verze pro tisk

Těhotenský ultrazvuk, část II.

29. duben 2012

Co dokáže ultrazvuk zachytit? Kolikrát se vyšetření jeho pomocí provádí? A v jaké fázi těhotenství? To vše se dozvíte v následujícím pokračování.


Těhotenský ultrazvuk, část II.Těhotenský ultrazvuk, část II.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné.

Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.

Co vše ultrazvuk dokáže?

Díky ultrazvuku může lékař téměř neomylně určit:

  • stáří plodu
  • stav orgánů
  • množství plodové vody
  • polohu plodu
  • postavení plodu
  • průtok krve placentou (Dopplerovo vyšetření)
  • stav placenty

Důležitá ultrazvuková vyšetření

Nejdříve k tomuto vyšetření lékař přistoupí na začátku těhotenství pro samé určení, zda je žena opravdu těhotná či nikoliv.

V případě, že žena těhotná je, následují alespoň tři další nezbytná ultrazvuková vyšetření, a to:

  1. Ultrazvuk – obvykle mezi 11.-14. týdnem slouží k zachycení případných vrozených vývojových vad. Určuje také velikost plodu a předpokládaný termín porodu (je přesnější než metoda dle poslední menstruace)
  2. Ultrazvuk – zpravidla mezi 18.-23. týdnem slouží k podrobnému prohlédnutí plodu k odhalení vrozených vývojových vad. Je to specializované vyšetření, doporučuje se, ale nemusí jej podstoupit každá těhotná žena.
  3. Ultrazvuk – probíhá mezi 30.-32. týdnem a vyšetřuje plod a případné vrozené vady. Měří ale i velikost plodu, správný růst, polohu placenty a množství plodové vody.

Typy ultrazvukových vyšetření

Jsou dva způsoby vyšetření a každé z nich se užívá v jiné fázi těhotenství.

Prvním z nich je:

Vaginální ultrazvuk – přistupuje se k němu na počátku těhotenství, kdy je děloha ještě uložena v pánvi a obraz přes břišní stěnu by tak nebyl zatím možný.

Druhým z nich je:

Abdominální ultrazvuk – v době, kdy děloha přesáhne stydkou sponu, přistupuje lékař k tomuto typu vyšetření. Takto dokáže ultrazvuk zabrat větší prostor.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné. Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz je v podstatě takový pas, který vás bude provázet celým těhotenstvím. Je to jediný doklad o vašem „jiném stavu“, který budete mít stále u sebe. A to už jen v případě, že byste potřebovala poskytnutí první pomoci.

Těhotenský biochemický screening

Těhotenský biochemický screening

Biochemický screening. Pod tímto lékařským pojmem se skrývá orientační vyšetření za účelem zjištění případných vrozených vývojových vad plodu. Těhotná žena může podstoupit za celou dobu svého stavu dvě taková vyšetření.

Těhotenský nešvar: pálení žáhy

Těhotenský nešvar: pálení žáhy

Pálení žáhy (jinak také pyróza) se objevuje obvykle až v 2. trimestru těhotenství. Toto období sice patří k těm v těhotenství příjemnějším, ale nese s sebou i několik nešvarů. Jedním z nich je právě pyróza.