
Obrácená poloha plodu: lze nějak pomoci miminku k přetočení?
6. leden 2014Miminka se ke konci těhotenství otáčí hlavičkou dolů. To je pravděpodobně dáno gravitací proto, že hlavička je nejtěžší. Někdy se ale stane, že to miminku z nějakého důvodu nejde.
V době, kdy máte rodit, je přibližně 95% plodů hlavičkou dolů, 4% jsou v poloze podélné koncem pánevním a jen 1% je v poloze příčné. Lze nějak pomoci miminku k tomu, aby se přetočilo?
Poloha příčná = císařský řez
Již nějakou dobu před porodem ženy pravidelně chodí na kontroly, při kterých lékaři zjistí, je jak na tom miminko. Pokud se dítě nalézá v poloze příčné, nelze mu nijak pomoci obrácení. Není to v dnešní době nikterak nebezpečné, jen žena nemůže rodit přirozeně. Proto je v tomto případě naplánován císařský řez.
Porod koncem pánevním
Porod koncem pánevním je přirozenou cestou možný, jen pro lékaře trochu náročnější. Navíc se miminko může na poslední chvíli ještě otočit. Pokud ale chcete, aby se vaše dítě „spořádaně“ otočilo, můžete zkusit nějaké babské rady. Vyzkoušením lidových metod nic nepokazíte, tak jestli máte potřebu alespoň něco pro otočení miminka udělat, zkuste některou z následujících rad.
Nejčastěji doporučované cviky:
- Klekněte si na kolena, nohy trochu od sebe a opřete se o dlaně. Prohněte se jako kočka – hýždě výš než bedra – a vydržte, dokud to bude pro vás příjemné. Také se můžete hrudníkem opřít o podložku a dát ruce podél těla.
- Pokud to půjde, tak si s plným žaludkem a i močovým měchýřem lehněte na záda. Pokrčte nohy v kolenou a pánev si podložte, aby byla 30 cm nad podložkou. Vydržte asi 5 – 10 minut, pak se přetočte do kleku a opřete se o ruce. Toto opakujte 3x denně. Pokud se vám bude hůř dýchat, cvičení přerušte.
Babské a osvědčené rady
Světlo – lidové teorie tvrdí, že miminko jde za světlem. Zkuste si přiložit k bříšku baterku a pomalu s ní pohybujte směrem žádoucího otočení.
Zvuk – pokud nezabere světlo, zkuste příjemnou hudbu. Nad stydkou kost si přiložte sluchátka s vybranou skladbou, například Mozarta.
Jestli to miminko nezláká, zkuste pravý opak – nepříjemné zvuky. Pod žebra, k hlavičce, nasměrujte zdroj nepříjemného zvuku (např. kuchyňský spotřebič, nebo jinou, ostrou hudbu). Dítě by se teoreticky mohlo snažit vyhnout se hluku a otočit se od něj pryč.
Akupunktura a akupresura – pro otočení plodu se doporučuje každý den aktivovat určité body. Tady se ale neobejdete bez konzultace se zkušeným odborníkem.
Homeopatika – mohou podpořit aktivaci dělohy a dítěte a i to může být impulz k otočení.
Porodnická technika otočení
Manuální obrat zevními hmaty je považován za jedinou skutečně účinnou pomoc. Přestože jde o neinvazivní výkon, řadí se mezi porodnické operace. Neprovádí se bohužel ve všech porodnicích, ale jen tam, kde má lékař dostatečnou praxi. Navíc ho mnozí lékaři z důvodu bezpečnosti nechtějí provádět. Proto se na tuto metodu zeptejte svého lékaře, ten vám jistě poradí.
Hlavně však nepropadejte panice, věřte svému děťátku a přírodě! Je velmi pravděpodobné, že se miminko nakonec otočí.
Hodnocení
Hodnocení: 2.7 hvězdiček / Hodnoceno: 10x
Autor: Lenka Blažková
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints