verze pro tisk

Houby v těhotenském jídelníčku: pozor na to, kde rostou!

8. duben 2012

Jsou v těhotenství houby nebezpečné? A jsou lepší přímo z lesa, nebo ze skleníků? Co všechno obsahují?


Houby v těhotenském jídelníčku: pozor na to, kde rostou!Houby v těhotenském jídelníčku: pozor na to, kde rostou!

Houby považujeme spíš za pochutiny, které dodávají jídlu aroma a vůni, ale přesto nejsou tak nevýznamnou složkou našeho jídelníčku. Stejně tak i toho těhotenského. Možná některá těhotná žena pociťuje nezřízenou chuť po houbách a stojí před otázkou, zda si je dopřát, nebo se jim raději obloukem vyhnout. Jak to tedy je?

Co houby obsahují?

Tato rostlina je tvořena z 90% vodou. Obsahuje také vlákninu, a to jak rozpustnou, tak i nerozpustnou. Stejně tak jsou houby tvořeny i sacharidy v podobě škrobů a glukanů. V menší míře jsou v nich zastoupeny i bílkoviny a minimum tuků.

Ani vitamíny (beta-karoten, B1, B2, E, D, K, PP), minerální látky a stopové prvky (vápník, hořčík, železo, meď, sodík) nechybí. Především ale také obsahují chitin, který je velkým pomocníkem při trávení potravy, jelikož rozpohybovává střeva. To těhotná žena nepochybně ocení.

Léčebné účinky hub

Vyšší množství obsažené vlákniny velmi příznivě působí na škodlivý cholesterol a stabilizují obsah cukru v krvi. Tuk obsahují prakticky jen ten velmi prospěšný, tedy v podobě nenasycených mastných kyselin. Zmíněné glukany mají prozměnu terapeutické účinky.

Vápník a hořčík účinně snižují krevní tlak. Některé houby jako hlíva ústřičná či shiitake mají antibakteriální a detoxikační účinky. Nezanedbatelná je i nízká energetická hodnota hub.

Na co si dát ale v těhotenství pozor?

Přes mnohé pozitivní účinky hub je ale třeba dodržet pár tipů při jejich zařazení do jídelníčku. Nejenže se rychle kazí a je tedy nutné je co nejdříve zpracovat, ale také na sebe vážou těžké kovy jako rtuť, kadmium či selen.

Záleží samozřejmě, v jakém půdním podloží rostou. Jiné je to u hub (obvykle žampionů) vypěstovaných na umělých substrátech. Zde riziko obsahu těžkých kovů nehrozí.

Některým těhotným maminkám ale možná nebude svědčit jejich horší stravitelnost, proto se raději vyvarujte smažené úpravě hub, ale použijte spíš houby dušené s masem, či namočené ve vodě a posléze přidané do zeleninového salátu.

Určitě je také nekonzumujte ve večerních hodinách právě pro jejich „těžkost“ v žaludku a tím už tak zhoršenému těhotenskému trávení a spaní.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.47 hvězdiček / Hodnoceno: 34x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Ryby v těhotenském jídelníčku. Ano, či ne?

Ryby v těhotenském jídelníčku. Ano, či ne?

Ryby a mořské plody. Tolik diskutované téma v poslední době. Je jejich maso opravdu tak potřebné v období těhotenství? Přes svá určitá proti je rozhodně dobré jejich konzumaci v těhotenství nevynechat. Obsahují totiž i mnohé potřebné látky.

Vše o těhotenském testu

Vše o těhotenském testu

Jste těhotná? Nejlepším a nejrychlejším způsobem, jak se opravdu utvrdit ve své domněnce, je použít těhotenský test.

Pilíř těhotenského jídelníčku? Kyselina listová!

Pilíř těhotenského jídelníčku? Kyselina listová!

Kyselina listová (latinsky acidum folicum) je vitamín B9 a patří tedy do skupiny B komplexu. Její dostatečné užívání pomáhá předcházet mnohým vadám při vývoji plodu. Proto je užívání této kyseliny tak důležité.

Dieta při těhotenské cukrovce: Co jíst a co ne?

Dieta při těhotenské cukrovce: Co jíst a co ne?

Možná jste kolem sebe slyšela už nespočet rad, co se při cukrovce smí a nesmí. Ale zde je jeden podstatný rozdíl. Těhotenská cukrovka má ještě přísnější kritéria co do léčby a i co do stravování. Jedno společné tu ale je. Zvýšená hladina cukru.