
Těhotenství po čtyřicítce: klady a zápory
30. březen 2015V současné době není žádnou výjimkou, když si žena pořídí dítě po čtyřicítce. Ještě před třiceti lety by se jednalo o „staré“ matky, dnes lze říci, že jsou to ženy v nejlepším věku. Nicméně lékaři tak optimističtí nejsou. Vyšší věk s sebou přináší mnoho zdravotních rizik pro matku i dítě. Navíc samotné otěhotnění takto pozdě nemusí být vůbec snadné.
Doba se mění
Žijeme v době, kdy je možné prakticky všechno. Těhotní ženy, které by za normálních okolností dítě mít nemohly, ale díky moderní reprodukční medicíně se vlastního potomka dočkají. Na druhou stranu ve čtyřiceti může otěhotnět žena zcela přirozeně, někdy i dokonce snáz, než třicetiletá žena. Věk hraje v početí důležitý faktor, nikoliv však ten jediný.
V 80. letech minulého století ženy rodily kolem dvaceti let, dnes takto „mladé“ maminky vidíme jen málokdy. Je to logické. Doba se změnila, nabízí se mnohem více možností, zejména tedy cestování, studium, budování kariéry. Dítě do tohoto seznamu zkrátka nezapadne. Mladí lidé si chtějí více užívat a nevázat se. Touha po dítěti často přichází až s blížící se třicítkou a někdy je to i mnohem později.
Starší rodičky - klady
Gynekologové mají hranici 35 let, od které považují rodičku za starší. V této skupině je však velká část maminek, tudíž nejde o nic výjimečného, vnímáme to jako zcela normální záležitost. Pomineme-li zdravotní fakta, je pravda, že pozdní rodičovství může mít své klady. Hodně záleží na tom, zda žena mateřství odkládala úmyslně, nebo z důvodu, že nemohla počít. Nicméně starší ženy jsou více vyrovnané, vědí, co od života chtějí a dokážou si mateřství více užívat. Také bývají lépe materiálně zajištěné, kariéra už pro ně není prvořadá a vědí, co od života chtějí.
Většina několikanásobných žen se shodla na tom, že pozdní těhotenství snášely lépe, než „za mlada“. To bývá často případ žen, které rodily velmi mladé, po čase si našly nového partnera, se kterým se rozhodly založit opět rodinu. Mezi dětmi mají často až dvacetiletý rozdíl. Také se říká, že starší rodiče mívají chytřejší děti a lépe zvládají jejich výchovu. Díky materiálnímu zajištění jsou schopné dítě lépe uživit.
A jaké jsou zápory?
Jednoznačně převažují zápory ohledně zdraví, a to jak samotné rodičky, tak dítěte. Od 35. let by těhotné ženy měly podstoupit odběr plodové vody, aby se vyloučily některé vývojové a vrozené vady. U starších žen toto riziko několikanásobně stoupá. Častěji dochází k problémům s početím (ovulační cykly mohou vynechávat), ženy mohou častěji potrácet nebo hrozí předčasný porod. Mnohem častěji se u starších rodiček vyskytuje také těhotenská cukrovka.
Starší matky, zejména pokud je dítě vymodlené, bývají více úzkostlivé. O děti se hodně bojí a mohou je tak do jisté míry omezovat. Někdy jde až o přehnanou péči, kterou dítěti spíše uškodí. Pokud má žena takto pozdě první dítě, je velká pravděpodobnost, že zůstane jedináčkem (i když to samo o sobě nemusí být zápor).
Hodnocení
Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Autor: Martina Richterová
Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints