verze pro tisk

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

4. duben 2012

Co je streptokok B? Máte se obávat? Co hrozí miminku a co vám? Kdy se vyšetření provádí? Nejen na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.


Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B (Streptococcus agalactiae; GBS či SAG). Je mnoho druhů streptokoků, ale právě v těhotenství zajímá lékaře ten, který patří do skupiny B. Je to bakterie, která je přítomna v pochvě a je výskyt je poměrně častý, a to až u 20% žen.

Zpravidla nezpůsobuje žádné obtíže, neprojevuje se výraznými příznaky. Dokonce jej mohou mít i zcela zdravé ženy. Pro těhotnou ženu samotnou tedy nebezpečný není. Jinak je tomu ale v případě plodu. Jemu totiž hrozí vážné riziko infekčního onemocnění při průchodu porodními cestami při porodu.

Kdy a jak se provádí vyšetření?

Zjistit přítomnost streptokoka může lékař kdykoliv v průběhu těhotenství, ale obvykle se vyšetření provádí v rozmezí 36.-38. týdne. Provádí se pouhým stěrem poševních kultivací tenkou štětičkou. Je to úkon nebolestivý a rychlý. I výsledek je známý už do tří dnů.

Jak se streptokok léčí?

Zjistí-li lékař přítomnost této bakterie během těhotenství, a to kdykoliv v jeho průběhu, neaplikuje žádnou léčbu. Tu by zavedl jen v případě rizika předčasného porodu, ale také, pokud by se streptokok objevil i v moči.

Pouze před samotným porodem, nejlépe minimálně 3-4 hodiny před vypuzením plodu, se podává nitrožilně antibiotikum penicilinové řady (u alergiček makrolidová antibiotika). Je tak třeba, aby se antibiotikum dostatečně rozšířilo do krve a do placenty.

V průběhu celé porodní fáze se podává jen jedenkrát, ale jestliže porod trvá déle, aplikuje se v určitých časových rozmezích až do porodu.

Co streptokok způsobuje?

Pro těhotnou ženu tedy žádné riziko nevyvstává. Tato hrozba visí nad miminkem. Miminko může bakterie ohrozit už v průběhu těhotenství. Někdy způsobuje těhotné ženě zánět dělohy, placenty či pupečníku a tím ohrožuje plod. Pak lékař předepíše těhotné ženě antibiotika proti zánětu.

Postihuje přibližně 3-5 novorozenců z 1000 narozených. Ale v případě, že byla dodržena všechna hygienická opatření, včas a správně byla podána antibiotika, jsou vážné následky téměř zanedbatelné.

Jestliže ale miminko i přes všechna opatření onemocní streptokokovou infekcí, hrozí mu zápal plic, zánět mozkových blan, nebo například celková sepse, kdy se zánět objeví v krevním řečišti.

Sepse může mít dvě formy, a to akutní, která nastává do 48 hodin od porodu. Má náhlý začátek a nezřídka končí úmrtím novorozence.

Pozdní sepse naopak nastává až od 7. dne od porodu do 3. měsíce. Projevuje se meningitidní formou a má většinou nevratné následky pro centrální nervovou soustavu v podobě různých poruch.

Přesto není třeba podléhat strachu. Docházíte-li na pravidelná vyšetření ke svému gynekologovi, není třeba se obávat. Lékař kontroluje průběžně váš stav, v obvyklé době provádí stěr a bakterie streptokoka tak může být včas odhalena. Za pomoci antibiotik a všech dalších nezbytných opatření je riziko infekčního onemocnění pro miminko naprosto minimální.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Choriocentéza: kdy a proč se provádí?

Choriocentéza: kdy a proč se provádí?

Provádí se odběrem choria klků a zjišťují se při něm chromozomální a genetické odchylky plodu. Je to vyšetření v některých částech podobné amniocentéze. Choriové klky jsou geneticky identické s plodem a vyvíjejí se dříve než plodová voda.

Jak a proč sestavit porodní plán?

Jak a proč sestavit porodní plán?

Porod se pochopitelně nedá v žádném případě do podrobností naplánovat. Představy těhotné maminky se obvykle liší od skutečnosti a přání a tužeb. Aby došlo k co nejmenšímu výskytu nepochopení na obou zúčastněných stranách, je dobré si připravit porodní plán a ještě lepší je seznámit s ním s předstihe…

Zácpa v těhotenství? Zkuste upravit jídelníček

Zácpa v těhotenství? Zkuste upravit jídelníček

Vaše těhotenství možná „šlape“ tak, jak má, ale třeba vás přesto trápí jedna nepříjemnost. Zácpa. Věřte, že zdaleka nejste sama. V těhotenství je její výskyt velmi častý (kolem 50% ) a je to zcela pochopitelné.

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Vaším velkým přáním je počít zdravé miminko. To je přáním snad každé ženy. V případě, že trpíte autoimunitní chorobou, je přání znásobeno. Proč? Taková onemocnění totiž přinášejí mnohá úskalí a je třeba jim věnovat velkou pozornost.