verze pro tisk

Těhotenství po čtyřicítce: klady a zápory

30. březen 2015

V současné době není žádnou výjimkou, když si žena pořídí dítě po čtyřicítce. Ještě před třiceti lety by se jednalo o „staré“ matky, dnes lze říci, že jsou to ženy v nejlepším věku. Nicméně lékaři tak optimističtí nejsou. Vyšší věk s sebou přináší mnoho zdravotních rizik pro matku i dítě. Navíc samotné otěhotnění takto pozdě nemusí být vůbec snadné.


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Doba se mění

Žijeme v době, kdy je možné prakticky všechno. Těhotní ženy, které by za normálních okolností dítě mít nemohly, ale díky moderní reprodukční medicíně se vlastního potomka dočkají. Na druhou stranu ve čtyřiceti může otěhotnět žena zcela přirozeně, někdy i dokonce snáz, než třicetiletá žena. Věk hraje v početí důležitý faktor, nikoliv však ten jediný.

V 80. letech minulého století ženy rodily kolem dvaceti let, dnes takto „mladé“ maminky vidíme jen málokdy. Je to logické. Doba se změnila, nabízí se mnohem více možností, zejména tedy cestování, studium, budování kariéry. Dítě do tohoto seznamu zkrátka nezapadne. Mladí lidé si chtějí více užívat a nevázat se. Touha po dítěti často přichází až s blížící se třicítkou a někdy je to i mnohem později.

Starší rodičky - klady

Gynekologové mají hranici 35 let, od které považují rodičku za starší. V této skupině je však velká část maminek, tudíž nejde o nic výjimečného, vnímáme to jako zcela normální záležitost. Pomineme-li zdravotní fakta, je pravda, že pozdní rodičovství může mít své klady. Hodně záleží na tom, zda žena mateřství odkládala úmyslně, nebo z důvodu, že nemohla počít. Nicméně starší ženy jsou více vyrovnané, vědí, co od života chtějí a dokážou si mateřství více užívat. Také bývají lépe materiálně zajištěné, kariéra už pro ně není prvořadá a vědí, co od života chtějí.

Většina několikanásobných žen se shodla na tom, že pozdní těhotenství snášely lépe, než „za mlada“. To bývá často případ žen, které rodily velmi mladé, po čase si našly nového partnera, se kterým se rozhodly založit opět rodinu. Mezi dětmi mají často až dvacetiletý rozdíl. Také se říká, že starší rodiče mívají chytřejší děti a lépe zvládají jejich výchovu. Díky materiálnímu zajištění jsou schopné dítě lépe uživit.

A jaké jsou zápory?

Jednoznačně převažují zápory ohledně zdraví, a to jak samotné rodičky, tak dítěte. Od 35. let by těhotné ženy měly podstoupit odběr plodové vody, aby se vyloučily některé vývojové a vrozené vady. U starších žen toto riziko několikanásobně stoupá. Častěji dochází k problémům s početím (ovulační cykly mohou vynechávat), ženy mohou častěji potrácet nebo hrozí předčasný porod. Mnohem častěji se u starších rodiček vyskytuje také těhotenská cukrovka.

Starší matky, zejména pokud je dítě vymodlené, bývají více úzkostlivé. O děti se hodně bojí a mohou je tak do jisté míry omezovat. Někdy jde až o přehnanou péči, kterou dítěti spíše uškodí. Pokud má žena takto pozdě první dítě, je velká pravděpodobnost, že zůstane jedináčkem (i když to samo o sobě nemusí být zápor).

 

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody

Tak trochu jiný porod: domácí a ambulantní porody

Pokud jste zastánkyní alternativní verze porodu, mějte na paměti možná rizika, která s sebou mohou přinést. Připravte se i na skutečnost, že na vás jako osobu budou kladeny mnohem vyšší nároky. Podstoupíte totiž větší zátěž co se péče týče. Doma vám nebude nejspíš nikdo 24 hodin denně ku pomoci.

5 rad, jak na sex v těhotenství

5 rad, jak na sex v těhotenství

Přemýšlíte o tom, zda se v těhotenství sexu raději vzdát pro „bezpečí“ dítěte, nebo si tuto radost není třeba odepírat? Je vůbec sex v těhotenství bezpečný, jaká jsou rizika? To jsou jedny z mnoha otázek, které si těhotné ženy kladou. Poradíme vám, jak si sex v těhotenství užít, a kdy je vhodné se j…

Těhotenství a výživa

Těhotenství a výživa

Složení stravy těhotné maminky je velmi důležité. Bez kvalitní, pestré a vyvážené stravy nemá miminko příliš velkou možnost se správně vyvíjet a dostatečně růst.

Co si obléct v těhotenství?

Co si obléct v těhotenství?

Ať už vybíráte obuv, či letní šaty pro těhotné, mějte na paměti, že důležité je především pohodlí. Základem by rozhodně měly být prodyšné a pokud možno přírodní materiály (bavlna, vlna, hedvábí).