp se pak i přisál (když byl úplně maličký, tak jsem kapičky roztírala přímo na bradavku).


posted by: Halina [Odpovědět]

Maruška

čtvrtek, 3. září 2015
10:13

Já zkusila nejdříve fenyklový čaj a masáž, ale bez efektu :( Takže jsem začala dávat pravidelně Espumisan ... a s ním se to den po dni zlepšovalo a prdíky už tolik netlačily. Někdy pomůže i houpání v lehátku nebo zvuk deště...ten malýho krásně uspává ;)


posted by: Maruška [Odpovědět]

Martina

čtvrtek, 17. září 2015
10:45

Tak já jsem se hlídala co jím...a stejně to nepomáhalo,musela jsem sáhnout po kapičkách...vybrala jsem Espumisan,kapičky slaďoučké,za dobrou cenu a výsledek na jedničku....nedám na ně dopustit...čekám druhé mimčo a určitě po nich sáhnu už od narození...


posted by: Martina [Odpovědět]

Gábina

čtvrtek, 1. říjen 2015
15:02

Tak houpání naše dcerka miluje dodnes :D
Ale když trpěla na prdíky, tak jí fakt hodně ulevilo...nejlepší bylo vibrovací houpátko.
Jinak, jak píšou holky, tak jsme také dávali Espumisan a když se dával pravidelně, tak pomáhal...časem prdíky vymizely a dnes spíš řešíme prořezávání zoubků :-O


posted by: Gábina [Odpovědět]

Lingeri

úterý, 6. říjen 2015
11:50

Mně zabíralo tohle: já sama jsem pila hodně fenyklového čaje a držela dietu pro kojící matky.
Malému jsem dávala pravidelně Espumisan před každým kojením a později do lahvičky UM, cvičili jsme s nožičkama a masírovali bříško.
To fungovalo výborně.


posted by: Lingeri [Odpovědět]

Zuzana

pátek, 16. říjen 2015
10:19

to Lingeri: U nás naprosto stejný postup...já střídala čaj kmín a fenykl... nejdřív jsem to zkoušela jenom s čajema,ale stejně jsem začala dávat malému Espumisan kapky... zlepšení po pár dnech viditelné ...


posted by: Zuzana [Odpovědět] [Skrýt]

Evik

čtvrtek, 22. říjen 2015
11:05

Když syn prořval tři noci, šla jsem za doktorkou a ta mi poradila klubíčkování a masáže bříška + před každým kojením Espumisan. Já piju kojící čaj a když synka bříško chytne, tak klubíčkujeme nebo nosíme v šátku. Už je to mnohem lepší.


posted by: Evik [Odpovědět]

Pavlína

úterý, 10. listopad 2015
09:04

Nejdůležitější je asi nepanikařit a nevzdávat to!
Jinak to miminko vycítí :/ ... my zkoušeli kde co...ale nejlíp pomáhalo asi cvičení - přitahování nožiček, já jsem přestala jíst čerstvé pečivo a s každým kojením jsme dávali Espumisan. Když už prdíkový záchvat přišel, pomáhalo třeba skákání na míči :)


posted by: Pavlína [Odpovědět]

Klára

čtvrtek, 10. prosinec 2015
22:43

Já jsem vyzkoušela snad všecky varianty od babských rad na prdíky až po drahé probiotické kapičky...Ustálili jsme se na kapičkách Espumisan,vyhovovaly nám chutí,cenou a hlavně rychlým nástupem...byly naším velkým pomocníkem...


posted by: Klára [Odpovědět]

Zuzka

čtvrtek, 17. prosinec 2015
20:34

to Klára:
Já bych i chtěla dát probiotika, ale ty se mohou většinou až od 1. měsíce. Espumisan se může od narození, a tak jsme po příchodu z porodnice dávali ten. A asi po týdnu pravidelného dávkování se to opravdu začalo lepšit.
Taky se malýmu dost líbí houpátko - lehátko - bříško je tam povolené.


posted by: Zuzka [Odpovědět]

Aneta

pátek, 18. březen 2016
01:29

Tak vsichni tu chvwli espumisan...tak jsem asi jedina ktere se to zda jako vyhozene penize,nepomohly ani trochu,pokud by to slo takto rici,tak bych naopak rekla ze se to jeste zhorsilo.


posted by: Aneta [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak na spánek u novorozenců?

Jak na spánek u novorozenců?

Dokud je miminko v matčině lůně, má svůj vlastní režim bez ohledu na to, zda je den či noc. Nicméně se snaží kopírovat alespoň částečně váš režim. Jakmile se hýbete, dítě je aktivní, když spíte, dítě odpočívá s vámi. To ovšem neznamená, že v noci nebude mít potřebu „hrát kopanou“ a ve dne ho zase ne…

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B. Je mnoho druhů streptokoků, ale právě v těhotenství zajímá lékaře ten, který patří do skupiny B. je to bakterie, která je přítomna v pochvě a je výskyt je poměrně častý, a to až u 20% žen.

Co přichystat před porodem? Podívejte se na našich 14 tipů

Co přichystat před porodem? Podívejte se na našich 14 tipů

Už to máte za pár? Nebo jste teprve v polovině těhotenství, ale zjišťujete už, co před porodem mít připraveno? Tipů a rad je určitě mnoho. Pokusme se tedy alespoň některé z nich probrat. Miminko se může narodit i o dost dřív, tak je lépe být připravená. Snad vám tyto rady o něco ulehčí dobu před por…

Vegetariánská strava v těhotenství

Vegetariánská strava v těhotenství

Vegetariánství (případně veganství) je současným evropským trendem mnoha lidí. Někteří tento styl vyznávají z humánních důvodů, jiní upřednostňují zdravotní aspekty, a někteří oba důvody.