verze pro tisk

Utrogestan: jak užívat a s čím vším umí pomoci?

9. prosinec 2013

Čekáte své první miminko a lékař vám při kontrole předepsal Utrogestan? Nebo se vám nedaří otěhotnět a tento lék máte brát na úpravu cyklu? Co je vlastně zač a s čím vším umí pomoci?


Utrogestan: jak užívat a s čím vším umí pomoci?Utrogestan: jak užívat a s čím vším umí pomoci?

Co obsahuje Utrogestan?

Utrogestan je lék který obsahuje léčivou látku progesteron. Ta je shodná s hormonem progesteronem produkovaným vaječníky.

Hlavní ženský hormon se nazývá progesteron a jeho úkolem je příprava sliznice dělohy pro těhotenství a udržení těhotenství. Také podporuje rozvoj mléčných žláz. S přibývajícím věkem se hladina progesteronu snižuje, nebo je tělem produkován v menším množství, než je potřeba.

Kdy se používá?

Tabletky se předepisují ženám, které nejsou těhotné, pro úpravu menstruačního cyklu. Vzhledem k tomu, že utrogestan může krátkodobě vyvolat pocity ospalosti a závratě, je nejlépe ho brát před spaním. Samozřejmě můžou být předepsány i čípky.

V těhotenství jsou předepisovány jen vaginální čípky, protože se z pochvy do dělohy dostane progesteron nejkratší cestou a s maximální koncentrací. A také pro to, že tablety mohou vyvolat nevolnost.

Utrogestan se předepisuje:

- při menstruačních poruchách vyvolaných nedostatkem progesteronu

- v prvním trimestru těhotenství na podporu a udržení plodu

- k  léčbě bolesti prsou (mastodynie)

- k léčbě nezánětlivého onemocnění prsu

- jako doplněk k terapii estrogeny při menopauze

- při menstruačních poruchách před koncem přechodu

- při děložním krvácení

- ke zmírnění bolestí při menstruaci i před ní

Užívání doporučí lékař

Utrogestan je lék pouze na předpis. Váš lékař vás nejdříve vyšetří a vyšetření provádí i v průběhu léčby. Jelikož je dávkování pro každou ženu jiné, je nutná pravidelná kontrola. Lékař určí, jak veliká dávka je pro kterou ženu vhodná. Tento lék je zpravidla dobře snášen. V případě, že si myslíte, že tento lék je právě pro vás, tak se obraťte na svého doktora a ten vám jistě vše vysvětlí a odpoví na vaše dotazy.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Zlomeniny v těhotenství? S hojením může pomoci Femoralex

Zlomeniny v těhotenství? S hojením může pomoci Femoralex

Těhotenství je krásné období, které by si nastávající maminka měla co nejvíce užívat. Bohužel ani v něm se však leckdy nevyhneme úrazům. Díky tomu, že i v požehnaném stavu mnoho maminek sportuje, může dojít také ke zlomeninám.

Obrácená poloha plodu: lze nějak pomoci miminku k přetočení?

Obrácená poloha plodu: lze nějak pomoci miminku k přetočení?

Miminka se ke konci těhotenství otáčí hlavičkou dolů. To je pravděpodobně dáno gravitací proto, že hlavička je nejtěžší. Někdy se ale stane, že to miminku z nějakého důvodu nejde. V době, kdy máte rodit, je přibližně 95% plodů hlavičkou dolů, 4% jsou v poloze podélné koncem pánevním a jen 1% je v po…

Pomocí ovulačního testu zjistíte, kdy máte největší šanci otěhotnět

Pomocí ovulačního testu zjistíte, kdy máte největší šanci otěhotnět

Rozhodla jste se, že budete mít s vaším partnerem miminko, avšak nedaří se vám otěhotnět? Možná jste pro otěhotnění zvolila špatné období. Pro zjištění, kdy je nejlepší čas na pohlavní styk s největší šancí na otěhotnění, je dobré si udělat ovulační test.

Trpí vaše dítě nadýmáním? Starostí se zbavíte pomocí kapek Espusamin

Trpí vaše dítě nadýmáním? Starostí se zbavíte pomocí kapek Espusamin

Nejen nás dospělé, ale i miminka a starší děti čas od času trápí bolest bříška a nadýmání. To je jistě nepříjemnou záležitostí. U malých dětí obzvlášť. Při bolestech bříška jsou účinnou pomocí osvědčené Espumisan kapky.