verze pro tisk

6 rad, jak naučit dítě mluvit

29. duben 2015

Každý rodič se nejvíce těší na to, až mu jeho dítě řekne mámo, nebo táto. To jsou ta nejkrásnější slůvka na světě. Tato první slova už většina dětí dokáže vyslovit kolem jednoho roku. Ovšem vývoj řeči je velmi složitý proces, který bude pokračovat ještě několik let. Je třeba připomenout, že každé dítě zvládá osvojení řeči trochu jiným tempem a rozdíly mohu být opravdu velké. Nicméně právě my můžete dítěti nejvíce pomoci.


Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

1.     Mluvte na dítě už od prenatálního věku

Možná vám to přijde směšné povídat si s rostoucím bříškem, ale vězte, že to má velký význam. Zhruba od konce druhého trimestru už dítě vnímá zvuky, které se dějí „venku“. Večer v posteli si lehněte, hlaďte bříško a povídejte si s ním, bude to příjemné navázání kontaktu s vaším dítětem.

Na své dítě mluvte hodně a často pořád, po narození si s miminkem povídejte, ale nešišlejte ani nekomolte řeč. Čím je dítě starší, tím více vše vnímá. Řeč si osvojuje především od vás. Vy jste jeho vzor. Proto si hodně dávejte pozor na to, jak před dítětem mluvíte. Tím myslím především mluvit slušně, vyvarovat se nevhodných slov a především nešišlat a nepoužívat zdrobněliny (napapinkat, pomazlinkat atd). Dítě takto složitá slova neřekne, často si to upraví po svém a nikdo kromě vás nebude vědět, o čem mluví. Naopak základní věci říkejte co nejstručněji, udělej ham, jdeme papat, uděláme hají).

2.     Zpívejte a říkejte básničky

Bojíte se zpívat, protože na to nemáte talent? To rozhodně neřešte a naopak si zopakujte oblíbené písničky a říkanky. Společně s dítětem se učte básničky, říkanky a písničky. Děti to velice baví a navíc i tímto způsobem se učí mluvit. Opět si dejte pozornost na výslovnost, když dítě začne zpívat samo a říká slova jen částečně, neopravujte ho a neskákejte mu do řeči. Naopak se snažte písničku zpívat stále dokola, aby dítě odposlouchalo slova dobře. Jakmile ho to přestane bavit, do ničeho jej  nenuťte. Trpělivost je v případě rodičovství klíčové slovo.

3.     Čtěte pohádky

Četba pohádek je strašně důležitá. Odborníci stále upozorňují rodiče, že pohádky v televizi či na tabletu nikdy nenahradí čtení knížek rodiči. I když dnes už je mnoho možností, jak dítě zabavit, čtení byste rozhodně neměli vynechávat. A to nejen před spaním, ale také v průběhu dne. Když budete dítěti pravidelně číst, odposlouchá vaši řeč a navíc se tak krásně zklidní. Je to tedy ideální rituál před spaním nebo odpoledním odpočinku.

4.     Popisujte obrázky, činnosti

Všechno co děláte, nebo si společně prohlížíte, popisujte. Mluvte na dítě jednoduchou gramatikou, nepoužívejte rozvinutá souvětí a složitá slova. Vyžadujte také reakci od dítěte. Například ať si vybere, jakou barvu trička si dneska vezme. Co by chtěl k obědu, ať si sám řekne a tak dále. Snažte se co nejvíce navázat konverzaci.

5.     Chvalte za každé zlepšení

Malé děti potřebují motivaci. Za každé zlepšení, naučení se nového slovíčka nebo básničky ho náležitě pochvalte a dejte najevo svou radost. Pro děti je to ta největší odměna. Musí vidět, že jejich snaha je oceněna. Tím samozřejmě nemyslíme, že dítě budete uplácet sladkostmi. Stačí pouhý úsměv, pohlazení, vyjádření radosti, jak je dítě šikovné.

6.     Vysvětlujte a odpovídejte

Nikdy dítě neodbývejte slovy „teď buď zticha“, „nemam na tebe čas“ a podobně. I když to tak skutečně je, raději mu řekněte, že až tohle maminka dodělá, pak si popovídáme. Když se dítě snaží s vámi konverzovat, snažte se mu vyhovět. Buďte trpěliví, vysvětlujte vše, co dítě zajímá a odpovídejte v rámci možností na jeho všetečné otázky.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Trpí vaše dítě nadýmáním? Starostí se zbavíte pomocí kapek Espusamin

Trpí vaše dítě nadýmáním? Starostí se zbavíte pomocí kapek Espusamin

Nejen nás dospělé, ale i miminka a starší děti čas od času trápí bolest bříška a nadýmání. To je jistě nepříjemnou záležitostí. U malých dětí obzvlášť. Při bolestech bříška jsou účinnou pomocí osvědčené Espumisan kapky.

Jak na spánek u novorozenců?

Jak na spánek u novorozenců?

Dokud je miminko v matčině lůně, má svůj vlastní režim bez ohledu na to, zda je den či noc. Nicméně se snaží kopírovat alespoň částečně váš režim. Jakmile se hýbete, dítě je aktivní, když spíte, dítě odpočívá s vámi. To ovšem neznamená, že v noci nebude mít potřebu „hrát kopanou“ a ve dne ho zase ne…

Jak nechybovat při výběru dětské postýlky

Jak nechybovat při výběru dětské postýlky

Nastávající rodiče by rozhodně neměli podcenit výběr vhodné postýlky pro svého potomka. Vždyť takové miminko prospí až 16 hodin denně!

Jak vybrat jazykovou školu pro děti?

Jak vybrat jazykovou školu pro děti?

S výukou cizích jazyků je ideální začít už od útlého věku. Bydlíte v Plzni a okolí, máte doma malé děti a chcete jim dopřát kvalitní výuku němčiny či angličtiny v Plzni? S atraktivní nabídkou přichází jazyková škola AQAP, která má pobočky v Plzni na Lochotíně a v Rokycanech.