verze pro tisk

Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?

26. únor 2012

Právě jste zjistila, že za několik měsíců přivítáte na svět potomka? A víte tedy, jaká vyšetření za celou dobu podstoupíte? Zde jsou v přehledu uvedená ta zcela základní, kterým se jistě nevyhnete.


Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?

V případě, že vaše těhotenství je fyziologické, bez výraznějších komplikací a rizik, pak vaše pravidelná vyšetření budou probíhat podle obvyklého schématu.

Přibližně do poloviny druhého trimestru budete docházet do ordinace ošetřujícího gynekologa s menší frekvencí. Od 23. týdne se ale intervaly návštěv zkrátí.

Kromě pravidelných vyšetření podstoupíte ještě mnohá další, ale těm se nyní věnovat nebudeme.

Jak častá je pravidelná prohlídka?

Samozřejmý je individuální přístup, proto rozpětí v termínech návštěv může být u každé ženy trochu jiné. Stejně tak může lékař přistoupit na různá doplňková vyšetření a případně navýšit jejich četnost vyšetření. Zde jsou obecně platné termíny:

  • od 1. lékařem potvrzeného týdne těhotenství do 22. týdne – kontrola 1x za 4-6 týdnů
  • od 23. do 32. týdne – kontrola 1x za 3-4 týdny
  • od 33. týdne do 36. týdne – kontrola 1x za 3 týdny
  • od 37. týdne do lékařem stanoveného předpokládaného data porodu – kontrola 1x týdně
  • 41. – 42. týden (po stanoveném termínu porodu) – kontrola v zařízení (porodnici), kde porod proběhne; četnost a průběh kontrol stanoví opět lékař v daném zařízení

Jaký druh vyšetření obsahuje pravidelná prohlídka?

Zde jsou výkony a vyšetření v rámci pravidelných prohlídek:

  • zaznamenání přírůstku tělesné hmotnosti
  • měření krevního tlaku
  • vyšetření moči
  • kontrolují se případné otoky
  • vaginální vyšetření (stav poševního prostředí; stav porodních cest a děložního čípku)
  • měření velikosti dělohy
  • od 20.-22. týdne zjišťuje lékař životaschopnost plodu
  • lékař směruje dotazy ohledně četnosti pohybů plodu, ptá se na celkový stav maminky, zda se neobjevily nějaké neobvyklé symptomy (svědění kůže, časté závratě apod.)

Nezapomeňte sdělit vašemu osobnímu lékaři-gynekologovi cokoliv, co vás případně trápí, nezatajujte neobvyklé příznaky. Je lepší upozornit i z vašeho pohledu na „nevýznamný“ fakt, který může být ale důležitý.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak vybrat základní kojenecké potřeby?

Jak vybrat základní kojenecké potřeby?

Důležitou součástí péče o miminko je pravidelné a vydatné krmení. K tomu, abyste si s tímto úkonem nemusely každý den dělat zbytečné starosti, je dobré si pořídit alespoň základní výbavu. V ní nesmí chybět kojenecká láhev, k ní si pak určitě pořiďte i sterilizátor lahví. Spoustu práce s přípravou dě…

Co obnáší kardiotokografické vyšetření?

Co obnáší kardiotokografické vyšetření?

Kardiotokograf (CTG, KTG), nebo také slangově „pásy“ a „monitor“. Přístroj, kterého se opravdu nemusíte obávat. Do praxe byla kardiotokografie zavedena už v 60. letech 20. století a je stále velmi používanou metodou vyšetření v oboru gynekologie.

Když nejde otěhotnět přirozeně: jaké vyšetření podstoupit?

Když nejde otěhotnět přirozeně: jaké vyšetření podstoupit?

V minulém článku jsme se zabývali tím, kdy a jak začít řešit to, že se vám stále nedaří počít. Dnes se podíváme na to, jaké vyšetření můžete podstoupit. Podrobné vyšetření obou partnerů totiž může přispět k odhalení příčiny neplodnosti a její léčby.

Těhotenská cukrovka: máte se obávat?

Těhotenská cukrovka: máte se obávat?

Gestační diabetes. Metabolické onemocnění, které postihuje přibližně 2-6% těhotných žen. Slinivka břišní nevytváří dostatek inzulinu, který je potřebný pro úpravu množství glukózy v krvi.