
Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?
4. duben 2012Co je streptokok B? Máte se obávat? Co hrozí miminku a co vám? Kdy se vyšetření provádí? Nejen na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.
Streptokok B (Streptococcus agalactiae; GBS či SAG). Je mnoho druhů streptokoků, ale právě v těhotenství zajímá lékaře ten, který patří do skupiny B. Je to bakterie, která je přítomna v pochvě a je výskyt je poměrně častý, a to až u 20% žen.
Zpravidla nezpůsobuje žádné obtíže, neprojevuje se výraznými příznaky. Dokonce jej mohou mít i zcela zdravé ženy. Pro těhotnou ženu samotnou tedy nebezpečný není. Jinak je tomu ale v případě plodu. Jemu totiž hrozí vážné riziko infekčního onemocnění při průchodu porodními cestami při porodu.
Kdy a jak se provádí vyšetření?
Zjistit přítomnost streptokoka může lékař kdykoliv v průběhu těhotenství, ale obvykle se vyšetření provádí v rozmezí 36.-38. týdne. Provádí se pouhým stěrem poševních kultivací tenkou štětičkou. Je to úkon nebolestivý a rychlý. I výsledek je známý už do tří dnů.
Jak se streptokok léčí?
Zjistí-li lékař přítomnost této bakterie během těhotenství, a to kdykoliv v jeho průběhu, neaplikuje žádnou léčbu. Tu by zavedl jen v případě rizika předčasného porodu, ale také, pokud by se streptokok objevil i v moči.
Pouze před samotným porodem, nejlépe minimálně 3-4 hodiny před vypuzením plodu, se podává nitrožilně antibiotikum penicilinové řady (u alergiček makrolidová antibiotika). Je tak třeba, aby se antibiotikum dostatečně rozšířilo do krve a do placenty.
V průběhu celé porodní fáze se podává jen jedenkrát, ale jestliže porod trvá déle, aplikuje se v určitých časových rozmezích až do porodu.
Co streptokok způsobuje?
Pro těhotnou ženu tedy žádné riziko nevyvstává. Tato hrozba visí nad miminkem. Miminko může bakterie ohrozit už v průběhu těhotenství. Někdy způsobuje těhotné ženě zánět dělohy, placenty či pupečníku a tím ohrožuje plod. Pak lékař předepíše těhotné ženě antibiotika proti zánětu.
Postihuje přibližně 3-5 novorozenců z 1000 narozených. Ale v případě, že byla dodržena všechna hygienická opatření, včas a správně byla podána antibiotika, jsou vážné následky téměř zanedbatelné.
Jestliže ale miminko i přes všechna opatření onemocní streptokokovou infekcí, hrozí mu zápal plic, zánět mozkových blan, nebo například celková sepse, kdy se zánět objeví v krevním řečišti.
Sepse může mít dvě formy, a to akutní, která nastává do 48 hodin od porodu. Má náhlý začátek a nezřídka končí úmrtím novorozence.
Pozdní sepse naopak nastává až od 7. dne od porodu do 3. měsíce. Projevuje se meningitidní formou a má většinou nevratné následky pro centrální nervovou soustavu v podobě různých poruch.
Přesto není třeba podléhat strachu. Docházíte-li na pravidelná vyšetření ke svému gynekologovi, není třeba se obávat. Lékař kontroluje průběžně váš stav, v obvyklé době provádí stěr a bakterie streptokoka tak může být včas odhalena. Za pomoci antibiotik a všech dalších nezbytných opatření je riziko infekčního onemocnění pro miminko naprosto minimální.
Hodnocení
Hodnocení: 2.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints