verze pro tisk

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

10. srpen 2012

Porodila jste svého potomka a ptáte se, na jaký finanční příspěvek máte od státu nárok? Nebo máte rodičovský příspěvek už déle, tedy v podobě za starých podmínek a zajímá vás, zda si jej můžete změnit? Podívejte se, jaké změny přinesla reforma, která platí od Nového roku.


Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Od 1.1.2012 platí nová pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku. Ten nabízí v nové podobě pružnější možnosti a větší solidárnost se sociálními podmínkami rodiny a tím tak přizpůsobení se rodiny na její aktuální finanční situaci.

Na co máte nárok při splnění podmínek?

Pokud jste řádnými plátci zdravotního pojištění a splnila jste další podmínky nutné k vyplácení peněžité pomoci v mateřství, pak máte od ledna 2012 možnost volby délky pobírání rodičovského příspěvku v pružné podobě. Tu přizpůsobíte své momentální finanční situaci a měníte ji tak případně jednou za tři měsíce.

Celkem můžete vyčerpat až 220 000 Kč nejdéle do 4 let věku dítěte. To znamená, že můžete být na rodičovské dovolené například tři roky, ale pokud jste již přečerpala finanční limit, nebude vám už vyplácen peněžitý příspěvek po zbytek dovolené bude bez této dávky. Proto dobře a s rozmyslem volte délku rodičovské dovolené a výši každoměsíční dávky.

Čtěte také

Kdy a kde vyřídit žádost o rodičovský příspvěk? Rodičovský příspěvek může pobírat matka nebo otec. Pokud nemá rodička nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak jí náleží rodičovský příspěvek ode dne porodu dítěte.

Co pro vás platí při nesplnění podmínek?

V případě, že nejste plátcem zdravotního pojištění a nesplňujete další podmínky nutné k vyplácení peněžité dávky v mateřství a ani váš partner tyto podmínky nesplňuje, pak pro vás platí pevná výše dávky a délka rodičovského příspěvku. Vypláceno vám bude každý měsíc 7600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále už jen 3800 Kč do 4 let věku dítěte. Nemůžete tedy pružně dle potřeby volit výši příspěvku a délku rodičovské dovolené.

Pokud však alespoň váš partner splnil podmínku o placení zdravotního pojištění a další podmínky k tomu stanovené, jen vy ji podmínky nesplňujete, pak se na vás vztahuje možnost volby výše dávky a délka rodičovské dovolené.

Máte rodičovskou dovolenou za starých podmínek?

Porodila jste potomka do 31.12.2011? Pokud ano, výši dávky a délku rodičovské dovolené jste volila ještě za dřívějších podmínek. Zvolená výše dávky a délka dovolené platí neměně po celou dobu rodičovské dovolené.

U původních podmínek můžete zůstat i nadále a nic nemusíte měnit. V případě, že ale změnu chcete, máte možnost i vy. Pak pro vás platí pravidla platná od 1.1.2012. Platí pro vás tedy i finanční strop 220 000 Kč, proto si pečlivě hlídejte a promyslete, zda má pro vás možnost přejít k nové podobě význam.

Umístění dítěte do školky při trvání rodičovské dovolené

Umisťování dětí do školek v době, kdy jste ještě oficiálně na rodičovské dovolené, také řeší nová úprava platná od ledna 2012.

Pokud jste zvolila tuto novou podobu, neplatí pro vás omezené možnosti umisťování dítěte do předškolního zařízení, je-li potomek starší 2 let. Jisté omezení se vztahuje pro potomka, který je mladší 2 let. Zde se zavádí jednotné konto 46 hodin měsíčně jako doba, po kterou může být ve školce, aniž byste ztratila nárok na rodičovský příspěvek.

Pokud ale máte rodičovskou dovolenou platnou za dřívějších podmínek a nepožádala jste o změnu, omezení s umisťováním dítěte se na vás vztahuje. Bude tedy sledováno omezené docházení dítěte do předškolního zařízení po celou dobu trvání rodičovské dovolené.

O případnou změnu a tedy přechod k novým podmínkám je nutné požádat písemnou formou na sociálním odboru příslušného úřadu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

UPŘESNĚNÍ ze 31.8.2012 k prohlášení o bydlišti na území ČR potřebnému k vyplácení rodičovského příspěvku

UPŘESNĚNÍ ze 31.8.2012 k prohlášení o bydlišti na území ČR potřebnému k vyplácení rodičovského příspěvku

V posledních dnech se na kontaktní místa Úřadu práce ČR množily dotazy maminek na rodičovské dovolené o povinnosti vyplnit formulář o pobytu na území ČR, aby jim mohl být nadále vyplácen rodičovský příspěvek.

Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Ještě v roce 2008 platily obdobné podmínky pro studující rodičky jako pro maminky zaměstnané. Od 1.1. 2009 ale bohužel pro těhotné ženy, které v době trvání stavu studují, platí nový zákon!

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Vyplácení peněžité pomoci v mateřství sice zaznamenalo oproti vyplácení rodičovského příspěvku jen drobné úpravy, přesto však mohou být pro některé maminky tyto změny zásadní.

Těhotenská cukrovka: máte se obávat?

Těhotenská cukrovka: máte se obávat?

Gestační diabetes. Metabolické onemocnění, které postihuje přibližně 2-6% těhotných žen. Slinivka břišní nevytváří dostatek inzulinu, který je potřebný pro úpravu množství glukózy v krvi.