
Pilíř těhotenského jídelníčku? Kyselina listová!
26. leden 2012Plánujete otěhotnět, nebo už snad těhotná jste? Chcete vědět, čím podpořit správný vývoj vašeho miminka? Pak si dopřejte hojně kyseliny listové! A v čem je obsažena? Zjistěte v následujících řádcích.
Kyselina listová (latinsky acidum folicum) je vitamín
B9 a patří tedy do skupiny B
komplexu. Její dostatečné užívání pomáhá předcházet mnohým
vadám, které mohou mít fatální vliv na vývoj
plodu těhotné maminky. Proto je užívání této kyseliny tolik
důležité.
Proč je tak nepostradatelná?
Kyselina listová, nebo také folát či folacin, je velkým pomocníkem při tvorbě klíčových chemických látek pro centrální nervovou soustavu. Pro právě rostoucí a vyvíjející se plod je tak význačná jako prevence defektů neurální trubice. Její dostatečné a správné užívání toto riziko snižuje až o 70%. Proto je důležité, aby žena tento vitamín užívala již alespoň měsíc před plánovaným těhotenstvím. Snižuje také možnost rozštěpu páteře a patra v dutině ústní. Je též nezbytná pro zrod nových buněk a při tvorbě červených krvinek. Pro ženu samotnou má význam jako vitamín nápomocný v prevenci proti rakovině děložního hrdla.
Jaké množství užívat?
Průměrně stačí člověku denně 0, 2 mg kyseliny listové, ale pro ženu, která plánuje těhotenství, či už těhotná je, je dostatečných teprve až minimálně 0, 4 mg denně, nejlépe však 0, 6 mg. Zvláště by ji měly užívat ženy, které mají ve svém příbuzenstvu někoho s defektem neurální trubice, epileptičky, ženy obézní a nemocné celiakií.
Její příjem v běžné potravě není obvykle plně dostačující a navíc v přírodní formě ani tolik účinný (špatným skladováním a úpravou). Je tedy vhodné, aby ji především těhotné ženy užívaly ve formě potravinových doplňků. Její vstřebatelnost v těle je v této podobě až 100%.
V čem je obsažena?
Především je třeba upozornit, že tento vitamín je velmi citlivý při vysokých teplotách, proto je nejvhodnější jej užívat v čerstvém stavu bez tepelné úpravy!
Hojně obsažena je v:
- fazolích
- hrachu
- ovoci (zejména ananas, pomeranč, avokádo)
- rajských jablkách
- cibuli (nejlépe barevné, v bílé je kyseliny listové méně)
- rakytníku
- listové zelenině (špenát, brokolice, zelí, kapusta, chřest)
- vnitřnostech (zde ale pozor na obsažený retinol! – naopak negativní pro vývoj plodu)
- droždí
- vejcích
- mořských rybách, plodech moře
- vlašských ořechách
Začněte tedy svůj těhotenský ranní jídelní rituál třeba pomocí vynikající pomerančové šťávy a k obědu si dopřejte salát z listové zeleniny obohacený například naklíčenými fazolkami mungo. Pochutnáte si a ještě prospějete zdravému vývoji svého miminka!
A lze se jí předávkovat?
Ne, v podstatě to není možné. Tento vitamín je totiž
rozpustný ve vodě a případné nadměrné množství je spolehlivě z těla
vyloučeno močí.
Hodnocení
Hodnocení: 2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints