verze pro tisk

Bolesti zad v těhotenství

29. květen 2015

Bolesti v zádech patří mezi nejčastější problémy těhotenství. Ve většině případů se jedná o bolest v oblasti beder a křížové oblasti. Bolest je tupá a záda jsou celkově ztuhlá. Bolest většinou brání v vstávání ze sedu nebo lehu. S rostoucím bříškem a stádiem těhotenství se bolest zvětšuje. Jak se bolesti zabavit, co pomáhá a co všechno to může znamenat, se dočtete v následujícím článku.


Bolesti zad v těhotenstvíBolesti zad v těhotenství

Proč záda v těhotenství bolí?

Problémem bolesti zad v době těhotenství řešil už sám Hippokrates. Největší pravděpodobností je to tím, že se tělo během těhotenství mění, a to hned v několika rovinách. Hlavní roli sehrávají hormony, které vyvolávají změnu v oblasti pánevních kloubových struktur a připravují je tak na porod. S tím souvisí určitá fyziologická nevyrovnanost, která s projevuje bolestí zad.

Během těhotenství se také mění sklon pánve, těžiště těla a začínají být používány svaly, které před tím nikdy moc nepracoval a naopak svaly v minulosti používané ochabují. Při klasických bolestech nejde v žádném případě o porušení plody nebo lůžka. Aby tomu tak bylo musela by s tím být spojena bolest břicha, krvácení nebo náhlá změna tlaku.

Správné držení těla

Důležité je, aby během těhotenství bylo tělo stále ve správném držení. Někdy je po náročné chůzi nebo pohybu nutkání si ulevit. To znamená podsazení pod tíhou bříška spodní část zad a zapřít se. To ovšem způsobuje zaťaté, zkrácené a bolavé svaly v okolí bederní páteře.

Správně by to mělo být následovně. Zatažená ramena dozadu a vystrčená prsa. U toho se zatne břišní svalstvo a malinko se podsadí zadek. Pro lepší udržení rovnováhy je dobré mírně pokrčit kolena.

Plavání

Plavání je pro těhotnou ženu ideálním pohybem. Ve vodě je totiž tělo nadnášeno a dochází tak k zbavené té zátěže v podobě bříška. Díky tomu, že voda nadnáší, je možné ve vodě i cvičit. Doporučovaný je vodní aerobic pro těhotné, který je na bolest zad výborným uvolněním.

Těhotenská jóga

Nenáročným, ale velmi účinným a prospěšným způsobem, jak co nejlépe posilnit ty části těla, které dostávají během těhotenství nejvíce zabrat, je těhotenská jóga. Téměř každá poloha těhotenské jógy velmi účinně protahuje a jemně posiluje zádové svalstvo a posiluje bederní oblast zad.

Spánek

Jendou z možností, jak si ulevit od bolesti zad a hlavně v noci, je správně spát. To znamená, spát ideálně na boku a mezi kolena si umístit polštář. Ten tělo udrží ve správné pozici po celou noc. Pro odlehčení bříška je dobré si ho podpírat rukama. Z postele by se mělo vstávat z polohy na boku. Důležité pro kvalitní spánek je kvalitní matrace, rošt i správná výška postele.

Bederní pás

bederní pás je široký elastický pás, který se nosí okolo zad a pod bříškem. Většinou bývají na suchý zip a je tak možné ho pohodlně utahovat podle potřeby. Jeho účelem je dodávat bedrům a zádům potřebnou oporu a napomáhá k lepšímu držení těla.

Těhotenská masáž

Těhotenská masáž přináší budoucím maminkám potřebnou relaxaci a uvolnění celého těla. Správná těhotenská masáž by se měla skládat z masáže šíje, zad a oteklých a unavených nohou. Masáž zbavuje tělo ztuhlosti, odstraňuje bolest zad, otoky nohou a zlepšuje pružnost pokožky. Celkově velmi pozitivně působí na psychiku ženy, což má blahodárné účinky i na dítě.

Pomoc fyzioterapeuta

Pokud je bolest již k nevydržení a nepomáhají žádná cvičení nebo jiné pomůcky, je nejvyšší čas navštívit fyzioterapeuta. Ten je odborník, který se orientuje hned v několika oborech, a to mu umožňuje dívat na problém více komplexně. Nezaměřuje se tedy přímo na bolest, ale snaží se najít její příčiny a ty následně odstranit Léčba probíhá rehabilitačním programem. Vždy je potřeba mít aktivní přístup, aby léčba zafungovala.

Další doporučené rady:

  • dostatek vápníku
  • správné boty
  • vyhýbat se těžkým břemenům
  • akupunktura
  • dostatek odpočinku

Léky na bolest se používají až po konzultaci s lékařem!

Komerční sdělení

-zle-

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Webmaster

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Bolesti hlavy v těhotenství: co na ně zabírá?

Bolesti hlavy v těhotenství: co na ně zabírá?

Až dosud jste bolesti hlavy neznala, ale co jste těhotná, trpíte jimi každou chvíli? Nebojte se, i toto je jeden z běžných příznaků. Jako příčiny bolesti hlavy se v tomto období uvádějí hormonální změny, únava, stres, ale také velké zatížení na záda a celkové držení těla. Jak v těhotenství bojovat s…

Jak se zbavit bolestí zad bez léků?

Jak se zbavit bolestí zad bez léků?

Bolest zad patří k nejčastějším onemocněním, a to nejen v období těhotenství. Problém způsobuje mnoho faktorů, od fyzického, přes nemoci tělesných orgánů až po špatnou polohu během spánku. Přitom jde o problém, který se dá poměrně účinně odstranit, aniž byste museli brát léky.

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Porod je pro ženské tělo velkou zátěží. Jak se připravit na porod, aby vše probíhalo klidně a bez zbytečného strachování? Žena by neměla jít k porodu nepřipravená, a to ani v případě, když se jedná o druhý a další porod. Je důležité se připravit především psychicky.

Zácpa v těhotenství? Zkuste upravit jídelníček

Zácpa v těhotenství? Zkuste upravit jídelníček

Vaše těhotenství možná „šlape“ tak, jak má, ale třeba vás přesto trápí jedna nepříjemnost. Zácpa. Věřte, že zdaleka nejste sama. V těhotenství je její výskyt velmi častý (kolem 50% ) a je to zcela pochopitelné.