verze pro tisk

Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!

29. leden 2012

Znáte někoho ve svém okolí, kdo jej prodělal? A víte, jaké jsou příznaky? Jaké nebezpečí hrozí?


Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!

Mimoděložní těhotenství je stále tak trochu zahaleno tajemstvím. Přitom se vyskytuje až ve 2% těhotných žen. V případě pozdního odhalení může být žena vážně ohrožena na životě.

Co je mimoděložní těhotenství?

Za normálních okolností dochází ke spojení vajíčka se spermií ve vejcovodu. Odtud následně putuje vejcovodem až do dutiny děložní, v jejíž sliznici se posléze uhnízdí (viz nidace). Naproti tomu při mimoděložním těhotenství (gravidita extrauterina) se naopak vajíčko uhnízdí dříve, než by stihlo doputovat do dělohy. Pokud jeho cesta skončí právě ve vejcovodu, a to je také nejčastější variantou, pak se jedná o tubární těhotenství.

Jaké jsou příznaky?

Jelikož se tyto příznaky objevují kolem 6. týdne těhotenství, je možné je vzhledem k podobnosti s běžným těhotenstvím zpočátku zaměnit. Přesto už v tuto dobu se mohou vyskytnout varovné signály. Jsou jimi:

 • nevolnost
 • zvracení
 • slabost
 • pocity na omdlení (případná ztráta vědomí)
 • ostrá bolest vystřelují až k rameni
 • velmi ostrá až křečovitá bolest v podbřišku
 • silné špiněníkrvácení

V případě, že dojde přímo k prasknutí vejcovodu či v dutině břišní při pozdním odhalení stavu, objeví se prudká bolest v podbřišku, klesá tlak a pulz a bledne pokožka.

Co zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství?

Rizikovými faktory jsou:

 • užívání hormonální antikoncepce pouze s progesteronem
 • selhání zavedeného nitroděložního tělíska
 • prodělané pohlavní nemoci (kapavka apod.)
 • časté záněty vejcovodů
 • první těhotenství
 • umělé oplodnění
 • dřívější operace pánevní oblasti, vejcovodů
 • kouření
 • vyšší věk ženy

Co dělat při podezření na mimoděložní těhotenství?

Pokud jste zaznamenala výše uvedené příznaky, je nezbytné neprodleně navštívit nejbližší ambulanci. V nejhorším případě totiž hrozí až otrava krve a tedy ohrožení života. Jste-li ale dobře a pravidelně kontrolována svým gynekologem, toto těhotenství by tak mělo být včas odhaleno a ukončeno pouze drobným laparoskopickým zákrokem.

Někdy však dochází i k samovolnému potratu a žena a ani lékař jej nemusí zaznamenat. Takto ukončené těhotenství není již život ohrožující a není třeba podstupovat jakýkoliv zákrok.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Právě se vám narodilo vaše děťátko. Nějaká kila jste sice nechali hned v porodnici, ale jinak vaše postava při těhotenství značně utrpěla. Ráda byste zase vypadala tak, jako dřív? Zajímáte se o to, kdy začít cvičit? Jak rychle být fit?

Babské rady aneb mýty a fakta o šestinedělí

Babské rady aneb mýty a fakta o šestinedělí

O období po porodu – šestinedělí - a jeho průběhu se dodnes traduje mnoho pověr. Od „ jedna babka povídala“ až po rádoby vědecké teorie. Pokusíme se alespoň některé z nich vyvrátit, či poupravit.

Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?

Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?

V případě, že vaše těhotenství je fyziologické, bez výraznějších komplikací a rizik, pak vaše pravidelná vyšetření budou probíhat podle obvyklého schématu.

Než dojde k oplození, aneb jak to všechno začíná...

Než dojde k oplození, aneb jak to všechno začíná...

Na začátku celého zrození musí být vajíčko a spermie. Ti jsou hlavními aktéry. Oba jsou nositeli genetických informací, vajíčko nese informaci od ženy, spermie od muže. Aby došlo k vytvoření nového života, je zapotřebí splynutí vajíčka se spermií.