verze pro tisk

Co obnáší porod císařským řezem?

20. září 2012

Víte, že císařský řez s sebou nese vyšší riziko komplikací než vaginální porod? Za jakých okolností se provádí a jak taková operace probíhá?


Co obnáší porod císařským řezem?Co obnáší porod císařským řezem?

Historie operace

Císařský řez, nebo také sectio caesarea, je nejčastější gynekologickou operací. Má za sebou dlouhou historii. První zmínky sahají až do starověku. Od 16. století se prováděla už poměrně často, ale s velkými riziky. Tehdy totiž neexistovala dostatečná antisepse a ani šití.

Teprve až 19. století přineslo inovaci v této oblasti. Italský porodník Porro provedl zcela novou techniku odejmutí dělohy pro vybavení plodu. Tím došlo ke značnému snížení úmrtnosti rodiček.

Technika, která se dosud stále užívá, pochází od britského lékaře Munro-Kerra od roku 1926.

Jak operace probíhá?

Jako každá jiná operace se provádí pod celkovou či částečnou anestezií.  Poté je otevřena dutina břišní, s to příčným řezem. Ten musí být dostatečně velký, aby bylo snadné vyjmout plod. Po něm následuje vyjmutí placenty a rána na děloze je posléze zašita. Uzavření břišní dutiny se také provádí zašitím.

Rekonvalescence trvá až několik týdnů.

Rizika operace

Při císařském řezu hrozí až šestinásobné riziko zdravotních komplikací než vaginálním porodem. Po této operaci sužuje poměrně velké procento žen bolestivost rány. Možnou komplikací je i krvácení, poškození močového měchýře či tenkého střeva, infekce či zanícení jizvy.

Každý provedený císařský řez také zvyšuje riziko komplikací u případného dalšího porodu.

Indikace k provedení operace

V České republice nelze provádět císařský řez pouze na přání rodičky.  K tomu, aby mohl být proveden, je nutné splnit několik podmínek.

Indikacemi jsou:

  • věk rodičky (čím vyšší, tím větší pravděpodobnost CS)
  • prodělaná asistovaná reprodukce
  • miminko otočené koncem pánevním
  • předčasné narození dítěte
  • hypoxie
  • forenzní riziko
  • rizikový zdravotní stav rodičky
  • komplikovaný klasický porod
Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Co obnáší kardiotokografické vyšetření?

Co obnáší kardiotokografické vyšetření?

Kardiotokograf (CTG, KTG), nebo také slangově „pásy“ a „monitor“. Přístroj, kterého se opravdu nemusíte obávat. Do praxe byla kardiotokografie zavedena už v 60. letech 20. století a je stále velmi používanou metodou vyšetření v oboru gynekologie.

Jak se připravit na porod?

Jak se připravit na porod?

Těhotenství a porod je pro mnoho budoucích maminek velkým strašákem. Zvláště u prvorodiček, které jdou do neznáma a není co si představit. Dnešní porodnictví je na vysoké úrovni a možnosti rizika se tak minimalizovaly. Přesto je dobré být na těhotenství a porod připravena a informována. Jaká vyšetř…

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Porod je pro ženské tělo velkou zátěží. Jak se připravit na porod, aby vše probíhalo klidně a bez zbytečného strachování? Žena by neměla jít k porodu nepřipravená, a to ani v případě, když se jedná o druhý a další porod. Je důležité se připravit především psychicky.

Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody

Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody

Pokud jste zastánkyní alternativní verze porodu, mějte na paměti možná rizika, která s sebou mohou přinést. Připravte se i na skutečnost, že na vás jako osobu budou kladeny mnohem vyšší nároky. Podstoupíte totiž větší zátěž co se péče týče. Doma vám nebude nejspíš nikdo 24 hodin denně ku pomoci.