verze pro tisk

Těhotenství: 30. týden

23. březen 2012

Cítíte se nemotorně? Trápí vás bolesti zad? Nebo trpíte zácpou? Není divu, vaše těhotenství pokračuje třetím trimestrem a tak už je každé kilo navíc znát a těhotenské neduhy k tomu právě také nejsou nejpříjemnější.


Těhotenství: 30. týdenTěhotenství: 30. týden

I vaše miminko velmi rychle přibývá na váze a začíná se zakulacovat. V tuto chvíli měří asi 40 centimetrů a jeho hmotnost je přibližně 1400 gramů.

Je čímdál aktivnější, hbitě pohybuje ručičkama a kope. Také se snaží nacvičovat základní pohyby jako uchopovací a sací reflex.

Ovšem jeho pohyby jsou teď už trochu omezeny. Plodové vody je sice nyní asi 800 ml, což je maximum, ale od této doby bude její množství pomalu klesat.

Bývá už otočeno hlavičkou dolů, tedy nad děložním hrdlem a dolní část tělíčka je tak v horní třetině dělohy. Miminko je usazeno v pohodlné pozici s překříženými ručičkami a nožičkami.

Co dalšího se miminku vyvinulo?

  • očima může sledovat i zdroj světla
  • nehty dosahují k volným okrajům prstům (na ručičkách jsou delší než na nožičkách)
  • ustává tvorba červených krvinek ve slezině (úlohu tak natrvalo přebírá kostní dřeň)
  • pokožka už téměř postrádá původní jemné ochlupení po celém tělíčku

A co se děje mamince?

Ta si zřejmě připadá už poněkud nemotorná, unavená a povětšinou pociťuje bolesti zad. Časté jsou i bolesti v podbřišku a tříslech. Je to způsobeno tlakem a tahem zvětšující se dělohy.

I navléknout ponožky a zavázat boty může být pomalu zapeklitým problémem, jelikož bříško už je poměrně dost veliké. Však je také váha maminky už asi o 9-10 kilogramů vyšší.

K nešvarům těchto týdnů určitě patří i typická zácpa. Není to nic neobvyklého. Ta je zapříčiněna jak hormonálními změnami, tak i tlakem dělohy na zažívací ústrojí. Asi není možné se v tomto stavu zácpy úplně zbavit, ale určitě je prospěšné volit stravu bohatou na vlákninu. Ta má blahodárný vliv na trávicí procesy.

Trápit může maminku i svědění kůže na bříšku, které bývá způsobeno tím, jak je kůže vlivem rostoucí dělohy a tím i břicha napnutá. Není-li svědění příliš úporné, není se obvykle čeho obávat. V jiném případě je ale vhodné informovat lékaře.

A jaké čeká maminku vyšetření?

Kromě obvyklého standardního vyšetření, které zahrnuje měření krevního tlaku, moči a váhového přírůstku, podstoupí maminka s velkou pravděpodobností i ultrazvukové vyšetření. Je třetím v pořadí v případě tohoto typu vyšetření a ověřuje se jím správný růst plodu, umístění placenty a množství plodové vody.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?