verze pro tisk

UPŘESNĚNÍ ze 31.8.2012 k prohlášení o bydlišti na území ČR potřebnému k vyplácení rodičovského příspěvku

31. srpen 2012

V posledních dnech se na kontaktní místa Úřadu práce ČR množily dotazy maminek na rodičovské dovolené o povinnosti vyplnit formulář o pobytu na území ČR, aby jim mohl být nadále vyplácen rodičovský příspěvek.


UPŘESNĚNÍ ze 31.8.2012 k prohlášení o bydlišti na území ČR potřebnému k vyplácení rodičovského příspěvkuUPŘESNĚNÍ ze 31.8.2012 k prohlášení o bydlišti na území ČR potřebnému k vyplácení rodičovského příspěvku

Ten, kdo pobírá dávky státní sociální podpory, v tomto případě matka na rodičovské dovolené a její dítě,  musí totiž pobývat na území České republiky. Pokud tuto skutečnost neuvede v příslušném formuláři do 31.10.2012, bude jí pozastaveno vyplácení rodičovského příspěvku do doby, dokud tuto skutečnost neuvede na pravou míru.

Tento fakt se týká především matek na rodičovské dovolené započatou před 1.1.2012.

Jaká je skutečnost?

Vzhledem k velkému počtu dotazů vydalo generální ředitelství Úřadu práce ČR UPŘESNĚNÍ ke dni 31.8.2012.

V něm se uvádí, že nárok na výplatu dávek státní sociální podpory je podmíněn právě skutečností o bydlišti na území ČR. Tento fakt je platý i v případě, že žadatel krátkodobě pobývá v cizí zemi, ale dětský lékař, byt či pracovní poměr je zachován v České republice.

Povinnost doložit formulář o pobytu na území ČR má pouze žadatel, u kterého má úřad práce pochybnost o skutečném pobytu na území ČR.

Tato povinnost se vztahuje hlavně i na ty žadatele (rodiče), kteří mají přiznané dávky před 1.1.2012. Mnozí ale už v tomto roce kvůli jakýmkoliv záležitostem úřad práce navštívili a k ověření této náležitosti tak došlo.

V ostatních případech postupuje úřad práce individuálně. V případě pochybností o pobytu na území ČR danou osobu tedy přímo kontaktuje.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Od 1.1.2012 platí nová pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku. Ten nabízí v nové podobě pružnější možnosti a větší solidárnost se sociálními podmínkami rodiny a tím tak přizpůsobení se rodiny na její aktuální finanční situaci.

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Vyplácení peněžité pomoci v mateřství sice zaznamenalo oproti vyplácení rodičovského příspěvku jen drobné úpravy, přesto však mohou být pro některé maminky tyto změny zásadní.

Vyplácení peněžitých dávek na MD má své podmínky

Vyplácení peněžitých dávek na MD má své podmínky

Jste těhotná a chystáte se brzy nastoupit mateřskou dovolenou? Nebo už jste svého vytouženého potomka porodila? Co vás tedy čeká ohledně financí? Na co máte nárok, kdy a za jakých podmínek si o peněžitou pomoc požádat?

Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?

Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?

V úvodu je nezbytné zmínit, že mateřská dovolená má přímou souvislost s porodem a soustavnou péčí o novorozence. Spadá do kategorie nemocenských dávek.