Chcete otěhotnět? Počítejte si plodné dny.
28. únor 2012Co jsou „plodné dny“ a proč je důležité je hlídat? Jak dlouho trvá menstruační cyklus a kdy je ovulace? A co je to vlastně ta ovulace? Odpovědi naleznete v následujících řádcích.
Vaším velkým přáním je mít miminko. Možná se vám ale stále nedaří otěhotnět. Jednou z příčin je zřejmě fakt, že jste minula ty správné dny. K tomu je dobrým pomocníkem menstruační kalendář, kam si pravidelně zaznamenáte své „plodné dny“, ovulaci a i samotnou menstruaci.
Co je ovulace?
Při ovulaci v rámci menstruačního cyklu dochází k uvolnění jednoho zralého vajíčka s pomocí luteinzačního hormonu z vaječníku do vejcovodů a odtud přímo do dělohy. Zde se vajíčko zachytí na připravené zesílené sliznici. Za této situace je možné otěhotnět. Ovšem i za předpokladu, že dojde k pohlavnímu styku, při kterém bude uvolněna spermie.
V případě, že proběhne splynutí spermie s vajíčkem, dochází tak k oplodnění. Tento proces trvá nejméně 24 hodin a nejdéle 72 hodin. Posléze vzniká zárodek plodu. Pokud se ale splynutí nezdařilo, vajíčko tak bude vyplaveno krví při menstruaci.
Kdy dochází k ovulaci?
Ovulace je doba přibližně v polovině celého cyklu. Tedy za předpokladu, že cyklus trvá 28 dní, ovulace nastává 12. den daného cyklu a trvá asi 48 hodin.
Menstruační cyklus
Obvykle trvá 28-30 dní, u některých žen není neobvyklé rozpětí 25-35 dní. Samotné krvácení zpravidla z tohoto cyklu tvoří 3-5 dní (někdy až 7 dní). V průběhu cyklu se vyskytují takzvané neplodné a plodné dny. V případě, že si přejete otěhotnět, je třeba věnovat vývoji periody pozornost. Nejlepší variantou je vést si menstruační kalendář, kam budete zapisovat důležitá data.
Co je třeba zaznamenat do menstruačního kalendáře?
K tomu vám poslouží naprosto obyčejný kalendář. Zde si označíte 1. den každé své menstruace. Pro to, abyste zjistila právě důležité plodné dny, je nezbytné měřit si bazální teplotu. Za použití běžného teploměru zavedeného do konečníku či pochvy budete naměřovat a následně zapisovat tyto hodnoty každé ráno hned po probuzení. Z takového měření nejlépe vypočtete plodné dny.
Plodné dny – ta správná doba
Je-li bazální teplota zvýšena přibližně o 0,5 stupňů, váš cyklus se nachází v období plodných dnů, tedy nejlepší doby k početí. Tyto dny trvají 3 dny před ovulací a 1 den po ní. Celé toto krátké období je tak nejvhodnější dobou pro to, aby žena otěhotněla. S menší pravděpodobností dojde k početí těsně po menstruaci, ale krátce před menstruací je naopak prakticky nemožné počít.
Jak se plodné projevují?
Kromě zmíněného vcelku spolehlivého určení bazální teploty se mohou dostavit i jiné charakteristické projevy těch „správných dnů“.
- v době „plodných dnů“ může žena pozorovat zvýšený hlenový a nezapáchající výtok z rodidel
- u některých žen se doba ovulace projevuje pobolíváním až píchavou bolestí v podbřišku nebo u konečníku
Plodné dny lze určit i za pomoci moči i slin. K tomu poslouží takzvaný ovulační test, který je možné zakoupit v lékárně.
Hodnocení
Hodnocení: 2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints