verze pro tisk

Těhotenství: 39. týden

10. duben 2012

Cítíte se podrážděná? Jste nervózní při každé otázce někoho z okolí, kdy už budete rodit? A jak se daří vašemu donošenému miminku, jak je veliké? Podívejte se na další týden těhotenství.


Těhotenství: 39. týdenTěhotenství: 39. týden

Co se děje miminku?

Od minulého týdne je miminko lékařsky považováno za plně donošené. Pokud by se tedy tento týden narodilo, bylo by schopné samostatně fungovat, a to včetně dýchání, jelikož plíce jsou už zcela vyvinuté.

Všechny orgány jsou dotvořené a funkční. Dobře vyvinutý je například důležitý sací a uchopovací reflex. I mozek je dostatečně zralý a může plně řídit životní funkce a tím tak zajišťuje přežití novorozence.

Zvláštností jsou malé prsní bradavky, a to v tom smyslu, že jsou u obou pohlaví prakticky stejně veliké.

Ač je hlavička už v přiměřeném velikostním poměru vůči zbylé části těla, přesto je stále problematickou částí při průchodu porodními cestami. Porod ale usnadňuje pohyblivost lebečních kostí. Ty se totiž mohou překrývat a posouvat a vytlačení hlavičky je tím jednodušší.

Miminko v tomto týdnu měří průměrně kolem 50-51 centimetrů a váží pravděpodobně 3300 gramů.

Co se děje mamince?

Cítíte se podrážděná, nervózní? Přepadají vás neustále myšlenky na blížící se porod? Nedivte se, však se opravdu může stát, že rodit budete kdykoliv. A nemějte obavy, tyto emocionální stavy jsou naprosto normální a pociťují je mnohé těhotné ženy.

Abyste nabrala potřebné síly na náročný porod, ale i na poporodní dobu, dopřejte si pokud možno co nejvíce odpočinku. A je-li to možné, choďte i na kratší procházky na čerstvém vzduchu.

V posledních týdnech máte skutečný vzhled těhotné ženy. Tělo má typický tvar pro tento stav, obličej bývá zakulacený nebo i oteklý a prsa jsou zvětšená.

Tyto dny se mohou dostavit i první příznaky porodu. Nepravidelné kontrakce (tzv. poslíčky – krátké, mírné, ne tak časté) mohou vystřídat pravidelné kontrakce, při kterých je bolest intenzivnější, delší a časový interval mezi nimi se postupně zkracuje.

Dalšími jasnými důkazy počáteční porodní fáze je také odchod hlenové zátky (může to být i několik dní před samotným porodem), průjem, odtok plodové vody, bolesti břicha, změny na děložním čípku. To jsou důvody, kdy je dobré odjet do porodnice.

Co vás čeká za vyšetření?

Pokud v tento týden ještě navštívíte těhotenskou poradnu, podstoupíte opět měření krevního tlaku, vyšetření moči a váhového přírůstku.

Činnost a aktivita plodu bude monitorována pomocí kardiotokografu.

Možná vám také lékař provede takzvaný „Hamiltonův hmat“, který se provádí na konci těhotenství právě pro vyvolání kontrakcí jinou než medikamentózní cestou. Lékař při něm zavede prst do vagíny a uvnitř středu čípku odloupne vak blan od děložní stěny. Tím se může (ale nemusí) spustit do několika málo hodin či dnů porod.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?