verze pro tisk

Jak a proč sestavit porodní plán?

30. červen 2012

Chcete mít „opěrný bod“ při porodu? Nepřejete si špatnou a nejasnou komunikaci se zdravotníky v nejvypjatější době vašeho porodu? Víte, co při porodu rozhodně chcete podstoupit a co naopak nikoliv? Pak je nanejvýš vhodné, abyste si sestavila svůj vlastní porodní plán.


Jak a proč sestavit porodní plán?Jak a proč sestavit porodní plán?

Porod se pochopitelně nedá v žádném případě do podrobností naplánovat. Představy těhotné maminky se obvykle liší od skutečnosti a přání a tužeb. Aby došlo k co nejmenšímu výskytu nepochopení na obou zúčastněných stranách, je dobré si připravit porodní plán a ještě lepší je seznámit s ním s předstihem lékaře.

Co je porodní plán?

Stručně řečeno je to soupis přání o tom, jak by měl porod probíhat. V bodech si maminka sestaví svá přání a tužby, které chce, aby byly dodrženy. Porodní plán má za úkol usnadnit komunikaci na obou stranách, tedy jak rodící maminky, tak zdravotnického personálu. Smyslem plánu je i touha zbavit se strachu.

Výhody porodního plánu

Kdyby nic jiného, tak sestavení porodního plánu velmi pomůže objasnit priority a doplnit chybějící vědomosti a tím se zbavit zbytečného strachu.

Při jeho sestavování by vám měl pomáhat partner. Použijte tento čas jako sbližující rituál, který poslouží k dalšímu upevnění vašeho stavu. Vždyť přece jednáte o budoucnosti co nejspokojenějšího příchodu vašeho společného potomka na tento svět.

Při plánování se také předem dozvíte mnohé informace. Vyhledávejte kvalitní a spolehlivé zdroje a využijte všech možných dostupných zdrojů. Pomocníky vám budou knižní publikace, internetové stránky o těhotenství, návštěvy předporodních kurzů, doporučení a rady blízkých a mnohé další.

Co by měl porodní plán obsahovat?

Před sepisováním určitě nejprve navštivte vybranou porodnici či porodnice, abyste se dostatečně dobře seznámila s prostředím a hlavně mohla přítomným zdravotníkům klást otázky. Jejich odpovědi budou klíčem ke správnému a jasnému porodnímu plánu.

A jaké body by měl hlavně obsahovat?

  • činnost během 1. doby porodní (jaké ulehčující procedury chcete podstoupit – sprcha, polohy apod.)
  • jídlo a nápoje (čím se chcete stravovat a co chcete pít během první doby porodní)
  • doprovázející osoby (kdo s vámi v té době bude – partner, dula, chcete být sama apod.)
  • tišení bolesti při porodu (použití epidurálu apod.)
  • poloha při porodu (v jaké poloze chcete rodit? – v leže, na bok, v kleče apod.)
  • technika tlačení (chcete-li si řídit dýchání sama nebo za pomoci por. asistentek apod.)
  • episiotomie (nastřižení hráze; chcete-li nastřižení, nebo volíte raději cestu příp. samovolného natržení)
  • přestřihnutí pupeční šňůry (zda chcete nechat přestřihnout šňůru ihned, nebo vyčkat jejího přirozeného odumření apod.)
  • kontakt s děťátkem po narození (přejete-li si ihned přiložit děťátko k sobě – tzv. bonding apod.)
  • krmení (přejete-li si kojit, nebo volíte příkrmy, či obojí)
  • péče o děťátko (chcete-li se starat o miminko sama na pokoji – tzv. rooming-in, nebo za větší pomoci personálu)
  • pobyt v nemocnici (délka pobytu)
  • řešení komplikací

Mějte ale na paměti, že i když si sestavíte porodní plán, vše nakonec může proběhnout jinak a je třeba s tím počítat. Příroda a zdravotníci vám budou nápomocni, věřte jim a těšte se na miminko. Pozitivní přístup je totiž velkým služebníkem.

 

 

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Porodní plán: Jak by měl vypadat?

Porodní plán: Jak by měl vypadat?

Porodní plán se stává čím dál oblíbenějším a využívanějším. Ženě dává právo v mezích normy určit průběh jejího porodu. Vše si může promyslet nejprve v klidu domova, poté si plán sepsat, zkonzultovat a s předstihem odevzdat v místě plánovaného porodu.

Choriocentéza: kdy a proč se provádí?

Choriocentéza: kdy a proč se provádí?

Provádí se odběrem choria klků a zjišťují se při něm chromozomální a genetické odchylky plodu. Je to vyšetření v některých částech podobné amniocentéze. Choriové klky jsou geneticky identické s plodem a vyvíjejí se dříve než plodová voda.

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B. Je mnoho druhů streptokoků, ale právě v těhotenství zajímá lékaře ten, který patří do skupiny B. je to bakterie, která je přítomna v pochvě a je výskyt je poměrně častý, a to až u 20% žen.

Nepodceňujte posilování pánevního dna a začněte cvičit klidně hned

Nepodceňujte posilování pánevního dna a začněte cvičit klidně hned

Čím dřív začnete cvičit, tím lépe. A klidně se věnujte posilování pánevního dna už před prvním těhotenstvím. Porod má totiž obvykle za následek ochabnutí svalů a někdy i nevratné poškození. Proto posílení svalů v pánevní oblasti jistě oceníte.