verze pro tisk

Babské rady aneb mýty a fakta o šestinedělí

21. říjen 2013

O období po porodu – šestinedělí -  a jeho průběhu se dodnes traduje mnoho pověr. Od „ jedna babka povídala“ až po rádoby vědecké teorie. Pokusíme se alespoň některé z nich vyvrátit, či poupravit.


Babské rady aneb mýty a fakta o šestinedělíBabské rady aneb mýty a fakta o šestinedělí

Po šestinedělí jako dřív

„Po šesti týdnech dojde k obnově organismu jako před otěhotněním.“

Bylo by to fajn, ale tak to není. Nelze hned beze změn pokračovat v obvyklých aktivitách. Děloha se zmenšuje, někdy bolestivě. Výtok(očistky) trvá i dva týdny.

Během šestinedělí se u nekojících žen obnoví menstruační cyklus. U kojících to může trvat i několik měsíců. Také jsou zcela normální změny nálad, lítostivost a smutek. Vrátit se do běžného života prostě chvíli trvá.

Štíhlá jako před porodem

„Po šestinedělí ve formě“.

To je také jen sen. V těhotenství se uvolňují vazy a zpátky se dostanou za dlouhou dobu, i když cvičíme. Během porodu přijdeme jen asi o 4 až 6 kilogramů. To ostatní zavinily hormony.

Gravidní organismus se snaží vytvořit zásoby v podobě polštářků. Dalším důvodem, proč nejsme po šestinedělí štíhlé jako dřív, je kojení. Zkrátka dostat se do formy trvá asi tak jeden rok.

Hygiena po porodu

„Žádná voda na rány.“

To je také mýtus. Několikrát denně krátká sprcha (ne výplachy pochvy) po porodu je důležitá, stejně jako častá výměna vložek. Zamezíme tím vzniku infekcí, hnisání a naopak podpoříme hojení po nástřihu hráze.

Také rána po císařském řezu se hojí rychleji, když ji několikrát denně opláchneme. Pozor na vysušení pokožky – tedy, žádné mýdlo.

Jen dobrá máma kojí

„Kojení je povinnost.“

Není pochyb, že je to pro dítě, ale i matku to nejlepší, ale někdy to prostě nejde. Svět se kvůli tomu nezhroutí a vás nikdo neodsoudí. Kojení je výhodou a předností, ale určitě ne povinnost. Dobrou matkou může být i žena, která nikdy nekojila, a naopak.

Sex až po šestinedělí

„Milování zakázáno.“

Samozřejmě nejde to hned, nejdřív se musí zhojit poporodní poranění. To trvá 2-3 týdny. Také většina maminek je ráda, že si může chvilku odpočinout a spát.

Sexuální život je dobré obnovit tak rychle, jak se na to cítíme a chceme. U někoho to může být žádoucí za dva týdny a u někoho za pár měsíců. Aneb každý podle chuti.

Nevěřte pohádkám

Většina maminek po porodu bojuje s nadbytečnými kilogramy, únavou, nezkušeností a obavou, jestli nedělají něco špatně. Zkušenosti jiných jsou dobré, ale není nad odborníka - je tu pro vás.

Pokud si v něčem nejste jistá, lepší než dát pouze na radu příbuzných či kamarádek je zeptat se lékaře – pediatra. Navíc, v každé z nás skutečně dříme mateřský instinkt, tak žádnou paniku.

Šestinedělí je období plné nových věcí a zkušeností, trochu stresu ale hlavně radosti a štěstí. Tak si to užívejte, žádný den se nedá vrátit.

 

A jak jste vy prožívala své šestinedělí?

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Právě se vám narodilo vaše děťátko. Nějaká kila jste sice nechali hned v porodnici, ale jinak vaše postava při těhotenství značně utrpěla. Ráda byste zase vypadala tak, jako dřív? Zajímáte se o to, kdy začít cvičit? Jak rychle být fit?

3 rady, jak zhubnout po porodu

3 rady, jak zhubnout po porodu

Těhotenství a porod představuje pro tělo obrovskou zátěž. Ačkoliv po porodu budete o několik kilo štíhlejší, pravděpodobně vám zůstane něco navíc. Bříško bude hodně povolené a také zadeček i stehna si zaslouží trochu zpevnit. Jenže, jak na to? Péče o miminko vám zabere většinu času, nedostatek spánk…

Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!

Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!

Mimoděložní těhotenství je stále tak trochu zahaleno tajemstvím. Přitom se vyskytuje až ve 2% těhotných žen. V případě pozdního odhalení může být žena vážně ohrožena na životě.

Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?

Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?

V případě, že vaše těhotenství je fyziologické, bez výraznějších komplikací a rizik, pak vaše pravidelná vyšetření budou probíhat podle obvyklého schématu.