verze pro tisk

Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?

28. leden 2012

Stojíte před zásadním rozhodnutím, jaké dát očekávanému potomkovi jméno? Zvolíte české, cizí? Zachováte rodovou tradici? Nemůžete se rozhodnout jen pro jedno jméno? Zvolte tedy dvě!


Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?


Možností je nespočet. Záleží, jak až moc chcete, aby váš potomek svým jménem vyčníval, či se vezl s davem všech těch Jakubů a Terez. Jak moc je pro vás důležité zachovat rodovou tradici a tak mít například již 4. mužského potomka se jménem Bořivoj po čtyři generace. V podstatě máte široký výběr, ale důležité je také vědět, kam až zákon připustí váš rozlet při volbě.

Jaké jsou možnosti?

Zvolit jméno je zásadní rozhodnutí. Při výběru jména by budoucí rodiče měli především nalézt shodu. A to je právě kámen úrazu. Velkou roli totiž také hrají sympatie či nějaký zajímavý zážitek spojený s osobou určitého jména. Měla jste v dětství kamarádku, která vás později zklamala? A jmenovala se Barbora? Pak jistě toto jméno pro svou dceru nezvolíte.

Dále je možné vyzdvihnout jméno podle významu. Připadá vám „Bohem daný“ honosné? Pak klidně vyberte jméno Jan. Tímto jménem ale rovnou přispějete k jeho ještě většímu rozšíření, jelikož právě Jan je v naší zemi jedno z nejfrekventovanějších. Proto je vhodné brát zřetel i na četnost daného jména.

Tradiční versus moderní?!

Svou roli hraje také fakt, zda chcete uchovat rodinnou tradici, a to i napříč dobou. Každé údobí totiž má své Antoníny, Marie a Anny, jelikož se dědí v té které rodině po generace. Velký význam při volbě jména spočívá i ve vlivu médií a s tím spojených takzvaných celebrit. Jistě pro vás bude zajímavou možností pojmenovat potomka po vašem oblíbeném herci či atletovi.


Ovšem ať už pojímáte výběr jména pro své dítě jakýmkoliv způsobem, mějte na paměti několik dobrých rad:

 • Je vhodné volit k delšímu příjmení krátké křestní jméno a naopak
 • Jméno by mělo být snadno vyslovitelné
 • Není rozumné volit stejné jméno jako příjmení či jméno podobně znějící (Petr Petr, Jan Janek)
 • Jméno by se nemělo s příjmením rýmovat (Lešek Pešek)
 • Není dobré, pokud jméno končí stejným písmenem, kterým začíná příjmení (Miloš Šumpelík)
 • Rozmyslete, jak bude jméno působit v raném věku a jak v dospělosti

Jak tedy postupovat?

Na začátku je dobré vytvořit si seznam oblíbených jmen obou rodičů. Po proběhlé debatě zkrátit tento seznam na seznam užší. Takto zvolená jména zkuste kombinovat s příjmením. Prozíravé je zamyslet se i nad slučitelností právě vybíraného jména se jménem jeho případného sourozence. Dost zvláštně by jistě působilo, kdyby se váš první syn jmenoval Václav a pro druhého syna zvolíte cizokrajně znějícího Kevina.

Co umožňuje zákon?

Volba křestního jména je v naší zemi dost benevolentní. Platí zde ale tato omezení:

 • Jméno nesmí být zdrobnělinou, domáckou verzí a zkomoleninou
 • Chlapec nemůže mít dívčí  jméno a naopak
 • Potomek nesmí mít jméno stejné jako jeho sourozenec (v případě společných rodičů)
 • Nesmí být pojmenován po věci
 • Smí se užít jen správná pravopisná varianta jména (v případě pochybností musí ověřit soudní znalec)

 Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Když nejde otěhotnět přirozeně:Jaké máte možnosti?

Když nejde otěhotnět přirozeně:Jaké máte možnosti?

Nedaří se vám otěhotnět? S tímto problémem se potýká určité procento párů. Pokud vám to nejde pár měsíců, pak nezoufejte. Většina lékařů se situací zabývá až ve chvíli, kdy se pár marně pokouší počít jeden rok. Jaké máte v takovémto případě možnosti? Co vás čeká za vyšetření a jaké příčiny může mít …

Příznaky nidace, jsou nějaké?

Příznaky nidace, jsou nějaké?

Každá žena, která se snaží otěhotnět, přirozeně studuje, co se s jejím tělem v průběhu cyklu děje. A to zejména v jeho druhé polovině, po ovulaci. Dnes se podíváme na to, co je nidace a jak vlastně probíhá. Od kdy do kdy k ní dochází? A co přichází po ní?

Rh faktor: Jaké hrozí komplikace v těhotenství?

Rh faktor: Jaké hrozí komplikace v těhotenství?

Rh faktor v době těhotenství hraje velmi významnou roli a je velkým zdrojem problémů. Každá buňka v těle má na svém povrchu mimojiné antigeny a jedním z nich je právě Rh faktor. Ten může být dvojí podoby. Červené krvinky buď Rh faktor mají, či ne.

Potravinové doplňky v těhotenství: Jsou zapotřebí?

Potravinové doplňky v těhotenství: Jsou zapotřebí?

Mnoho lékařů zastává názor, že pestrá, vyvážená a přirozená strava v čase těhotenství stačí pro správné ukládání a vstřebávání vitamínů, stopových prvků, minerálů a vlákniny. Až na výjimečné případy proto není potřeba užívat různé syntetické doplňky.