verze pro tisk

Na co se připravit bezprostředně po porodu?

29. říjen 2013

Každá nastávající maminka se dopředu zajímá o to, co se bude dít nejen během oněch 9 měsíců, ale také bezprostředně po porodu. Co bude s vámi, až přivedete na svět nového človíčka? A co všechno čeká vaše miminko?


Na co se připravit bezprostředně po porodu?Na co se připravit bezprostředně po porodu?

Porodila jsem. A co dál?

Hned po porodu vám vaše malé položí na břicho k prsu, aby se poprvé od vás napilo. Je to také zkouška, jestli se miminko přisaje. Pak dítě odnesou, aby ho umyli, a lékař prohlédl. V té době vás lékař vyzve, abyste naposledy zatlačila a vypudila placentu.

Po vašem konečném ošetření zůstáváte dvě hodiny na porodním sále, a teprve potom vás přesunou na oddělení šestinedělí. Vaše miminko vám buď nechají po celou dobu u vás, nebo odvezou a vrátí později, nebo i po několika hodinách, abyste se mohla prospat. To záleží na zvycích porodnice, ve které rodíte.

Nechte emoce plynout

Připravte se na pořádnou dávku únavy, ale také štěstí i pláče. Cloumají s vámi emoce jak na horské dráze. Je to úplně v pořádku, za nějakou dobu se trochu zklidníte. Do té doby klidně plačte.

Hygiena a kontroly

Věnujte dostatek času sobě a hlavně vaší hygieně. Několikrát denně se krátce osprchujte, klidně po každé návštěvě toalety. Zjistěte si předem, zda vám v porodnici dají vložky, nebo je musíte mít sebou.

Každý den si vás lékaři přijdou prohlédnout, jak se hojíte a jestli není nějaký problém. Při pravidelných kontrolách se nemusíte stydět. Říkejte si - nejsem první rodička, kterou vidí.

Nechte si poradit

Už od prvního dne začněte opatrně posilovat břicho, aby se děloha co nejdřív vrátila do původního stavu. Nejspíš za vámi přijde někdo z rehabilitace a řekne vám, co dělat a jak. Jestli ne, zeptejte se lékaře nebo sestry.

Sestry, které se o vás budou starat, vám také řeknou jak kojit, přebalovat a koupat miminko. Využijte toho, že jste v porodnici a na vše se ptejte i několikrát. Získáte tím větší jistotu a s ní i klid. Doma už bude vše jen na vás.

Jak dlouho budu v porodnici?

Několikrát za den vám budou měřit krevní tlak a teplotu. První den je mírně zvýšená teplota normální. Když by trvala déle, mohla by znamenat počínající infekci v šestinedělí.

Při samovolném porodu vás čeká propuštění z porodnice za 4-5 dní. Po císařském řezu za 5-7 dní. Samozřejmě to také záleží na vašem zdravotním stavu, ale hlavně zdravotním stavu vašeho dítěte.

Kontaktujte pediatra

Ještě v porodnici zavolejte pediatrovi, že jste porodila a objednejte se na první návštěvu. Měla by být maximálně do pěti dnů od propuštění z nemocnice. Pokud nebydlíte ve městě, kde máte dětského lékaře, měl by přijet on za vámi.

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak se připravit na porod?

Jak se připravit na porod?

Těhotenství a porod je pro mnoho budoucích maminek velkým strašákem. Zvláště u prvorodiček, které jdou do neznáma a není co si představit. Dnešní porodnictví je na vysoké úrovni a možnosti rizika se tak minimalizovaly. Přesto je dobré být na těhotenství a porod připravena a informována. Jaká vyšetř…

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Právě se vám narodilo vaše děťátko. Nějaká kila jste sice nechali hned v porodnici, ale jinak vaše postava při těhotenství značně utrpěla. Ráda byste zase vypadala tak, jako dřív? Zajímáte se o to, kdy začít cvičit? Jak rychle být fit?

Termín porodu: Jak se určuje?

Termín porodu: Jak se určuje?

Přesný termín porodu de facto určit nelze. Vypočítat lze pouze předpokládaný termín porodu.

5 tipů, jak na cvičení po porodu

5 tipů, jak na cvičení po porodu

Těhotenství a porod má vliv na změnu vašich tělesných proporcí. Jenže jak se dostat po porodu zpátky do kondice? Poradíme vám pár jednoduchých, ale velice účinných cviků, které vám s tím pomohou. Cvičení vám pomůže po fyzické, ale také po psychické stránce. Udělejte si pár minut denně čas sama na se…