verze pro tisk

Nepodceňujte posilování pánevního dna a začněte cvičit klidně hned

20. listopad 2012

Jaké svaly tvoří pánevní dno? Proč je posilování svalů v oblasti pánve tak důležité pro těhotenství? Co může způsobit ochablé svalstvo pánevního dna?


Nepodceňujte posilování pánevního dna a začněte cvičit klidně hnedNepodceňujte posilování pánevního dna a začněte cvičit klidně hned

Čím dřív začnete cvičit, tím lépe. A klidně se věnujte posilování pánevního dna už před prvním těhotenstvím. Porod má totiž obvykle za následek ochabnutí svalů a někdy i nevratné poškození. Proto posílení svalů v pánevní oblasti jistě oceníte.

Svaly pánevní oblasti

Pánevní dno tvoří několik svalů a ty všechny je nutné posílit, aby byl účinek co nejlepší. Svěrače močové trubice, svěrače pochvy, hráze a řitního otvoru jsou základní svaly oblasti pánve.

Proč pánevní dno posilovat?

Jako je tomu u ostatních svalů, i zde platí, že necvičíme-li svaly, dochází k jejich ochabnutí. U svalů pánevního dna je navíc ošemetné, že začneme-li cvičit například po porodu, kdy už jsou ochablé, těžko je někdy posílíme do minimálně stejné funkčnosti jako před porodem.

Cílem cvičení pánevního dna je schopnost vědomě zacházet se svaly, ovládat je ve chvílích, kdy je nutné je takzvaně „zatnout“, tedy při kýchání či kašlání.

Špatná pozice pánve může mít nepříjemné následky jako je funkční sterilita ženy.

Posilování zabraňuje:

  • nežádoucímu úniku moči
  • neplodnosti
  • oslabení sexuálnímu prožitku
  • potížím při pohlavním styku

Jak cvičit?

Nejúčinnějšími cviky na posílení pánevního dna jsou takzvané Kegelovy cviky. Zvyšují sílu ochablých svalů. Výhodou takového cvičení je absence pomůcek. Potřebujete jen cvičit pravidelně, a to nejlépe 3x denně cca 5 minut. Cvičte pomalu, nezadržujte dech a cvičte s vyprázdněným močových měchýřem.

Čtěte také: Jak cvičit v těhotenství?

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Právě se vám narodilo vaše děátko. Nějaká kila jste sice nechali hned v porodnici, ale jinak vaše postava při těhotenství značně utrpěla. Ráda byste zase vypadala tak, jako dřív? Zajímáte se o to, kdy začít cvičit? Jak rychle být fit?

5 tipů, jak na cvičení po porodu

5 tipů, jak na cvičení po porodu

Těhotenství a porod má vliv na změnu vašich tělesných proporcí. Jenže jak se dostat po porodu zpátky do kondice? Poradíme vám pár jednoduchých, ale velice účinných cviků, které vám s tím pomohou. Cvičení vám pomůže po fyzické, ale také po psychické stránce. Udělejte si pár minut denně čas sama na se…

Nejefektivnější těhotenské cviky

Nejefektivnější těhotenské cviky

Samotné těhotenství je stavem náročným pro vaše tělo. Pokud tedy těhotenství plánujete a navíc jste zvyklá být stále aktivní, připravte se vhodně na těchto několik „jiných“ měsíců.

Na co se připravit bezprostředně po porodu?

Na co se připravit bezprostředně po porodu?

Každá nastávající maminka se dopředu zajímá o to, co se bude dít nejen během oněch 9 měsíců, ale také bezprostředně po porodu. Co bude s vámi, až přivedete na svět nového človíčka? A co se bude dít s miminkem?