verze pro tisk

Samovolný potrat na začátku těhotenství

22. listopad 2013

Samovolný potrat je strašákem každé nastávající maminky. Těšení se na miminko je najednou ukončeno nepříjemným zážitkem. Bohužel jsou tyto situace čím dál častější. Kdy a proč k němu dochází? A jak postupovat po něm?


Kdy hrozí a jak poznáme samovolný potrat?

Zvýšené riziko potratů - asi 14% - je v prvních osmi – dvanácti týdnech. Jde o tzv. „časný“ potrat. Ve druhém trimestru je riziko „pozdního“ potratu mnohem nižší.

Potrat se ohlásí v první řadě krvácením či špiněním. Další příznaky jsou bolesti v pánevní oblasti. Děloha se stahuje ve snaze vypudit plodové vejce. V případě tzv. zamlklého potratu, nemusí žena pocítit nic zvláštního. Embryo zůstává v děloze a až lékař zjistí zamlklé těhotenství. Na ultrazvuku se nenajde srdeční činnost plodu.

Příčiny potratu

1. Na vině je obvykle plodové vejce – chromozomální odchylky v oplodněném vajíčku jsou výjimečně zděděny po rodičích.

2. Špatné zahnízdění vajíčka – k chybě může dojít na cestě mezi vejcovodem a dělohou, nebo při zahnízdění do děložní sliznice.

3. Léky, toxické látky, nebo rentgenové záření může být také příčinou potratu.

4. Později v těhotenství můžou vyvolat potrat poruchy srážlivosti krve.

5. Vady dělohy ať vrozené, nebo získané.

6. Některé vážnější infekční onemocnění, nebo nedostatečná tvorba hormonu důležitých pro těhotenství.

Kdy k lékaři?

V každém případě nejen po prodělaném potratu je nutné navštívit lékaře. Už při krvácení a bolestech je dobré jet rovnou do nemocnice. Může být v ohrožení plod i matka. A v některých případech je možné těhotenství zachránit.

Revize být vždy nemusí

Po potratu musí ženu prohlédnout lékař a případně doporučí revizi dělohy (kyretáž). Kyretáž se provádí v celkové anestezii a jde o vyčištění děložní dutiny. Nejde o nijak náročnou operaci, ale protože to je velmi bolestivý zákrok, probíhá v celkové narkóze. Je ovšem nutné zvážit pro a proti a podle toho se rozhodnout. Pokud po potratu je děloha čistá, není revize nutná.

Další těhotenství může být bez problémů

Samovolný potrat z lékařského hlediska není tak závažný problém. Těžší dopad to má jistě na psychiku. Žena, která potratí, má velikou šanci znovu otěhotnět. Samovolným potratem příroda řeší svůj omyl – zřejmě by nebylo něco v pořádku. Jistě chvíli potrvá, než se žena dá znovu dohromady. Všechno chce svůj čas a nic není dobré uspěchat.

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?

Nízký tlak v těhotenství: co zabírá?

Nízký tlak v těhotenství: co zabírá?

Spousta žen, které jinak nemají žádné problémy, se v těhotenství setkávají s nízkým tlakem. Obecně nízký tlak sám o sobě tělu nijak neuškodí, jako spíš příznaky, které ho mohou doprovázet. Také vás trápí? Podívejte se, co se s nízkým tlakem v těhotenství dá dělat.

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Menstruace v těhotenství – je to možné?

Menstruace v těhotenství – je to možné?

Těhotenský test vám potvrdil, že jste těhotná. Ale o pár týdnů později přišla v běžném termínu menstruace? Kratší, slabší, ale přišla. Nebo máte pocit, že se vám konečně zadařilo, ale normálně krvácíte? Je, nebo to není menstruace? A může vůbec přijít, když jste těhotná? Je to v pořádku?