
Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody
30. červen 2012Nejste příznivkyní „chladných“, neosobních porodů v nemocničním prostředí? Nedůvěřujete zdravotnickému personálu a věříte, že porod má probíhat co nejpřirozeněji bez větších zásahů? Pak je možná domácí či ambulantní porod to nejlepší pro vás.
Pokud jste zastánkyní alternativní verze porodu, mějte na paměti možná rizika, která s sebou mohou přinést. Připravte se i na skutečnost, že na vás jako osobu budou kladeny mnohem vyšší nároky. Podstoupíte totiž větší zátěž co se péče týče. Doma vám nebude nejspíš nikdo 24 hodin denně ku pomoci.
Klady a zápory alternativních porodů
Tak jako ve všem, i zde platí to, že vše má své výhody a nevýhody. Jednoznačným plusem je ekonomická stránka. Takto provedený porod totiž vyžaduje minimální zatížení zdravotnického systému. Pro vás ale naopak znamená povinnost uhrazení určité částky v případě ambulantního porodu. Pro tento způsob porodu zdravotní pojišťovna finanční krytí neposkytuje.
Pokud podstoupíte ambulantní porod, pak můžete být propuštěna velmi brzy po porodu, ale nejméně 12 hodin poté.
Po dobu, kdy byste byla za normálních okolností v porodnici, budete sledována zdravotníky v podobě domácích návštěv. Teprve 5. den (z hlediska běžně trvajícího pobytu v nemocnici) budete předány spolu s miminkem do péče „svých“ ošetřujících lékařů.
Přejete si alternativní porod? Počítejte s několika podmínkami
Při ambulantním porodu či v domácím prostředí ovšem počítejte s tím, že musíte chtě nechtě splnit několik důležitých podmínek. Jakých? Především musí být uspokojivý váš zdravotní stav. Stejně tak vašeho očekávaného miminka. Další podmínkou je předpoklad, že porod proběhne bez komplikací.
Splnit musíte i podmínku o čistém poševním nálezu. Ten se provádí 4-6 týdnů před stanoveným termínem porodu. V případě, že trpíte některou infekční nemocí v oblasti rodidel, znamená to vyšší riziko pro vznik novorozenecké infekce.
Počítejte i s tím, že alternativní způsob porodu vyžaduje podmínku o negativním výskytu otevřené tuberkulózy v rámci rodiny. V pozitivním případě totiž hrozí přenesení na novorozence.
Ať už zvolíte jakýkoliv způsob porodu a péče, vše dobře zvažte, nebojte se ptát, pokládejte si otázky a vyžadujte dostatečné a jasné odpovědi. Jedině tak se správně rozhodnete.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints