verze pro tisk

Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody

30. červen 2012

Nejste příznivkyní „chladných“, neosobních porodů v nemocničním prostředí? Nedůvěřujete zdravotnickému personálu a věříte, že porod má probíhat co nejpřirozeněji bez větších zásahů? Pak je možná domácí či ambulantní porod to nejlepší pro vás.


Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porodyTak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody

Pokud jste zastánkyní alternativní verze porodu, mějte na paměti možná rizika, která s sebou mohou přinést. Připravte se i na skutečnost, že na vás jako osobu budou kladeny mnohem vyšší nároky. Podstoupíte totiž větší zátěž co se péče týče. Doma vám nebude nejspíš nikdo 24 hodin denně ku pomoci.

Klady a zápory alternativních porodů

Tak jako ve všem, i zde platí to, že vše má své výhody a nevýhody. Jednoznačným plusem je ekonomická stránka. Takto provedený porod totiž vyžaduje minimální zatížení zdravotnického systému. Pro vás ale naopak znamená povinnost uhrazení určité částky v případě ambulantního porodu. Pro tento způsob porodu zdravotní pojišťovna finanční krytí neposkytuje.

Pokud podstoupíte ambulantní porod, pak můžete být propuštěna velmi brzy po porodu, ale nejméně 12 hodin poté.

Po dobu, kdy byste byla za normálních okolností v porodnici, budete sledována zdravotníky v podobě domácích návštěv. Teprve 5. den (z hlediska běžně trvajícího pobytu v nemocnici) budete předány spolu s miminkem do péče „svých“ ošetřujících lékařů.

Přejete si alternativní porod? Počítejte s několika podmínkami

Při ambulantním porodu či v domácím prostředí ovšem počítejte s tím, že musíte chtě nechtě splnit několik důležitých podmínek. Jakých? Především musí být uspokojivý váš zdravotní stav. Stejně tak vašeho očekávaného miminka. Další podmínkou je předpoklad, že porod proběhne bez komplikací.

Splnit musíte i podmínku o čistém poševním nálezu. Ten se provádí 4-6 týdnů před stanoveným termínem porodu. V případě, že trpíte některou infekční nemocí v oblasti rodidel, znamená to vyšší riziko pro vznik novorozenecké infekce.

Počítejte i s tím, že alternativní způsob porodu vyžaduje podmínku o negativním výskytu otevřené tuberkulózy v rámci rodiny. V pozitivním případě totiž hrozí přenesení na novorozence.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob porodu a péče, vše dobře zvažte, nebojte se ptát, pokládejte si otázky a vyžadujte dostatečné a jasné odpovědi. Jedině tak se správně rozhodnete.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Zábava pro děti, které již trochu odrostou: Oblíbené prvky na zahradu i do domu

Zábava pro děti, které již trochu odrostou: Oblíbené prvky na zahradu i do domu

Jakmile vaše děti trochu odrostou a jsou schopny se samy pohybovat, je často těžké jim najít nějakou zábavu, u níž vydrží alespoň pár desítek minut. Mnohé děti doslova hýří hyperaktivitou a je tak potřeba je během dne zabavit a potažmo i unavit tak, aby v noci v klidu spaly. Pro děti od zhruba tří a…

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Porod je pro ženské tělo velkou zátěží. Jak se připravit na porod, aby vše probíhalo klidně a bez zbytečného strachování? Žena by neměla jít k porodu nepřipravená, a to ani v případě, když se jedná o druhý a další porod. Je důležité se připravit především psychicky.

Jak se připravit na porod?

Jak se připravit na porod?

Těhotenství a porod je pro mnoho budoucích maminek velkým strašákem. Zvláště u prvorodiček, které jdou do neznáma a není co si představit. Dnešní porodnictví je na vysoké úrovni a možnosti rizika se tak minimalizovaly. Přesto je dobré být na těhotenství a porod připravena a informována. Jaká vyšetř…

Co obnáší porod císařským řezem?

Co obnáší porod císařským řezem?

Císařský řez, nebo také sectio caesarea, je nejčastější gynekologickou operací. Má za sebou dlouhou historii.