verze pro tisk

Choriocentéza: kdy a proč se provádí?

11. duben 2012

Co je „choriocentéza“? Kdy se provádí a proč? Jaká rizika plynou z vyšetření? Vysvětlení naleznete v následujících řádcích.


Choriocentéza: kdy a proč se provádí?Choriocentéza: kdy a proč se provádí?

Co je choriocentéza?

Provádí se odběrem choria klků a zjišťují se při něm chromozomální a genetické odchylky plodu. Je to vyšetření v některých částech podobné amniocentéze.

Choriové klky jsou geneticky identické s plodem a vyvíjejí se dříve než plodová voda. Potřebné informace tak získáme dříve než právě u odběru plodové vody.

Kdy a proč se vyšetření provádí?

Odběr choria probíhá zpravidla na konci prvního trimestru mezi 10.-13. týdnem těhotenství. K jeho provedení je zapotřebí vážný důvod. Tím je například podezření na chrozomální odchylky zaznamenané pomocí ultrazvuku nebo z biochemického vyšetření, či rodinná anamnéza, případně předchozí těhotenství s touto odchylkou.

Dalším důvodem je podezření na genetické postižení, které je možné určit pomocí DNA plodu.

Spolehlivost tohoto vyšetření je u některých vad až 99%, ale i tak jím nelze zjistit všechny vrozené vady jako rozštěpy, slepota, autismus. Ty jsou odhalitelné buď jen pomocí ultrazvuku či až po narození miminka.

Jaké vady může vyšetření odhalit?

  • Downův syndrom
  • Edwardsův syndrom
  • Turnerův syndrom
  • hemofilie
  • cystická fibróza
  • svalová dystrofie

Jak vyšetření probíhá?

Provádí se ambulantně a žena poté odchází domů a je jí doporučen 2-3 denní klidový režim.

Před zákrokem lékař těhotnou maminku vyšetří pomocí ultrazvuku, aby určil polohu dítěte a placenty a tím přistoupil na vhodný způsob provedení zákroku. Vzorek se tak odebírá buď přes děložní čípek nebo břišní stěnu.

Jaká jsou rizika?

  • potrat ( v 1% případů)
  • komplikace (v 10% případů) – vaginální krvácení, špinění, teplota, infekce
  • Rh senzibilizace matky – při odběru se může dostat krev matky do plodu a plod může prodělat hemolytické onemocnění, proto se po zákroku matce aplikuje injekce s imunoglobulinem.

Co následuje po oznámení výsledku?

V případě, že výsledek je pozitivní na některou z vad, následuje obvykle konzultace s lékařem – genetikem. Při vážném problému je nabídnuto ženě ukončení těhotenství (ta musí dobrovolně souhlasit), které musí ze zákona proběhnout maximálně do 24. týdne těhotenství.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Jiřina

úterý, 4. září 2012
22:20

Tento článek mi velmi pomohl. Mnohokrát za něj děkuji.


posted by: Jiřina [Odpovědět]

tumon

úterý, 2. říjen 2012
22:12

tumon

Zdravím, děkuji vám za pochvalu a přeji hodně štěstí :)


posted by: tumon [Odpovědět]

Čtěte také...

Amniocentéza: Kdy a jak se provádí?

Amniocentéza: Kdy a jak se provádí?

Toto invazivní vyšetření probíhá především za účelem zjištění případné genetické či vývojové vady plodu. Nutnost zákroku určuje zpravidla ošetřující lékař – gynekolog. Samotný výkon je proveden nejdříve v 15. týdnu těhotenství.

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B. Je mnoho druhů streptokoků, ale právě v těhotenství zajímá lékaře ten, který patří do skupiny B. je to bakterie, která je přítomna v pochvě a je výskyt je poměrně častý, a to až u 20% žen.

Jak a proč sestavit porodní plán?

Jak a proč sestavit porodní plán?

Porod se pochopitelně nedá v žádném případě do podrobností naplánovat. Představy těhotné maminky se obvykle liší od skutečnosti a přání a tužeb. Aby došlo k co nejmenšímu výskytu nepochopení na obou zúčastněných stranách, je dobré si připravit porodní plán a ještě lepší je seznámit s ním s předstihe…

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné. Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.