verze pro tisk

Vše o těhotenském testu

30. duben 2012

Jak se těhotenský test provádí? Jaká je jeho spolehlivost? Kde je možné ho zakoupit? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v následujících řádcích.


Vše o těhotenském testuVše o těhotenském testu

Jste těhotná? Nejlepším a nejrychlejším způsobem, jak se opravdu utvrdit ve své domněnce, je použít těhotenský test.

Je to totiž běžná a vcelku spolehlivá pomůcka pro určení těhotenství. Navíc proveditelná v klidu domova.

Jak se test používá a jak vypadá?

Test má podobu papírového proužku a balení těhotenského testu obsahuje buď jeden nebo celou sadu proužků.

Proužek je potřeba vložit do vzorku moči (nejlepším je zachycený tzv. „střední proud“ moči). Výsledek se objeví do několika málo minut. V případě, že je na proužku viditelná jedna čárka, je test negativní a žena těhotná NENÍ. Pokud se na proužku objevily čárky dvě, je test pozitivní a žena JE těhotná.

Ale pozor – neobjeví-li se žádná čárka, je test pravděpodobně nefunkční a poškozený. Ve všech výsledných případech a pochybnostech je i tak vhodné navštívit lékaře, který případnou graviditu vyvrátí či potvrdí.

Kdy se test provádí?

Nejvhodnější dobou pro provedení těhotenského testu je ráno. Moč je totiž velmi koncentrovaná a obsahuje nejvíce stop hCG (lidského choriogonadotropinu), tedy hormonu, který se po početí uvolňuje do krve a jeho části se objevují právě i v moči.

Test by se měl provádět nejdříve týden po poslední vynechané menstruaci (dříve nemá význam, hCG ještě není tolik koncentrovaný). V jakémkoliv výsledném případě je vhodné test znovu zopakovat po 7-14 dnech.

Kde test koupíte?

Test je běžně dostupný jak v lékárnách, tak i v drogériích.  Výběr je velký a liší se pouze citlivostí a cenou. Nejlevnější se pohybují kolem 30 Kč a dražší až kolem 300 Kč.

Upozornění: Řiďte se pokyny v přiloženém návodu. Tím docílíte nejspolehlivějšího výsledku!

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

simona henzlova

neděle, 19. srpen 2012
11:49

dobry den mam dotaz.nemela jsem menstrulaci 3 mesice tehotencky test ukazal 2 carky ale vzapeti jsem ji dostala.myslite ze to muze byt tehotenstvi.nejsem si totiz jista


posted by: simona henzlova [Odpovědět]

tumon

úterý, 2. říjen 2012
22:10

tumon

Zdravím. Existují případy, kdy ženy skutečně byly těhotné, přesto ještě několik měsíců menstruovaly. Pokud test zaznamenal dvě čárky, ale posléze jste dostala menses, je možné, že i tak těhotná jste, nebo se mohlo jednaz o zamlklé těhotenství. Celé tři měsíce, co jste neměla menses, jste nezaznamenla další možné těhotenské příznaky? Pokud si nejste jistá, test zopakujte, nebo navštivte svého gynekologa, který vaše případné těhotenství potvrdí či vyvrátí. K lékaři každopádně určitě jděte, může jít i o jiný zdravotní problém, který by bylo nutné řešit. Zdravím


posted by: tumon [Odpovědět]

Čtěte také...

Pomocí ovulačního testu zjistíte, kdy máte největší šanci otěhotnět

Pomocí ovulačního testu zjistíte, kdy máte největší šanci otěhotnět

Rozhodla jste se, že budete mít s vaším partnerem miminko, avšak nedaří se vám otěhotnět? Možná jste pro otěhotnění zvolila špatné období. Pro zjištění, kdy je nejlepší čas na pohlavní styk s největší šancí na otěhotnění, je dobré si udělat ovulační test.

Ryby v těhotenském jídelníčku. Ano, či ne?

Ryby v těhotenském jídelníčku. Ano, či ne?

Ryby a mořské plody. Tolik diskutované téma v poslední době. Je jejich maso opravdu tak potřebné v období těhotenství? Přes svá určitá proti je rozhodně dobré jejich konzumaci v těhotenství nevynechat. Obsahují totiž i mnohé potřebné látky.

Houby v těhotenském jídelníčku: pozor na to, kde rostou!

Houby v těhotenském jídelníčku: pozor na to, kde rostou!

Houby považujeme spíš za pochutiny, které dodávají jídlu aroma a vůni, ale přesto nejsou tak nevýznamnou složkou našeho jídelníčku. Stejně tak i toho těhotenského.

Jak poznat těhotenství?

Jak poznat těhotenství?

Těhotenství s sebou nese velké hormonální změny, které ovlivňují jak fyzický, tak psychický stav budoucí maminky. Ne neprávem se těhotenství říká také „jiný stav“.