verze pro tisk

Pití maliníku v těhotenství – skutečně pomáhá?

9. únor 2015

Každá maminka se mnou jistě bude souhlasit, že porod je cílová meta, na kterou se všechny těhotné těší a bojí zároveň. Zejména prvorodičky, které vůbec netuší, do čeho jdou, se snaží udělat maximum, aby jejich porod šel co nejvíce hladce. Existují totiž možnosti, které by vám mohly pomoci porod usnadnit. Jistě jste už slyšeli o čaji z maliníku a jeho „zázračných“ účincích. Otázkou však zůstává, skutečně tato čajová směs může něčemu pomoci?


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Pro koho je maliníkový čaj vhodný?

Čajové směsi obecně jsou hojně využívanými přírodními prostředky, které blahodárně působí na náš organismus. Maliníkový čaj je jedním z nich. Nejčastěji se o něm hovoří v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Důvod je jednoduchý. Maliníkový čaj je doporučován těhotným ženám krátce před porodem, neboť by měl pomoci lépe připravit porodní cesty a také vyvolat děložní stahy. Můžeme se také setkat s názory, že čaj z listů maliníku podporuje plodnost. Jde o čistě přírodní prostředek, který rozhodně neuškodí, zda však výrazně pomůže, je zcela individuální.

Jak a kdy ho začít užívat?

Velmi důležité je vědět, že maliníkový čaj se nesmí užívat dříve než 6 týdnů před stanoveným termínem porodu. Obecně se doporučuje začít jej konzumovat 4 až 6 týdnů před porodem. Dřívější pití tohoto čaje by mohlo vyvolat v krajním případě předčasný porod. Naprosto ideální je zpracovat směs z listů maliníku, ostružiní a jahodníku. Maliník ve dvojité dávce, ostatní listy po jedné. Nejprve začněte pít jeden šálek denně a postupně můžete navyšovat až na 4 šálky za den.

Říká se, že čaj má velmi pozitivní průběh na činnost hladkého svalstva v malé pánvi a může urychlit porod. To samozřejmě hodně závisí na případných ostatních komplikacích a okolnostech.

Jaké jsou další účinky maliníku?

Z maliníku lze připravit chutný čaj, ať už zvolíte sypanou směs nebo sáčkový. Dle výše uvedeného návodu si jej můžete uvařit také čerstvý. Pokud na zahradě pěstujete maliny, v období mezi červnem a srpnem je ideální si listy maliníku natrhat a následně nechat usušit.

Maliníkový čaj je zdraví prospěšný, neboť má vysoký obsah organických kyselin, vitamín C a tříslovinu. Má silné močopudné a žlučopudné účinky, je tedy vhodný při špatném trávení a působí proti průjmu.

Kdy není vhodné čaj z maliníku užívat?

Ne pro každou těhotnou ženu je maliník vhodný. Nejvíce by měl pomoci prvorodičkám. Pokud se u vás v průběhu druhého trimestru vyskytlo krvácení, zkracování děložního čípku či předčasné stahy, raději se čaji vyhněte. Totéž platí pro ženy, které vědí, že budou z určitého důvodu rodit císařským řezem, mají vyšší krevní tlak či jiné obtíže. Pokud si nejste jista, raději se poraďte se svým lékařem. Pamatujte, že žádné bylinky nejsou zázračné. V podstatě ani nejde o léčivo. Někdy mohou skutečně pomoci, jindy se nedostaví žádný účinek.

Vyzkoušela jste v těhotenství také čaj z maliníku, nebo jiné „osvědčené“ babské rady, jak urychlit porod? Podělte se s námi.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Výtažek z kotvičníku zemního pomáhá zvýšit chuť na sex

Výtažek z kotvičníku zemního pomáhá zvýšit chuť na sex

Pro zlepšení sexuální touhy dnes mohou muži i ženy využívat různé potravinové doplňky. Mnoho z nich však nemá prokazatelné účinky na zvýšení sexuálního libida a jedná se spíše o přípravky, které jsou téměř k ničemu. Neplatí to však o produktech, které obsahují výtažky z bylinky, jež nese název kotvi…

Káva v těhotenství: Je zdravé ji pít?

Káva v těhotenství: Je zdravé ji pít?

Pití kávy v těhotenství je poněkud kontroverzní téma. Někteří odborníci říkají, že těhotenství káva nijak neohrožuje, jiní ji důsledně nedoporučují. Je tedy těžké se v této problematice zorientovat a zjistit, kde je vlastně pravda? Mnohé z nás se však bez ranní kávy zkrátka neobejdou, není třeba se …

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

Zázvor má širokospektré využití, a to včetně těhotenství. Pomáhá při nevolnostech, posiluje imunitu, působí antibakteriálně a také spaluje tuky. Jeho pozitivní účinky na náš organismus jsou skutečně jedinečné. Zázvor oceníte zejména v těhotenství, kdy je třeba vyvarovat se lékům. Proč se tedy nezamě…

Bylinky v těhotenství? Opatrně!

Bylinky v těhotenství? Opatrně!

Odpověď na otázku, zda a jak až moc jsou bylinky zdraví prospěšné, nebo těhotné ženě a vyvíjejícímu se plodu naopak škodí, není lehké najít. Obecně je ale možné říci, že s bylinkami je to tak trochu jako s léky.