verze pro tisk

Strie v těhotenství: jak na ně?

30. duben 2012

Trápí vás strie? Nevíte, jak se jich zbavit? Existuje vůbec nějaká prevence? A pokud ano, tak jaká?


Strie v těhotenství: jak na ně?Strie v těhotenství: jak na ně?

Strie, jinak také pajizévky. Není snad ženy, která by se s nimi v těhotenství nesetkala. Ano, jsou vzácné případy, kterým se tyto nepříjemné kožní prasklinky vyhnuly, ale mnoho jich není.

Zpočátku mají tyto prasklinky růžovou až načervenalou barvu. Postupně zesvětlají až tak, že okolní kůže je proti nim tmavší.

Objevují se hlavně v oblasti břicha, poprsí, stehen a hýždí. Těhotné ženy trápí strie převážně v posledním trimestru, kdy je kůže opravdu maximálně napnutá a suchá.

Jaká je příčina?

Jednoznačně jejich vznik podporuje rychlý nárůst tělesné hmotnosti v těhotenství. Není to ale jediná příčina. Za jejich vytvořením stojí také dědičné vlivy a v neposlední řadě i horší životospráva.

Nezanedbatelnou složkou vzniku jsou i těhotenské hormonální příčiny, zvláště nadměrná produkce kortizolu.

Jak zabránit vzniku strií?

Především je dobré upozornit, že prevence v podstatě neexistuje. Je tu ovšem několik možností, jak vzniklé strie alespoň minimalizovat.

  • zabránit nadměrnému růstu váhy (upravit jídelníček a ani v těhotenství se nepřejídat!)
  • zajistit dostatečný přísun výživných látek, zejména kolagenu
  • hydratovat a jemně masírovat pokožku každý den (nejlépe 2x denně v podobě krouživých pohybů)
  • chránit pokožku před nadměrným slunečním zářením (používat ochranné krémy a nevystavovat pokožku přímo paprskům)
  • používat speciální krém proti striím (strie nezmizí, ale jejich tvorba se alespoň minimalizuje)

Kůži je dobré dostatečně promazávat, aby neztrácela pružnost a byla tak odolnější. K tomu přispěje i správný pitný režim, který zajistí hydrataci pokožky.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

schina

středa, 24. duben 2013
11:16

při prvním těhotenství jsem používala elasti-q, strie se mi sice udělaly i když jsem mazala, ale nebylo jich hodně a hlavně se rychle zatáhly a nebyly červené, nyní jsem opět těhotná a v lékárně mi z této řady nabídli olej na již vzniklé strie, hned jsem ho vyzkoušela , má krásnou vůni po mandlích a rychle se vstřebává


posted by: schina [Odpovědět]

johanka

pondělí, 6. květen 2013
14:24

děkuji za dobrý tip, šla jsem si ho koupit a opravdu nelitují, strie se opravdu zatahují a krásně vonííí


posted by: johanka [Odpovědět]

Čtěte také...

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Pleť v těhotenství - co byste rozhodně měla vědět

Pleť v těhotenství - co byste rozhodně měla vědět

Ke změně pleti obvykle dochází vlivem hormonálních změn v těhotenství. U někoho jsou tyto projevy mírné a těhotná žena má pleť prakticky stejnou jako před těhotenstvím.

5 rad, jak na sex v těhotenství

5 rad, jak na sex v těhotenství

Přemýšlíte o tom, zda se v těhotenství sexu raději vzdát pro „bezpečí“ dítěte, nebo si tuto radost není třeba odepírat? Je vůbec sex v těhotenství bezpečný, jaká jsou rizika? To jsou jedny z mnoha otázek, které si těhotné ženy kladou. Poradíme vám, jak si sex v těhotenství užít, a kdy je vhodné se j…

Těhotenství a výživa

Těhotenství a výživa

Složení stravy těhotné maminky je velmi důležité. Bez kvalitní, pestré a vyvážené stravy nemá miminko příliš velkou možnost se správně vyvíjet a dostatečně růst.