verze pro tisk

Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?

19. leden 2013

Všichni se určitě shodneme, že rýma a nachlazení dovedou znepříjemnit život každému z nás. A co teprve těhotným, které nemůžou užívat přípravky proti nachlazení?


Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?

Těhotným ženám kolikrát nezbývá, než aby se spokojily s přírodními produkty, homeopatiky nebo obyčejným paracetamolem. Rozhodně se v těhotenství nedoporučuje užívání nosních sprejů. Především ne dlouhodobě. Krátkodobé užívání ale je většinou možné. Správný sprej bychom měly určitě zvolit až po poradě s lékárníkem.

Během chladných měsíců pomůže preventivní užívání sprejů s obsahem mořské soli či minerální vody. Výborně totiž uvolní a vyčistí nos.

Prevence nadevše

Nejlepší chřipka je ovšem taková, kterou nedostaneme. Není tedy nad prevenci! Nabízíme několik rad, jak chřipce můžeme především v těhotenství zkusit předejít:

 • každý den propláchnout nos roztokem soli (rozpustit čajovou lžičku v 1/2 litru vody)
 • zvlhčovat místnost
 • dostatečně větrat
 • dbát o pravidelný přísun tekutin našemu tělu
 • dostatek vitamínu C (dávka v těhotenství ale nesmí přesáhnout 500mg za den)
 • homeopatikum (vhodné jako prevence i lék)

Jak postupovat při nachlazení?

Pokud přece jen u těhotné chřipka propukne, je třeba dbát na následující pokyny:

 • lze užívat přípravky obsahující echinaceu
 • horečku snižovat pouze pomocí přípravku s obsahem paracetamolu!
 • pokud i po podání přípravku s paracetamolem tělesná teplota neklesá, nutno ihned navštívit lékaře! (možné ohrožení plodu)
 • kašel pomůžou tlumit látky s dextromethorfomem (vhodné pro 1. trimestr)
 • pro snazší odkašlávání: bylinné sirupy, dodržovat pitný režim (zejména jitrocelový a mateřídouškový čaj, zázvor, měduňka)

Pozor: Jste-li těhotná, poraďte se raději před užíváním jakéhokoliv přípravku s lékárníkem!

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B: Proč je v těhotenství nebezpečný?

Streptokok B. Je mnoho druhů streptokoků, ale právě v těhotenství zajímá lékaře ten, který patří do skupiny B. je to bakterie, která je přítomna v pochvě a je výskyt je poměrně častý, a to až u 20% žen.

Co si obléct v těhotenství?

Co si obléct v těhotenství?

Ať už vybíráte obuv, či letní šaty pro těhotné, mějte na paměti, že důležité je především pohodlí. Základem by rozhodně měly být prodyšné a pokud možno přírodní materiály (bavlna, vlna, hedvábí).

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

Zázvor má širokospektré využití, a to včetně těhotenství. Pomáhá při nevolnostech, posiluje imunitu, působí antibakteriálně a také spaluje tuky. Jeho pozitivní účinky na náš organismus jsou skutečně jedinečné. Zázvor oceníte zejména v těhotenství, kdy je třeba vyvarovat se lékům. Proč se tedy nezamě…

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?