Dieta při těhotenské cukrovce: Co jíst a co ne?
17. březen 2012Trpíte těhotenskou cukrovkou a lámete si hlavu nad tím, co vlastně jíst? A jaké množství? A co pitný režim, je při cukrovce důležitý?
Možná jste kolem sebe slyšela už nespočet rad, co se při cukrovce smí a nesmí. Ale zde je jeden podstatný rozdíl. Těhotenská cukrovka má ještě přísnější kritéria co do léčby a i co do stravování. Jedno společné tu ale je. Zvýšená hladina cukru. Proto je základem úprava jídelníčku a příjmu cukrů.
Co a jak dodržovat?
Tak jako v běžném každodenním jídelním režimu je nejvhodnější jíst menší porce v pravidelných intervalech. Mezi jídly by měl být minimální rozestup 2 hodiny a maximální 4 hodiny. A zvlášť při cukrovce je nezbytné tuto podmínku dodržovat. Obecně by maminka s těhotenskou cukrovkou měla přijmout nejvýše 250 gramů sacharidů za den.
V žádném případě se nedoporučuje držet jakékoliv diety (což vlastně platí pro jakkoliv probíhající těhotenství). Při nedostatku cukrů totiž naopak vznikají takzvané ketolátky, které nepříznivě působí na účinek inzulinu.
Stejně tak se neznažte ani přejídat. Vaší dobrou kamarádkou bude alespoň v prvních týdnech obyčejná kuchyňská váha, s jejíž pomocí budete vážit jídlo tak, abyste nepřesáhla stanovenou hranici denního příjmu sacharidů. Po čase už budete jistě natolik zkušená, že váhu potřebovat nebudete.
Čemu se vyvarovat?
Rozhodně vylučte ze svého jídelníčku všechny potraviny a nápoje obsahující jednoduché cukry ať už v podobě obyčejného a nejběžnějšího řepného (bílého) cukru, tak i glukózy, sacharózy, fruktózy, maltózy a podobně. Všechny tyto typy cukrů totiž výrazně zvyšují glykémii a jejich vstřebávání ve střevech probíhá rychle.
Vyhněte se těmto potravinám:
- kečup
- paštika
- hořčice
- majonéza
- uzeniny
- dresinky
- nealkoholické pivo (obecně ale vynechat alkohol)
- sterilované a nakládané zeleniny
- instantní produkty
- kofein
- slazené nápoje (pozor ale i na NEslazené ovocné šťávy – obsahují sice ovocné cukry, ale ve velkém množství!)
Co naopak můžete?
Nemusíte se obávat potravin s obsahem složených cukrů (polysacharidů, škrobů). Jejich vstřebávání probíhá pomaleji a nezvyšují příliš glykémii. Jsou obsaženy například v ovoci, které si můžete dopřávat každodenně. Ale pozor! – ne v kombinaci s hlavním jídlem, které také většinou už cukry obsahuje. Byla by to totiž příliš vysoká dávka cukrů najednou!
Vhodnými potravinami jsou:
A co nápoje?
Zásadně nezapomínejte na správný a pravidelný pitný režim! Pijte po doušcích v průběhu celého dne. Samozřejmostí jsou tekutiny bez přídavku cukrů.
A opět pozor! – vyhněte se umělým sladidlům (acesulfam K, aspartam, sacharin, cyklamát apod.). Ačkoliv při běžné cukrovce se doporučují jako náhrada za jednoduché cukry, v těhotenství obecně se jim vyvarujte. Chemické látky mohou mít nepříznivý vliv na plod.
Nahradit jednoduchý cukr ale můžete přírodním sladidlem (xylitol, sorbitol, stevie apod.)
Hodnocení
Hodnocení: 3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 10x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints