
Houby v těhotenském jídelníčku: pozor na to, kde rostou!
8. duben 2012Jsou v těhotenství houby nebezpečné? A jsou lepší přímo z lesa, nebo ze skleníků? Co všechno obsahují?
Houby považujeme spíš za pochutiny, které dodávají jídlu aroma a vůni, ale přesto nejsou tak nevýznamnou složkou našeho jídelníčku. Stejně tak i toho těhotenského. Možná některá těhotná žena pociťuje nezřízenou chuť po houbách a stojí před otázkou, zda si je dopřát, nebo se jim raději obloukem vyhnout. Jak to tedy je?
Co houby obsahují?
Tato rostlina je tvořena z 90% vodou. Obsahuje také vlákninu, a to jak rozpustnou, tak i nerozpustnou. Stejně tak jsou houby tvořeny i sacharidy v podobě škrobů a glukanů. V menší míře jsou v nich zastoupeny i bílkoviny a minimum tuků.
Ani vitamíny (beta-karoten, B1, B2, E, D, K, PP), minerální látky a stopové prvky (vápník, hořčík, železo, meď, sodík) nechybí. Především ale také obsahují chitin, který je velkým pomocníkem při trávení potravy, jelikož rozpohybovává střeva. To těhotná žena nepochybně ocení.
Léčebné účinky hub
Vyšší množství obsažené vlákniny velmi příznivě působí na škodlivý cholesterol a stabilizují obsah cukru v krvi. Tuk obsahují prakticky jen ten velmi prospěšný, tedy v podobě nenasycených mastných kyselin. Zmíněné glukany mají prozměnu terapeutické účinky.
Vápník a hořčík účinně snižují krevní tlak. Některé houby jako hlíva ústřičná či shiitake mají antibakteriální a detoxikační účinky. Nezanedbatelná je i nízká energetická hodnota hub.
Na co si dát ale v těhotenství pozor?
Přes mnohé pozitivní účinky hub je ale třeba dodržet pár tipů při jejich zařazení do jídelníčku. Nejenže se rychle kazí a je tedy nutné je co nejdříve zpracovat, ale také na sebe vážou těžké kovy jako rtuť, kadmium či selen.
Záleží samozřejmě, v jakém půdním podloží rostou. Jiné je to u hub (obvykle žampionů) vypěstovaných na umělých substrátech. Zde riziko obsahu těžkých kovů nehrozí.
Některým těhotným maminkám ale možná nebude svědčit jejich horší stravitelnost, proto se raději vyvarujte smažené úpravě hub, ale použijte spíš houby dušené s masem, či namočené ve vodě a posléze přidané do zeleninového salátu.
Určitě je také nekonzumujte ve večerních hodinách právě pro jejich „těžkost“ v žaludku a tím už tak zhoršenému těhotenskému trávení a spaní.
Hodnocení
Hodnocení: 3.47 hvězdiček / Hodnoceno: 34x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints