verze pro tisk

Nepravidelná menstruace, jak řešit?

20. květen 2015

Jaké jsou nejčastější příčiny nepravidelné menstruace a jak je řešit? Tento problém trápí mnoho žen, zejména pak v pubertě a po vysazení antikoncepce. U některých žen jde o problém dočasný, u jiných prakticky celoživotní. Nepravidelná menstruace může bránit v otěhotnění, hůře se počítají plodné dny, nebo dokonce ovulace vůbec není. Nepravidelná menstruace se objevuje také po porodu a v období klimakteria. Pojďme si toto téma více přiblížit, zejména tedy s ohledem na otěhotnění.


Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Jaké jsou příčiny?

Příčin nepravidelné menstruace může být opravdu mnoho. Zaměříme-li se na ženy, které chtějí otěhotnět, pak je třeba poukázat na to, že nepravidelný cyklus může mít negativní dopad na otěhotnění. Mezi časté příčiny patří stres, nemoc, cestování, změna životního stylu a také vysazení antikoncepce. Často jde o problém dočasný, který se postupně srovná. Zejména pak po vysazení antikoncepce, kterou jste užívala několik let v kuse, je třeba počítat s tím, že cyklus zpočátku bude trochu „rozházený“. Závaznější však může být hormonální porucha, kterou je už třeba léčit.

Co se děje v průběhu cyklu?

Normální menstruační cyklus probíhá tak, že těsně po menstruaci se tvoří nová sliznice, která stále roste. Ve vaječníku se vytvoří dominantní folikul, který se připravuje na uvolnění (ovulaci), jakmile dosáhne té správné velikosti. Jestliže nedojde k oplodnění, vysoká výstelka děložní dutiny, která je připravena k zahnízdění embrya se přibližně po dvou týdnech od ovulace odloučí v podobě krvácení.

Menstruační cyklus trvá v průměru 28 – 35 dní. Pokud ho máte kratší nebo delší, ale pravidelný, pak se patrně nic neděje. Problém nastává ve chvíli, kdy se menstruační cykly pravidelně vychylují. Jeden měsíc přijde krvácení po 25 dnech a ten další třeba po 40 dnech. Jednorázové opoždění menstruace je běžné. Pokud se to však opakuje pravidelně, je čas navštívit svého gynekologa.

Důležité je zjistit příčinu

Každé nepravidelné krvácení má svůj důvod. Pokud se tato situace opakuje pravidelně, je nezbytné navštívit lékaře. Ten vás nejprve řádně vyšetří, sepíše vaši anamnézu a odebere krev na hormonální profil. Podle hladiny jednotlivých ženských hormonů v určitém dni menstruačního cyklu tak může poznat, zda máte všech těchto hormonů dostatek. Hormony (estrogeny a progesterony) lze tělu dodávat uměle za pomoci tabletek v případě nutnosti. Existují také léky na podporu ovulace. Nejprve je však třeba vše řádně vyšetřit včetně štítné žlázy, která může mít na menstruační cyklus také velký vliv.

Ve většině případů lékař problém odhalí poměrně snadno a pomůže vhodná léčba. Někdy je však potřeba provést více vyšetření (v krajním případě hysteroskopie a laparoskopie – tedy prohlédnutí dutiny děložní).

Kdy pomohou bylinky?

Pokud lékař neshledá žádný závažný problém a váš cyklus je jen lehce nepravidelný v řádu pár dnů, můžete zkusit přírodní léčbu. Existují zcela neškodné bylinkové směsi na podporu početí. Oblíbený je například kontryhel, který napomáhá růstu děložní sliznice. Na ovulaci zabírají produkty z mateří kašičky.

Někdy to chce pouze trpělivost, menstruační cyklus se po pár měsících může srovnat zcela sám.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Menstruace v těhotenství – je to možné?

Menstruace v těhotenství – je to možné?

Těhotenský test vám potvrdil, že jste těhotná. Ale o pár týdnů později přišla v běžném termínu menstruace? Kratší, slabší, ale přišla. Nebo máte pocit, že se vám konečně zadařilo, ale normálně krvácíte? Je, nebo to není menstruace? A může vůbec přijít, když jste těhotná? Je to v pořádku?

Termín porodu: Jak se určuje?

Termín porodu: Jak se určuje?

Přesný termín porodu de facto určit nelze. Vypočítat lze pouze předpokládaný termín porodu.

Jak poznat těhotenství?

Jak poznat těhotenství?

Těhotenství s sebou nese velké hormonální změny, které ovlivňují jak fyzický, tak psychický stav budoucí maminky. Ne neprávem se těhotenství říká také „jiný stav“.

Chcete své dceři nechat propíchnout uši? Nový portál vám přináší detailní informace o tom, jak na to

Chcete své dceři nechat propíchnout uši? Nový portál vám přináší detailní informace o tom, jak na to

Jako rodiče malých dětí se neustále rozhodujete o důležitých věcech, které do jisté míry ovlivňují další život vašich ratolestí. Jednou ze záležitostí, kterou budete řešit v okamžiku, kdy se vám narodí dcera, je otázka, zda jí nechat propíchnout či nastřelit ouška.