verze pro tisk

Plánujeme miminko! Jak na to?

15. duben 2012

Plánujete v nejbližší době počít miminko? Čemu byste se měla vyvarovat? Co si naopak dopřát, abyste svůj plán dostatečně podpořila?  Možná vám pomůže několik tipů, „jak na to“.


Plánujeme miminko! Jak na to?Plánujeme miminko! Jak na to?

Při plánování početí miminka je dobré řídit se několika osvědčenými radami. Na každém z nás pak záleží, do jaké míry se jimi necháme ovlivnit.

Na paměti bychom ale měli mít, že už při plánování musíme myslet na to, že nejednáme jen za sebe, ale i za tvorečka, který bude několik měsíců přebývat v bříšku. A je na nás, jaký základ do života mu poskytneme.

Několik kroků při plánování

Obecně platí teorie, že ideálním věkem ženy pro početí je rozmezí 20 až 25 let. V té době už je žena vyzrálá jak duševně, tak fyzicky. S trendem vyššího vzdělání žen a kariérního růstu ale věk prvního těhotenství stoupá. Záleží také na každém, jak se celkové cítí a zda už nadešel „ten správný čas“.

Jedním z prvních kroků je úvaha nad ekonomickou a zdravotní stránkou obou partnerů. Obzvlášť zdravotní stav partnerů je důležitý. Vyskytují se v rodině některého z partnerů vrozené vývojové vady, závažné nemoci? Pak je určitě vhodné poradit se s genetikem.

Užívá některý z partnerů (zvláště žena) nějaké léky, nebo trpí chronickým onemocněním? Pak je třeba o plánovaném početí informovat ošetřujícího lékaře. Ten ženu připraví na „jiný stav“ a doporučí úpravu léčby a užívání léků tak, aby byly slučitelné s těhotenstvím.

Zajímavostí je i fakt, že nejlepším obdobím k početí jsou teplé měsíce (tedy pozdní jaro a léto). V této době se totiž vyskytuje nejméně virových onemocnění a tělo tak není hned na začátku oslabeno případnou nemocí.

Není na škodu zjistit si dle výpočtu ovulace „ty správné dny“ k početí. Usnadnit situaci může ovulační test, běžně sehnatelný v lékárně.

Co ANO a co NE při plánování?

Zde je několik tipů, čemu se před početím vyvarovat, co naopak podpořit:

  • dostatek spánku
  • pestrá strava (při dosud nevhodném jídelníčku jej upravit a obohatit o potřebné živiny a vitamíny; nejlépe 1-3 měsíce před početím užívat kyselinu listovou – snížení rizika některých vad plodu)
  • vyvarovat se užívání omamných látek, alkoholu, kouření
Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Limitovaná edice kočárků Bugaboo Cameleon přináší maximální pohodlí pro vaše miminko

Limitovaná edice kočárků Bugaboo Cameleon přináší maximální pohodlí pro vaše miminko

Očekáváte narození potomka a už přemýšlíte o to, v jakém kočárku jej budete vozit? Firma Bugaboo nyní přichází na trh s limitovanou edicí kočárků Bugaboo Cameleon 3, která oslovuje perfektní výbavou.

Utrogestan: jak užívat a s čím vším umí pomoci?

Utrogestan: jak užívat a s čím vším umí pomoci?

Čekáte své první miminko a lékař vám při kontrole předepsal Utrogestan? Nebo se vám nedaří otěhotnět a tento lék máte brát na úpravu cyklu? Co je vlastně zač a s čím vším umí pomoci?

Zkuste top trio těhotenských cviků

Zkuste top trio těhotenských cviků

Samotné těhotenství je stavem náročným pro vaše tělo. Pokud tedy těhotenství plánujete a navíc jste zvyklá být stále aktivní, připravte se vhodně na těchto několik „jiných“ měsíců. I v těhotenství má totiž ta správná pohybová aktivita cenné plusy.

Výbavička pro novorozence, 1. část - oblečení

Výbavička pro novorozence, 1. část - oblečení

Je samozřejmě těžké předem vědět, zvlášť jste-li prvorodička, co je opravdu nutné a bez čeho se výbavička miminka neobejde. Každý rodič i miminko mají pochopitelně jiné potřeby a nároky. Je ale nezbytné mít připravený základ, zbývající dokoupíte.