verze pro tisk

Co obnáší kardiotokografické vyšetření?

18. duben 2012

Co je kardiotokograf? Co se jeho pomocí zjišťuje? Jak vypadá vyšetření a je rizikové?


Co obnáší kardiotokografické vyšetření?Co obnáší kardiotokografické vyšetření?

Kardiotokograf (CTG, KTG), nebo také slangově „pásy“ a „monitor“. Přístroj, kterého se opravdu nemusíte obávat. Do praxe byla kardiotokografie zavedena už v 60. letech 20. století a je stále velmi používanou metodou vyšetření v oboru gynekologie.

Je to přístroj se snímacími elektrodami a vlastního měřícího zařízení.

Co se jeho pomocí zjišťuje?

Slouží pro dostatečné sledování děložních stahů (kontrakcí) a zároveň i ozev plodu. Lékař díky tomuto přístroji pozná, v jakém stavu jsou základní životní funkce miminka. Umožňuje také zjistit poruchy děložní činnosti a nitroděložního ohrožení plodu jako je nedostatek kyslíku.

Kdy se provádí?

V případě, že těhotenství probíhá správným způsobem, provádí se kardiotokografické vyšetření od 36. týdne těhotenství 1x týdně u ošetřujícího gynekologa či gynekologické ambulanci v místě, kde bude žena rodit.

V rizikových případech je žena vyšetřena už mezi 32.-34. týdnem těhotenství. Pokud žena přenáší, provádí se vyšetření 1x za 2 dny. Vše ale pochopitelně závisí na okolnostech a rozhodnutí lékaře.

Jak vyšetření probíhá?

Žena se položí na lehátko a budou jí porodní asistentkou (ordinační sestrou) připevněny přes břicho elektrody umístěné na pásu. Kardiotokograf tak může zaznamenat elektrickou aktivitu dělohy a tepovou frekvenci plodu. Tuto informaci zpracovává a zapisuje v podobě křivky na papír.

Žena se zpravidla položí na bok. Doporučuje se klidně dýchat a nežvýkat. Celé vyšetření obvykle trvá 15-20 minut.

Není nikterak omezující, je nebolestivé a nemá žádné vedlejší účinky. Před vyšetřením není ani nutná předchozí příprava. Nehrozí vám tedy vyšetření „na lačno“, tedy bez jídla, pití a podobně.

Co následuje po „natočení“?

Výsledek je známý ihned a lékař tak může neprodleně zasáhnout v případě, že se vyskytnou určité potíže. Další postup je tak v rukou lékaře.

Ovšem ani kardiotokograf není neomylný a může být i falešně pozitivní. Upozorní na problém, který nakonec po dalších vyšetřeních problémem není. Tato situace ale není častá a tak je přístroj stále velmi užívanou a vcleku spolehlivou vyšetřující pomůckou.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Co obnáší porod císařským řezem?

Co obnáší porod císařským řezem?

Císařský řez, nebo také sectio caesarea, je nejčastější gynekologickou operací. Má za sebou dlouhou historii.

Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?

Základní těhotenská vyšetření, aneb co vás čeká?

V případě, že vaše těhotenství je fyziologické, bez výraznějších komplikací a rizik, pak vaše pravidelná vyšetření budou probíhat podle obvyklého schématu.

Když nejde otěhotnět přirozeně: jaké vyšetření podstoupit?

Když nejde otěhotnět přirozeně: jaké vyšetření podstoupit?

V minulém článku jsme se zabývali tím, kdy a jak začít řešit to, že se vám stále nedaří počít. Dnes se podíváme na to, jaké vyšetření můžete podstoupit. Podrobné vyšetření obou partnerů totiž může přispět k odhalení příčiny neplodnosti a její léčby.

Těhotenská jóga: záruka bezpečného cvičení

Těhotenská jóga: záruka bezpečného cvičení

Těhotenská jóga je typ jógy přizpůsobený potřebám ženy v tomto období. Je naprosto bezpečná a nikterak neohrožuje vývin plodu. Maminku naopak příznivě povzbudí a dochází k harmonickému propojení s miminkem.