verze pro tisk

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

10. červen 2012

Co je autoimunitní nemoc? Trpíte poruchou imunity a přejete si miminko? Hrozí vám nějaká rizika? A pokud ano, jaká tedy?


Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Vaším velkým přáním je počít zdravé miminko. To je přáním snad každé ženy. V případě, že trpíte autoimunitní chorobou, je přání znásobeno. Proč? Taková onemocnění totiž přinášejí mnohá úskalí a je třeba jim věnovat velkou pozornost.

Co je autoimunitní onemocnění?

Zjednodušeně řečeno selhává snášenlivost vlastních zdravých tkání a imunitní systém v důsledku toho napadá vlastní tělo. Tím vznikne zánět napadených tkání a jejich ničení. Nebo ještě lépe řečeno se jedná v podstatě o sebedestruktivní proces, kdy si tělo napadené viry, toxiny a podobně vytváří protilátky, které paradoxně devastují vlastní tkáň.

Tato onemocnění můžou způsobovat různé mutace v genomu, špatné funkce hormonů, což jsou z velké části geneticky a pohlavně podmíněné vlivy. Příčinou mohou ale být i vlivy během života jako infekce, ultrafialové záření, různé léky a další chemické látky.

Autoimunitní onemocnění jsou například roztoušená skleróza, revmatoidní artritida, Crohnova nemoc, lupus erythematodes, antifosfolipidový syndrom, diabetes mellitus 1. stupně, asthma bronchiale, celiakie nebo tyreoiditida…

Jak postupovat, pokud chcete otěhotnět?

V případě, že jste pacientkou s autoimunitní chorobou, je nutné informovat vašeho ošetřujícího lékaře, že plánujete počít miminko. Z toho důvodu vám bude upravena či přímo pozastavena dosavadní léčba.

Pečlivé plánování je v těchto případech nanejvýš vhodné, jelikož vlivem dlouhodobé léčby může mít pacientka potíže s plodností. Právě proto musí být léčba upravena a žena bude často a důkladně kontrolována po celý čas těhotenství.

Důsledek těhotenství na autoimunitní nemoc. Je nějaký?

Samotné těhotenství může mít různorodý vliv na tato onemocnění. Gravidita průběh nemoci v mnohých případech zlepšuje, či při ní nemoc stagnuje. V jistých případech ji naopak může zhoršit (např. v případě antifosfolipidového syndromu).

Nemoci imunity jsou komplikovány obvykle těmito rizikovými vlivy jako:

  • možnost potratu
  • možnost předčasného porodu
  • nedostatečná funkce placenty
  • poruchy cévního systému (častý vznik krevní sraženiny – trombózy)
  • vysoký krevní tlak
  • postižení jater, ledvin
  • eklampsie

Ačkoliv jsou autoimunitní nemoci závažnějšího rázu, v případě dodržení všech nezbytných zásad v podobě léčby a rad může (a v mnohých případech tomu tak i je) těhotná pacientka donosit a porodit naprosto zdravé miminko.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Samovolný potrat na začátku těhotenství

Samovolný potrat je strašákem každé nastávající maminky. Těšení se na miminko je najednou ukončeno nepříjemným zážitkem. Bohužel jsou tyto situace čím dál častější. Kdy a proč k němu dochází? A jak postupovat po něm?

Očkování v těhotenství: Je to možné?

Očkování v těhotenství: Je to možné?

Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodla podstoupit v těhotenství vakcinaci, pak rozhodně o svém stavu informujte nejen lékaře, který imunizaci provádí, ale i svého gynekologa.

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B. Je mnoho druhů streptokoků, ale právě v těhotenství zajímá lékaře ten, který patří do skupiny B. je to bakterie, která je přítomna v pochvě a je výskyt je poměrně častý, a to až u 20% žen.

Zlomeniny v těhotenství? S hojením může pomoci Femoralex

Zlomeniny v těhotenství? S hojením může pomoci Femoralex

Těhotenství je krásné období, které by si nastávající maminka měla co nejvíce užívat. Bohužel ani v něm se však leckdy nevyhneme úrazům. Díky tomu, že i v požehnaném stavu mnoho maminek sportuje, může dojít také ke zlomeninám.