
Porodní plán: Jak by měl vypadat?
31. prosinec 2012Chcete si svůj porod tak trochu řídit sama? Chcete do jeho průběhu zasahovat do té míry, do jaké to bude možné? Sestavte si porodní plán.
Porodní plán se stává čím dál oblíbenějším a využívanějším. Ženě dává právo v mezích normy určit průběh jejího porodu. Vše si může promyslet nejprve v klidu domova, poté si plán sepsat, zkonzultovat a s předstihem odevzdat v místě plánovaného porodu.
Co je porodní plán?
Jedná se o písemný seznam toho, co žena požaduje a co si přeje, aby bylo dodrženo při porodu. Obecně porodní plán usnadňuje komunikaci mezi rodičkou a samotným personálem porodnice. Vyjadřuje také souhlas či nesouhlas rodičky s různými zdravotními úkony během celého porodního procesu.
Jak sepsat porodní plán?
Především je nezbytné uvést na začátku plánu jméno rodičky, ročník, komu je plán asresovaný (místo porodu, název porodnice), podpis rodičky, datum.
V první fázi obvykle rodička vyjadřuje svůj obecný postoj k porodu, své obavy a přání.
Následují samotná přání rodičky, jak by měl ideálně probíhat porod jejího miminka.
Do porodního plánu se často uvádí i poporodní péče o miminko.
Nezvyklé není ani uvést případná specifická přání jako kulturní či náboženské postoje daných rodičů k porodnímu procesu.
Porodní plán by neměl být delší než jedna strana textu. Struktura a způsob psaní je na volbě rodičky.
Kam s porodním plánem?
Po sepsání je vhodné jej zanést do vybrané porodnice přibližně 2 měsíce před plánovaným porodem. Tam v klidu a s dostatečným předstihem můžete vše zkonzultovat s porodní asistentkou. Je-li třeba něco v porodním plánu opravit, doplnit, vyjmout, máte pak ještě nějaký čas na "doladění".
Hotový porodní plán odevzdejte nejdéle 2 týdny před plánovaným porodem na totéž místo. Originál bude uložen do zdravotnické karty, kopii vemte s sebou k samotnému porodu.
Porodní plán má určitě obsahovat...
- přítomnost osoby u porodu (otec dítěte, dula apod.)
- použití vlastního či erárního oděvu
- přítomnost pouze asistentky či i lékaře (samozřejmě vzhledem ke stavu rodičky)
- možnost klystýru apod, či bez použití klystýru
- způsob anestezie v případě císařského porodu
- případné oholení hrázky
- použití pomůcek při porodu (pokud ano, tak jakých... př. aromaolejíčky apod.)
- použití tišících prostředků (pokud ano, jakých)
- v jaké poloze má porod probíhat
- doba trávení 2. doby porodní
- případné nastřizení hrázky
- darování pupeční krve (ano či ne?)
- přiložení miminka k matce ihned po porodu
- plný či částečný rooming-in, případný nadstandardní pokoj
Porodní plán je pochopitelně rozšířit o další položky. To už je na uvážení rodičky a možnostech porodnice.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints