Zkuste top trio těhotenských cviků
24. červenec 2012Jste zvyklá být aktivní a nechcete se pohybu vzdát ani v těhotenství? Ale nevíte, jaké cviky jsou pro vás vhodné a nepoškodí vyvíjející se plod? Podívejte se na tipy v následujícím článku.
Samotné těhotenství je stavem náročným pro vaše tělo. Pokud tedy těhotenství plánujete a navíc jste zvyklá být stále aktivní, připravte se vhodně na těchto několik „jiných“ měsíců. I v těhotenství má totiž ta správná pohybová aktivita cenné plusy. Možná si tím jen uvolníte páteř, ale možná vám ulehčí i porod, a to už přece stojí za to.
Můžete využít možnosti odborného vedení, anebo se do cvičení pusťte sama. V obou případech ale dodržte zásady cvičení pro těhotné a v případě profesionálního vedení informujte cvičitele o svém stavu a možnostech.
Tři správné cviky, které vás připraví na „den D“
Dechová cvičení – právě správné dýchání využívá hlavně jóga, v těhotenství takzvaná „gravidjóga“. Takové cvičení vyžaduje uvolnění a naprostý klid. Pokud se vám udělá v průběhu cvičení nevolno s pocitem na zvracení, přerušte ihned nácvik a po chvíli při dalším pokusu dýchejte méně hluboce.
Jak na to? Natáhněte se na podložku, pokrčte mírně nohy, zavřete oči a zhluboka se nadechněte. Každý nádech a výdech prociťujte. Vnímejte i proud vzduchu.
Posílení pánevního dna – tento nácvik je velmi důležitý. Slouží totiž jako prevence inkontinence, která je tak častá po porodu v době šestinedělí. Je dobrým pomocníkem pro lehčí a rychlejší porod, proto věnujte cvičení co nejvíc pozornosti.
Jak na to? I při tomto cviku využijte polohy na zádech, ale běžná je i poloha vsedě a vestoje. V případě první polohy pokrčte kolena a v pomalých intervalech stahujte pánevní dno, jako byste „nacucávala“ pochvou tampón. Tak je připodobňován tento pohyb. Cvik provádějte pokud možno každý den alespoň 5 minut.
Uvolnění bederní páteře – s rostoucím bříškem takový cvik velmi oceníte. Vaší zatížené páteři poskytnete patřičnou úlevu.
Jak na to? Opět volte polohu na zádech s pokrčenými koleny a pozvolna tiskněte bederní páteř k podložce. Po určité době, kdy cítíte napětí, udělejte pauzu a po chvíli cvičení zopakujte. Pomocníkem při uvolnění páteře je i pohupování na nafukovacím míči. Sedět ale musíte tak, že se vytvoří pravý úhel mezi vašimi stehny a lýtky.
Pár dobrých rad
- vylučte cviky s otřesy či s rizikem pádu
- cvičte šetrně a nemyslete na výkon
- v závislosti na pokročilosti těhotenství přizpůsobujte cviky (např. cviky pro stlačování plodu)
Hodnocení
Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints