verze pro tisk

Rh faktor: Jaké hrozí komplikace v těhotenství?

23. únor 2012

Co je Rh faktor a jaký vliv má na vývoj těhotenství? Existuje vůbec prevence, a pokud ano, jaká?


Rh faktor: Jaké hrozí komplikace v těhotenství?Rh faktor: Jaké hrozí komplikace v těhotenství?

Rh faktor v době těhotenství hraje velmi významnou roli a je velkým zdrojem problémů. Každá buňka v těle má na svém povrchu mimojiné antigeny a jedním z nich je právě Rh faktor. Ten může být dvojí podoby. Červené krvinky buď Rh faktor mají (Rh je tedy pozitivní), či nemají (Rh je tedy negativní).

Rizikové či neškodné kombinace Rh v těhotenství

V těhotenství může nastat případ, kdy matka je nositelkou Rh faktoru negativního, ale otec dítěte má Rh faktor pozitivní a ten samý zdědí i plod v děloze. V tuto chvíli imunitní systém matky s negativním faktorem reaguje na plod jako na cizorodé těleso. Matčiny protilátky na tyto cizí formy zaútočí. Tím dochází k takzvané inkompatibilitě Rh (jinak také nesnášenlivosti způsobené Rh faktorem). A právě ta je vysoce nebezpezpečná.

Pokud je ale otec dítěte vlastníkem Rh faktoru negativního a matka dítěte taktéž, očekávaný potomek může mít pouze negativní faktor a problém tak nenastává. V případě dvou negací totiž nemůže být potomek s faktorem pozitivním.

Jaké potíže a kdy nastanou?

Obecně lze říci, že v případě matčina Rh faktoru negativního se v prvním jejím těhotenství začnou tvořit protilátky, ale v malém množství a problémy tak hned na začátku ještě nevznikají. Ovšem při nálezu takového faktoru (z odběru krve v 1. trimestru) musí maminka podstoupit další vyšetření na protilátky i v 2. a 3. trimestru. Stanovuje se tak jejich množství a má-li vzestupnou tendenci, je žena obvykle hospitalizovaná.

Plodu v prvním těhotenství hrozí nebezpečí až při spojení jeho krve s matčinou, a to v průběhu porodu, samovolném potratu či interrupci. Miminko tak nejspíš bude trpět závažným stupněm chudokrevnosti, či silnou novorozeneckou žloutenkou, případně některým poškozením jistých vnitřních orgánů včetně mozku.

V dalším těhotenství se již vytvářejí protilátky vůči Rh pozitivitě ve větším množství. Ty pronikají placentou a dochází k rozkladu červených krvinek plodu. Nezřídka takový proces končí výše zmíněnými komplikacemi, a to včetně samotného úmrtí plodu či novorozence.

Pozor – je nutné, aby žena oznámila Rh faktor otce lékaři. Informovat by jej měla i o skutečnosti, že byla v minulosti (v době před otěhotněním) případně hospitalizovaná a byla jí provedena transfúze krve!

Jaká je léčba či prevence?

V případě stoupání protilátek v těle matky ve fázi těhotenství se pravidelně provádí plazmaferéza (odstranění plazmy s protilátkami), nebo se podávají nitrožilně vysoké dávky imunoglobinu, případně se aplikuje nitroděložní transfúze (podání krve plodu přímo v děloze).

Po porodu se mamince zpravidla aplikuje nitrožilně nejdéle do 72 hodin antiD-globulin (známý pod názvem Rhega). Ten zničí veškeré krvinky s pozitivním Rh faktorem v jejím krevním oběhu a to samé se posléze provede v případném dalším těhotenství či potratu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Preeklampsie II. část: komplikace a léčba

Preeklampsie II. část: komplikace a léčba

Pro tuto nemoc je typický vysoký krevní tlak a výskyt bílkoviny v moči. To jsou jediné dvě nezbytné podmínky pro to, aby vám lékař s jistotou potvrdil diagnózu – preeklampsie.

Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?

Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?

Možností je nespočet. Záleží, jak až moc chcete, aby váš potomek svým jménem vyčníval, či se vezl s davem všech těch Jakubů a Terez. Jak moc je pro vás důležité zachovat rodovou tradici a mít dalšího Bořivoje v rodině...

Když nejde otěhotnět přirozeně:Jaké máte možnosti?

Když nejde otěhotnět přirozeně:Jaké máte možnosti?

Nedaří se vám otěhotnět? S tímto problémem se potýká určité procento párů. Pokud vám to nejde pár měsíců, pak nezoufejte. Většina lékařů se situací zabývá až ve chvíli, kdy se pár marně pokouší počít jeden rok. Jaké máte v takovémto případě možnosti? Co vás čeká za vyšetření a jaké příčiny může mít …

Když nejde otěhotnět přirozeně: jaké vyšetření podstoupit?

Když nejde otěhotnět přirozeně: jaké vyšetření podstoupit?

V minulém článku jsme se zabývali tím, kdy a jak začít řešit to, že se vám stále nedaří počít. Dnes se podíváme na to, jaké vyšetření můžete podstoupit. Podrobné vyšetření obou partnerů totiž může přispět k odhalení příčiny neplodnosti a její léčby.