verze pro tisk

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

5. únor 2015

Zázvor má širokospektré využití, a to včetně těhotenství. Pomáhá při nevolnostech, posiluje imunitu, působí antibakteriálně a také spaluje tuky. Jeho pozitivní účinky na náš organismus jsou skutečně jedinečné. Zázvor oceníte zejména v těhotenství, kdy je třeba vyvarovat se lékům. Proč se tedy nezaměřit na přírodní lék, který plod neohrozí a vám velice pomůže. Přesto je třeba být při užívání zázvoru v těhotenství opatrná. V určitém množství může být prospěšný, nesmí se to však přehánět.


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Je vhodné konzumovat zázvor v těhotenství

Většina těhotných žen bojuje s nevolnostmi zejména v prvním trimestru. Pravý zázvor pomáhá zmírnit pocity na zvracení. Lze jej koupit v různé formě, nejčastěji jako lízátka, bonbóny nebo kandovaný zázvor. Na druhou stranu se objevují informace o tom, že přemíra zázvoru může v těhotenství ohrozit plod. Kde je vlastně pravda?

Zde platí staré známé pořekadlo, méně je někdy více. Některé prameny uvádějí, že denní dávka zázvoru by neměla překročit jeden gram u sušeného zázvoru, čtyři gramy u čerstvého. Ptáte se, jak toto množství přesně zjistit? Je to snadné. Vezměte si část oddenku zázvoru a zkuste ji zvážit. V případě sušeného zázvoru není pravděpodobné, že byste požila více než gram zázvoru. Navíc čerstvý zázvor také nebudete jíst celý. Nejvhodnější je udělat si čaj s čerstvého zázvoru, který necháte pár minut vylouhovat. Zázvor je velice pikantní, má ostrou chuť, takže jej nelze konzumovat ve velkém množství.

Užívejte zázvor v předepsaném množství

Jak už bylo výše zmíněno, zázvor pomáhá při nevolnostech v těhotenství. Zklidňuje podrážděný žaludek, působí proti pálení žáhy a nadýmání. Pokud se obáváte čerstvého nebo sušeného zázvoru, můžete zvolit zázvor ve formě lízátek nebo čaje. Zde máte uvedené přesné dávkování, které byste neměla překročit. Pokud si nejste jistá a máte ze zázvoru obavy, raději jeho užívání proberte se svým gynekologem.

Větší dávky zázvoru mohou způsobit mutaci plodu nebo zapříčinit potrat či předčasný porod. V malém množství se však není třeba obávat. Pokud kupujete zázvorový čaj nebo koření v obchodech, raději si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták. U čerstvého zázvoru dbejte na to, aby neměl plíseň. Bohužel ne všichni obchodníci nabízí jen zdravé a čerstvé oddenky zázvoru. Výhodou čerstvého zázvoru je skutečnost, že vám v lednici vydrží až deset dní.

Jak ještě zázvor může pomoci?

Zázvor v těhotenství nepůsobí nejen proti nevolnostem, ale lze ho využít jako prevenci proti chřipce a nachlazení. Dokonce potlačuje migrénu a posiluje obranyschopnost organismu. V případě těchto neduhů by vám mohl opravdu hodně pomoci. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, raději se ptejte.

Máte nějaké zkušenosti se zázvorem? Užívala jste ho v těhotenství, nebo jste se mu raději vyhýbala? Podělte se s námi o své zkušenosti.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.53 hvězdiček / Hodnoceno: 15x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Jak zajistit, aby vaše močové cesty byly zdravé? Pomůže extrakt z brusinek

Jak zajistit, aby vaše močové cesty byly zdravé? Pomůže extrakt z brusinek

Během období těhotenství, zejména v prvních měsících, se nastávající maminky často potýkají se zánětem močových cest. Tyto obtíže se však nezřídka kdy objevují i u ostatních lidí. Jako prevence proti zánětu močových cest účinkuje konzumace brusinek.

Předporodní kurz: nutnost, nebo zbytečnost?

Předporodní kurz: nutnost, nebo zbytečnost?

Určitě už jste pročítala spoustu nezbytné odborné literatury. Strávila jste možná hodiny a hodiny čtením různých článků a zaručených rad na internetu. Nebo jste se vedla dlouhé dialogy se svou kamarádkou, už zkušenou maminkou. Ať tak či onak, další a hlavně vhodnou a smysluplnou variantou informovan…

Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?

Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?

Těhotným ženám kolikrát nezbývá, než aby se spokojily s přírodními produkty, homeopatiky nebo obyčejným paracetamolem. Rozhodně se v těhotenství nedoporučuje užívání nosních sprejů.