verze pro tisk

Termín porodu: Jak se určuje?

14. březen 2013

Jak správně určit termín porodu? Lze to vůbec? A jak se takový termín vůbec vypočítá?


Termín porodu: Jak se určuje?Termín porodu: Jak se určuje?

Přesný termín porodu de facto určit nelze. Vypočítat lze pouze předpokládaný termín porodu.

Gestační věk plodu

Lékaři určují předpokládaný termín porodu podle 1. dne poslední menstruace před otěhotněním. Proč? Je to jednoduché. Důvodem je fakt, že právě počátek poslední menstruace je jediným spolehlivým vodítkem pro výpočet celé délky těhotenství.

Věk plodu dle ultrazvuku

Další možnou variantou pro výpočet předpokládaného data porodu je určení velikosti plodu pomocí ultrazvukového vyšetření. To lze ale pouze v období mezi 8. až 18. týdnem těhotenství. Nejlepším termínem je 11. až 15. týden. Měření plodu v tomto období je nejspolehlivější.

Pokud se liší datum předpokládaného termínu porodu určeného dle poslední menstruace a dle ultrazvukového vyšetření a takový rozdíl je větší než 7 dní, platí termín určený pomocí ultrazvuku.

Délka těhotenství

Cílem všech různých výpočtů je právě určení předpokládaného termínu porodu. Těhotenství samotné trvá přibližně 40 týdnů. předpokládaným dnem porodu je poslední den 40. týdne.

Vzhledem k tomu, že pouhých cca 5% dětí se narodí v den termínu, je tak porodem v termínu označována doba mezi 38. až 42. týdnem těhotenství.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

5 tipů, jak na cvičení po porodu

5 tipů, jak na cvičení po porodu

Těhotenství a porod má vliv na změnu vašich tělesných proporcí. Jenže jak se dostat po porodu zpátky do kondice? Poradíme vám pár jednoduchých, ale velice účinných cviků, které vám s tím pomohou. Cvičení vám pomůže po fyzické, ale také po psychické stránce. Udělejte si pár minut denně čas sama na se…

Na co se připravit bezprostředně po porodu?

Na co se připravit bezprostředně po porodu?

Každá nastávající maminka se dopředu zajímá o to, co se bude dít nejen během oněch 9 měsíců, ale také bezprostředně po porodu. Co bude s vámi, až přivedete na svět nového človíčka? A co se bude dít s miminkem?

3 rady, jak zhubnout po porodu

3 rady, jak zhubnout po porodu

Těhotenství a porod představuje pro tělo obrovskou zátěž. Ačkoliv po porodu budete o několik kilo štíhlejší, pravděpodobně vám zůstane něco navíc. Bříško bude hodně povolené a také zadeček i stehna si zaslouží trochu zpevnit. Jenže, jak na to? Péče o miminko vám zabere většinu času, nedostatek spánk…

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Právě se vám narodilo vaše děťátko. Nějaká kila jste sice nechali hned v porodnici, ale jinak vaše postava při těhotenství značně utrpěla. Ráda byste zase vypadala tak, jako dřív? Zajímáte se o to, kdy začít cvičit? Jak rychle být fit?