
Rh faktor: Jaké hrozí komplikace v těhotenství?
23. únor 2012Co je Rh faktor a jaký vliv má na vývoj těhotenství? Existuje vůbec prevence, a pokud ano, jaká?
Rh faktor v době těhotenství hraje velmi významnou roli a je velkým zdrojem problémů. Každá buňka v těle má na svém povrchu mimojiné antigeny a jedním z nich je právě Rh faktor. Ten může být dvojí podoby. Červené krvinky buď Rh faktor mají (Rh je tedy pozitivní), či nemají (Rh je tedy negativní).
Rizikové či neškodné kombinace Rh v těhotenství
V těhotenství může nastat případ, kdy matka je nositelkou Rh faktoru negativního, ale otec dítěte má Rh faktor pozitivní a ten samý zdědí i plod v děloze. V tuto chvíli imunitní systém matky s negativním faktorem reaguje na plod jako na cizorodé těleso. Matčiny protilátky na tyto cizí formy zaútočí. Tím dochází k takzvané inkompatibilitě Rh (jinak také nesnášenlivosti způsobené Rh faktorem). A právě ta je vysoce nebezpezpečná.
Pokud je ale otec dítěte vlastníkem Rh faktoru negativního a matka dítěte taktéž, očekávaný potomek může mít pouze negativní faktor a problém tak nenastává. V případě dvou negací totiž nemůže být potomek s faktorem pozitivním.
Jaké potíže a kdy nastanou?
Obecně lze říci, že v případě matčina Rh faktoru negativního se v prvním jejím těhotenství začnou tvořit protilátky, ale v malém množství a problémy tak hned na začátku ještě nevznikají. Ovšem při nálezu takového faktoru (z odběru krve v 1. trimestru) musí maminka podstoupit další vyšetření na protilátky i v 2. a 3. trimestru. Stanovuje se tak jejich množství a má-li vzestupnou tendenci, je žena obvykle hospitalizovaná.
Plodu v prvním těhotenství hrozí nebezpečí až při spojení jeho krve s matčinou, a to v průběhu porodu, samovolném potratu či interrupci. Miminko tak nejspíš bude trpět závažným stupněm chudokrevnosti, či silnou novorozeneckou žloutenkou, případně některým poškozením jistých vnitřních orgánů včetně mozku.
V dalším těhotenství se již vytvářejí protilátky vůči Rh pozitivitě ve větším množství. Ty pronikají placentou a dochází k rozkladu červených krvinek plodu. Nezřídka takový proces končí výše zmíněnými komplikacemi, a to včetně samotného úmrtí plodu či novorozence.
Pozor – je nutné, aby žena oznámila Rh faktor otce lékaři. Informovat by jej měla i o skutečnosti, že byla v minulosti (v době před otěhotněním) případně hospitalizovaná a byla jí provedena transfúze krve!
Jaká je léčba či prevence?
V případě stoupání protilátek v těle matky ve fázi těhotenství se pravidelně provádí plazmaferéza (odstranění plazmy s protilátkami), nebo se podávají nitrožilně vysoké dávky imunoglobinu, případně se aplikuje nitroděložní transfúze (podání krve plodu přímo v děloze).
Po porodu se mamince zpravidla aplikuje nitrožilně nejdéle do 72 hodin antiD-globulin (známý pod názvem Rhega). Ten zničí veškeré krvinky s pozitivním Rh faktorem v jejím krevním oběhu a to samé se posléze provede v případném dalším těhotenství či potratu.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints