verze pro tisk

Jak se připravit na porod?

6. květen 2015

Těhotenství a porod je pro mnoho budoucích maminek velkým strašákem. Zvláště u prvorodiček, které jdou do neznáma  a není co si představit. Dnešní porodnictví je na vysoké úrovni a možnosti rizika se tak minimalizovaly. Přesto je dobré být na těhotenství a porod připravena a informována. Jaká vyšetření vás čekají a jak se co nejlépe připravit, se dočtete v následujícím článku.


Jak se připravit na porod?Jak se připravit na porod?

Vyšetření v těhotenství

Během těhotenství se provádí celá řada testů a vyšetření, která slouží k ověření, že je matka i miminko v pořádku. Vyšetření v těhotenství je nutná absolvovat, aby byla možnost zabránit případným komplikacím nebo problémům. Jejich cílem je zajistit, co nelepší možnou péči. Základní vyšetření jsou:

  • odběr plodové vody (aminocentéza)
  • odběr choriových klků (CVS)
  • glukózový toleranční test
  • krevní testy
  • vyšetření moči
  • těhotenské ultrazvukové screeningy

Odběr plodové vody

Aminocentéza je vyšetření, které se obvykle provádí mezi 15. a 20. týdnem těhotenství. Jeho výsledky mají za úkol zjistit, zda plod nemá Downův syndrom nebo jiné chromozomální vady. Odběrem plodové vody se  také zjišťují dědičné metabolické vady. Vyšetření se provádí u maminek starších 35 let, u miminek, jejichž otec je starší 50 let a u maminek, kde se v rodině vyskytují genetické abnormality.

Ultrazvukové vyšetření

Pomocí ultrazvukových screeningů se zjišťuje počet embryí, jejich uložení a stáří. Ultrazvuk v těhotenství se provádí celkem 4krát. Nejprve na samotném začátku, kdy se zjišťuje gravidita. Poté jako součást kombinovaného testu v 11. – 13. týdnu. Podrobný ultrazvuk přichází ve 20. – 22. týdnu a poslední v 30. – 32. týdnu, kdy je kontrolován růst miminka. Od 28. týdnu se díky ultrazvuku dají poslouchat  UZ ozvy miminka.

Příprava na porod

Porod je jednou velkou obavou všech rodiček. Čím více se blíží, tím více se v hlavách budoucích maminek objevují obavy. Zda vše bude probíhat bez komplikací, jak moc to bude bolet a tak dále. Aby byl průběh celého porodu bezproblémový, je dobré se na něj připravit.

Příprava psychická

Strach a obavy jsou před blížícím se porodem naprosto normální. Co zaručeně pomůže zahnat obavy je četba odborné literatury. Informovanost o jednotlivých fázích porodu je důležitá, sníží se tak momenty „překvapení“. Zklidnění může nastat po prohlídce nemocnice. Když maminka uvidí vybavení a personál nastane pocit úlevy, že bude rodit  v bezpečném prostředí.

Prohlídku nemocnice by měly určitě uskutečnit rodičky, které se rozhodly pro porod do vody. Tento druh porodu nenabízejí všechny porodnice a připravené vybavení a odborný personál uklidní a ulehčí tak psychice maminkám, které se pro něj rozhodly.

Příprava fyzická

Aby porod probíhal co nejrychleji a jeho průběh byl bez komplikací, je dobré na něj připravit i tělo. Doporučují se předporodní kurzy. Kde vás naučí jak správně dýchat, ukáží kdy přicházejí a jak se poznají kontrakce. Ale také učí, jak se následně starat o miminko, jak kojit nebo jak se stravovat během kojení.

Dalším pomocníkem může být masáž hráze. Ta předchází nastřihnutí hráze během porodu. Masáží se změkčí tkáň hráze a zvýší její roztažnost. Mělo by se s ní začít od 34. týdnu. K masáži jsou určené speciální olejíčky.

Komerční sdělení

-zle-

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Webmaster

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Na co se připravit bezprostředně po porodu?

Na co se připravit bezprostředně po porodu?

Každá nastávající maminka se dopředu zajímá o to, co se bude dít nejen během oněch 9 měsíců, ale také bezprostředně po porodu. Co bude s vámi, až přivedete na svět nového človíčka? A co se bude dít s miminkem?

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Porod je pro ženské tělo velkou zátěží. Jak se připravit na porod, aby vše probíhalo klidně a bez zbytečného strachování? Žena by neměla jít k porodu nepřipravená, a to ani v případě, když se jedná o druhý a další porod. Je důležité se připravit především psychicky.

Co obnáší porod císařským řezem?

Co obnáší porod císařským řezem?

Císařský řez, nebo také sectio caesarea, je nejčastější gynekologickou operací. Má za sebou dlouhou historii.

Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody

Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody

Pokud jste zastánkyní alternativní verze porodu, mějte na paměti možná rizika, která s sebou mohou přinést. Připravte se i na skutečnost, že na vás jako osobu budou kladeny mnohem vyšší nároky. Podstoupíte totiž větší zátěž co se péče týče. Doma vám nebude nejspíš nikdo 24 hodin denně ku pomoci.