verze pro tisk

Nízký tlak v těhotenství: co zabírá?

20. prosinec 2013

Spousta žen, které jinak nemají žádné problémy, se v těhotenství setkávají s nízkým tlakem. Obecně nízký tlak sám o sobě tělu nijak neuškodí, jako spíš příznaky, které ho mohou doprovázet. Také vás trápí? Podívejte se, co se s nízkým tlakem v těhotenství dá dělat.


Nízký tlak v těhotenství: co zabírá?Nízký tlak v těhotenství: co zabírá?

Kdy je nízký tlak nejčastější

Nízký tlak v těhotenství bývá většinou hned na začátku, než si tělo zvykne na změnu. Je to dáno tím, že krev s živinami proudí i do placenty vyživující plod. Ke konci těhotenství dochází ke snížení tlaku většinou v poloze na zádech a to z důvodu tlaku těžké dělohy na dolní dutou žílu. Stejně se může projevit krátce po porodu, kdy se mamince začne tvořit mléko.

Jak se nízký tlak projevuje?

Všeobecně se jedná o náhlou slabost. Motání hlavy, mžitky před očima, studené končetiny, zimomřivost a také závratě a omdlévání jsou typickými projevy nízkého tlaku. A ty mohou být v tomto období nebezpečné. Těhotná žena je ohrožena pády, při kterých se může zranit ona, ale i plod. Pokud by došlo k poruše až odtržení placenty od dělohy, může hrozit krvácení matky, či potrat plodu.

Jak s nízkým tlakem bojovat?

Nízký tlak se na rozdíl od toho vysokého nijak neléčí, přesto je pár rad, které mohou pomoci.

Pití kávy se v těhotenství běžně nedoporučuje, ale občas v malém množství neuškodí a může pomoci. Rozhodně lékaři radí dostatečný přísun tekutin a účinné je i pomalé vstávání.

Z lehu si nejdříve sedněte a teprve po chvilce vstaňte. Při vstávání je také dobré mít se o co opřít. Například z postele nevstávejte ve volném prostoru, ale spíše poblíž stěny - pokud to jde. Rovněž se doporučuje sprcha, kdy střídáte studenou a teplou vodu.

Lehnout ať jste kde jste

Pokud dlouho stojíte, zkuste přešlapovat, zlepšíte cirkulaci krve do srdce. V případě, že se objeví motolice, je velmi účinné lehnout si na záda a dát nohy výš než hlavu. Léky na tlak se těhotenství s ohledem na plod nepíší, pokud je to nutné tak pouze po poradě a vyšetření lékařem.

A jedna dobrá zpráva nakonec. Veškeré stavy spojené s nízkým tlakem v těhotenství se po porodu postupně samy upraví.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Bolesti hlavy v těhotenství: co na ně zabírá?

Bolesti hlavy v těhotenství: co na ně zabírá?

Až dosud jste bolesti hlavy neznala, ale co jste těhotná, trpíte jimi každou chvíli? Nebojte se, i toto je jeden z běžných příznaků. Jako příčiny bolesti hlavy se v tomto období uvádějí hormonální změny, únava, stres, ale také velké zatížení na záda a celkové držení těla. Jak v těhotenství bojovat s…

Káva v těhotenství: Je zdravé ji pít?

Káva v těhotenství: Je zdravé ji pít?

Pití kávy v těhotenství je poněkud kontroverzní téma. Někteří odborníci říkají, že těhotenství káva nijak neohrožuje, jiní ji důsledně nedoporučují. Je tedy těžké se v této problematice zorientovat a zjistit, kde je vlastně pravda? Mnohé z nás se však bez ranní kávy zkrátka neobejdou, není třeba se …

Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!

Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!

Mimoděložní těhotenství je stále tak trochu zahaleno tajemstvím. Přitom se vyskytuje až ve 2% těhotných žen. V případě pozdního odhalení může být žena vážně ohrožena na životě.

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Vaším velkým přáním je počít zdravé miminko. To je přáním snad každé ženy. V případě, že trpíte autoimunitní chorobou, je přání znásobeno. Proč? Taková onemocnění totiž přinášejí mnohá úskalí a je třeba jim věnovat velkou pozornost.