verze pro tisk

Pilíř těhotenského jídelníčku? Kyselina listová!

26. leden 2012

Plánujete otěhotnět, nebo už snad těhotná jste? Chcete vědět, čím podpořit správný vývoj vašeho miminka? Pak si dopřejte hojně kyseliny listové! A v čem je obsažena? Zjistěte v následujících řádcích.


Pilíř těhotenského jídelníčku? Kyselina listová!Pilíř těhotenského jídelníčku? Kyselina listová!


Kyselina listová (latinsky acidum folicum) je vitamín B9 a patří tedy do skupiny B komplexu. Její dostatečné užívání pomáhá předcházet mnohým vadám, které mohou mít fatální vliv na vývoj plodu těhotné maminky. Proto je užívání této kyseliny tolik důležité.

Proč je tak nepostradatelná?

Kyselina listová, nebo také folát či folacin, je velkým pomocníkem při tvorbě klíčových chemických látek pro centrální nervovou soustavu. Pro právě rostoucí a vyvíjející se plod je tak význačná jako prevence defektů neurální trubice. Její dostatečné a správné užívání toto riziko snižuje až o 70%. Proto je důležité, aby žena tento vitamín užívala již alespoň měsíc před plánovaným těhotenstvím. Snižuje také možnost rozštěpu páteře a patra v dutině ústní. Je též nezbytná pro zrod nových buněk a při tvorbě červených krvinek. Pro ženu samotnou má význam jako vitamín nápomocný v prevenci proti rakovině děložního hrdla.

Jaké množství užívat?

Průměrně stačí člověku denně 0, 2 mg kyseliny listové, ale pro ženu, která plánuje těhotenství, či už těhotná je, je dostatečných teprve až minimálně 0, 4 mg denně, nejlépe však 0, 6 mg. Zvláště by ji měly užívat ženy, které mají ve svém příbuzenstvu někoho s defektem neurální trubice, epileptičky, ženy obézní a nemocné celiakií.

Její příjem v běžné potravě není obvykle plně dostačující a navíc v přírodní formě ani tolik účinný (špatným skladováním a úpravou). Je tedy vhodné, aby ji především těhotné ženy užívaly ve formě potravinových doplňků. Její vstřebatelnost v těle je v této podobě až 100%.

V čem je obsažena?

Především je třeba upozornit, že tento vitamín je velmi citlivý při vysokých teplotách, proto je nejvhodnější jej užívat v čerstvém stavu bez tepelné úpravy!

Hojně obsažena je v:

 • fazolích
 • hrachu
 • ovoci (zejména ananas, pomeranč, avokádo)
 • rajských jablkách
 • cibuli (nejlépe barevné, v bílé je kyseliny listové méně)
 • rakytníku
 • listové zelenině (špenát, brokolice, zelí, kapusta, chřest)
 • vnitřnostech (zde ale pozor na obsažený retinol! – naopak negativní pro vývoj plodu)
 • droždí
 • vejcích
 • mořských rybách, plodech moře
 • vlašských ořechách

Začněte tedy svůj těhotenský ranní jídelní rituál třeba pomocí vynikající pomerančové šťávy a k obědu si dopřejte salát z listové zeleniny obohacený například naklíčenými fazolkami mungo. Pochutnáte si a ještě prospějete zdravému vývoji svého miminka!

A lze se jí předávkovat?

Ne, v podstatě to není možné. Tento vitamín je totiž rozpustný ve vodě a případné nadměrné množství je spolehlivě z těla vyloučeno močí.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Přehled potravin, v nichž je kyselina listová

Přehled potravin, v nichž je kyselina listová

Chystáte se v nejbližší době otěhotnět? Pokud se rozhodnete plánovat miminko, je třeba se na to náležitě připravit už s předstihem. Každá žena si nejvíce přeje, aby její miminko bylo především zdravé. Základem všeho je správná výživa již v době před otěhotněním a také samozřejmě po celou dobu gravid…

Ryby v těhotenském jídelníčku. Ano, či ne?

Ryby v těhotenském jídelníčku. Ano, či ne?

Ryby a mořské plody. Tolik diskutované téma v poslední době. Je jejich maso opravdu tak potřebné v období těhotenství? Přes svá určitá proti je rozhodně dobré jejich konzumaci v těhotenství nevynechat. Obsahují totiž i mnohé potřebné látky.

Houby v těhotenském jídelníčku: pozor na to, kde rostou!

Houby v těhotenském jídelníčku: pozor na to, kde rostou!

Houby považujeme spíš za pochutiny, které dodávají jídlu aroma a vůni, ale přesto nejsou tak nevýznamnou složkou našeho jídelníčku. Stejně tak i toho těhotenského.

Těhotenství a výživa

Těhotenství a výživa

Složení stravy těhotné maminky je velmi důležité. Bez kvalitní, pestré a vyvážené stravy nemá miminko příliš velkou možnost se správně vyvíjet a dostatečně růst.