verze pro tisk

Bolesti hlavy v těhotenství: co na ně zabírá?

9. leden 2014

Až dosud jste bolesti hlavy neznala, ale co jste těhotná, trpíte jimi každou chvíli? Nebojte se, i toto je jeden z běžných příznaků. Jako příčiny bolesti hlavy se v tomto období uvádějí hormonální změny, únava, stres, ale také velké zatížení na záda a celkové držení těla. Jak v těhotenství bojovat s bolestmi hlavy?


Bolesti hlavy v těhotenství: co na ně zabírá?Bolesti hlavy v těhotenství: co na ně zabírá?

Léky co nejméně

V těhotenství nejsou léky na bolest hlavy doporučovány. Jedinou výjimkou jsou léky obsahující paracetamol. Váš lékař, nebo i v lékárně, vám jistě poradí. Pokusíme se vám dát několik rad, jak bolest zmírnit, či zcela zahnat bez pilulek.

Dostatek tekutin a klid

V první řadě si zkuste zapisovat, kdy se u vás bolest vyskytla. Třeba zjistíte, že přichází pravidelně, když například málo pijete, nebo jste dlouho v nepřirozené poloze. V tom případě se pokuste omezit příčiny bolesti.

Vyvarujte se stresu! Vaše zdraví a psychická pohoda je pro vývoj miminka nejdůležitější. Proto zpomalte, snažte se uvolnit a relaxovat. Důležitý je i spánek nejlépe osm až deset hodin. Je také dobré dát si „šlofíčka“ i po obědě. Zkrátka odpočívejte, jak to jen půjde.

Fyzická aktivita

Nezapomínejte také na pravidelné procházky. Dostatek čerstvého vzduchu je výborný proti bolestem hlavy, proto také doma často větrejte. Jako prevence proti bolestem nejen hlavy je fyzická aktivita. Zkusit můžete cvičení pro těhotné, jógu nebo plavání. Nezapomeňte, že v pozdější fázi těhotenství bude vaše tělo a hlavně páteř více zatěžované.

Změna jídelníčku

Ulevit by se vám mělo, když trochu upravíte jídelníček - dodejte tělu více hořčíku. Také dodržujte pitný režim – nejlepší je obyčejná voda, či minerálky. Pozor na kávu a čaj, ty mohou dehydrovat.

Relaxační koupele či masáže

Užitečná je i koupel v teplé vodě, ne delší než 15 minut. Příjemná koupel vás uklidní a uvolní svaly. Nebo si dejte jen chladivý obklad, který pevně obtočíte kolem hlavy.

Na bolest také pomáhá masáž. Jemnými krouživými pohyby si masírujte oblast od čela ke spánkům, nebo vzadu od hlavy na krk a ramena. Bolesti hlavy můžou být i od páteře, ale to už bude chtít odborníka na masáže.

Na závěr jedna dobrá zpráva. Tak jak se bolest hlavy v těhotenství objeví, je pravděpodobné, že po porodu postupně zmizí.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Nízký tlak v těhotenství: co zabírá?

Nízký tlak v těhotenství: co zabírá?

Spousta žen, které jinak nemají žádné problémy, se v těhotenství setkávají s nízkým tlakem. Obecně nízký tlak sám o sobě tělu nijak neuškodí, jako spíš příznaky, které ho mohou doprovázet. Také vás trápí? Podívejte se, co se s nízkým tlakem v těhotenství dá dělat.

Bolesti zad v těhotenství

Bolesti zad v těhotenství

Bolesti v zádech patří mezi nejčastější problémy těhotenství. Ve většině případů se jedná o bolest v oblasti beder a křížové oblasti. Bolest je tupá a záda jsou celkově ztuhlá. Bolest většinou brání v vstávání ze sedu nebo lehu. S rostoucím bříškem a stádiem těhotenství se bolest zvětšuje. Jak se bo…

Jak se zbavit bolestí zad bez léků?

Jak se zbavit bolestí zad bez léků?

Bolest zad patří k nejčastějším onemocněním, a to nejen v období těhotenství. Problém způsobuje mnoho faktorů, od fyzického, přes nemoci tělesných orgánů až po špatnou polohu během spánku. Přitom jde o problém, který se dá poměrně účinně odstranit, aniž byste museli brát léky.

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Porod je pro ženské tělo velkou zátěží. Jak se připravit na porod, aby vše probíhalo klidně a bez zbytečného strachování? Žena by neměla jít k porodu nepřipravená, a to ani v případě, když se jedná o druhý a další porod. Je důležité se připravit především psychicky.